Polskie Radio
Section05
Kościół

Dokument "Jego życie nielegalne, czyli rzecz o ks. Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim" [POSŁUCHAJ]

Stawał w prawdzie i o prawdę walczył. Mówił o rzeczach niewygodnych i przemilczanych. Atakowany przez ludzi Kościoła, polityków i dziennikarzy, którym nie było w smak to, co mówił i o co się upominał. Warto, kiedy go już nie ma, przypomnieć, kim był dla swoich przyjaciół, Kościoła i Polski.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Tadeusz Isakowicz-Zaleski Kościół pr poleca reportaż w Jedynce Anna Łoś Ewa Szkurłat

„Werdykt” – część II

Druga część słuchowiska „Werdykt” z roku 2000 autorstwa Jerzego Przeździeckiego i w reżyserii Jana Warenyci. Słuchowisko nawiązuje do działań aparatu represji PRL wymierzonych w księdza Jerzego, których tragicznym finałem było porwanie duchownego 19 października 1984 roku i jego zabójstwo. Występują: Joanna Domańska, Kazimierz Kaczor, Krzysztof Kolberger, Marek Obertyn i Wojciech Wysocki.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół PRL słuchowisko

„Werdykt” – część I

Zapraszamy do wysłuchania pierwszej części archiwalnego słuchowiska „Werdykt” autorstwa Jerzego Przeździeckiego i w reżyserii Jana Warenyci. Słuchowisko poświęcone pamięci księdza Jerzego Popiełuszki zostało przygotowane w roku 2000 i jest próbą rekonstrukcji wydarzeń poprzedzających morderstwo niezłomnego kapłana. Słuchowisko nawiązuje do działań aparatu represji PRL wymierzonych w solidarnościowe podziemie opozycyjne i księdza Jerzego. W sztuce występują: Joanna Domańska, Kazimierz Kaczor, Krzysztof Kolberger, Marek Obertyn i Wojciech Wysocki.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół PRL słuchowisko

Światowy Dzień Osób Chorych na Trąd - Współczesne formy trądu

Trąd nadal zabija. Współczesna medycyna potrafi sobie łatwo i szybko poradzić z tą przerażającą chorobą. Pierwsze skuteczne lekarstwo wyprodukowano w latach 40. XX wieku, a dziś kosztująca kilkanaście dolarów kuracja antybiotykowa szybko rozwiązuje problem. Skoro tak łatwo jest wygrać z trądem, to dlaczego nadal zabija?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

PR24 Kościół a totalitaryzmy. Prof. Paweł Skibiński o przypadku Polski

Polska najpierw w latach 1939-1945, a także w latach 1944-1989 pozostawała pod kontrolą dwóch systemów totalitarnych - najpierw niemieckiego nazizmu, później - sowieckiego komunizmu. Prof. Paweł Skibiński mówił w Polskim Radiu 24 o tym, jak w owym czasie radził sobie Kościół, jaką spełniał rolę i w czym Polska różniła się od innych krajów pozostających pod totalitarną okupacją.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Paweł Skibiński HISTORIA totalitaryzm Kościół kościół w prl

„Cena niezłomności”

W tym odcinku przedstawiamy archiwalną audycję Agnieszki Trzeciakiewicz „Cena niezłomności”, która na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia ukazała się w ramach cyklu „Ślady na piasku” w 2019 roku. O okolicznościach brutalnego morderstwa kapelana „Solidarności”, jego działalności społeczno-religijnej, Mszach świętych za Ojczyznę, jego nauczaniu, prześladowaniu i kulcie oraz o procesie beatyfikacyjnym męczennika – opowiada ksiądz profesor Józef Naumowicz, postulator w procesie kanonizacyjnym księdza Popiełuszki. Część audycji została poświęcona procesowi kanonizacyjnemu księdza Jerzego i cudowi uzdrowienia z białaczki szpikowej, który dokonał się za wstawiennictwem błogosławionego we Francji 14 września 2012 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Jan Paweł II Kościół HISTORIA PRL