Polskie Radio
Section05
Krzysztof Grzybowski

Polski Ład. Dr Andrzej Anusz: opozycja nie pokazuje alternatywnych rozwiązań

- Widać, że rząd próbuje dynamicznie rozwiązywać problemy związane z Polskim Ładem. Deklaracja premiera, że jeżeli ktoś, kto zarabia do 12,8 tys. zł, będzie mógł się rozliczyć wg dotychczasowych przepisów, to bardzo odważna teza - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego) komentując dyskusje wokół wprowadzaniu rozwiązań Polskiego Ładu.
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład podatki społeczeństwo POLSKA Andrzej Anusz Krzysztof Grzybowski Mateusz Morawiecki

Szczepionka przeciwko omikronowi? Prof. Boroń-Kaczmarska: może być potrzebna IV dawka

- Tworzenie nowych szczepionek niesie za sobą ogromne koszty i jeśli nie będziemy współdziałać, będą regiony świata, gdzie nie będzie szczepień nowymi preparatami- mówiła w Polskim Radiu 24 lekarz zakaźnik prof. Anna Boroń-Kaczmarska. - Ważne jest wyszczepienie trzema dawkami, a być może będzie potrzeba zaszczepienia IV dawką - dodała. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Grzybowski COVID-19 koronawirus pandemia epidemia Koronawirus w Polsce społeczeństwo szczepionka

Wzrost cen prądu i gazu. Woźniak: przyczyną odbicie po pandemii i zamrożenie taryf w 2018 roku

Od 1 stycznia 2022 r. w życie weszły nowe taryfy sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej. Co za tym idzie, płacimy więcej. Dlaczego? Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Woźniak, były podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska, były główny geolog kraju i były prezes PGNiG, główną przyczyną jest rynek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energetyka energia elektryczna ceny Krzysztof Grzybowski gaz

2022 w polityce. Prof. Marciniak: partie opozycyjne mają kłopot w relacjach

- Przypadek rzeszowski (...) pokazuje, że można współpracować, ale jednocześnie, że jest to coś niezwykle trudnego w skali wyborów parlamentarnych - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Ewa Marciniak, politolog, pytana o postawę opozycji w roku przedwyborczym. Zdaniem ekspert, partie opozycyjne "mają pewien kłopot w relacjach ze sobą". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Grzybowski polityka opozycja wybory w Polsce

"Prezydent jest konsekwentny". Prof. Reginia-Zacharski o wecie do nowelizacji ustawy medialnej

Jeszcze w momencie pierwszej obecności ustawy w Sejmie, prezydent już wówczas zapowiadał, że nie będzie jej podpisywał w takim kształcie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski komentując zawetowanie nowelizacji ustawy medialnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Andrzej Duda prezydent ustawa weto nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ustawa medialna Krzysztof Grzybowski

System handlu emisjami CO2. Prof. Kleiber: UE jest do niego bardzo przywiązana

- Unia Europejska traktuje system handlu uprawnieniami do emisji CO2 jako kluczowy element walki o poprawę klimatu. Nie jestem optymistą, jeśli chodzi o jego zniesienie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który wśród głównych przyczyn inflacji wskazał - obok kryzysu pandemicznego i manipulacji cenami gazu przez Rosję - właśnie unijną politykę klimatyczną.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski Michał Kleiber ŚWIAT Europa Unia Europejska emisja co2 inflacja premier Mateusz Morawiecki

"Nikt nie wierzył w samobójstwo". W PR24 o śmierci Jolanty Brzeskiej

Minęło 10 lat od śmierci legendy walki o prawa lokatorów Jolanty Brzeskiej. Chociaż powszechnie uważa się, że działaczka została zamordowana, pierwotnie w śledztwie uznano, że popełniła samobójstwo. Teraz do kin wchodzi film opowiadający jej historię, a kontynuujące misję Jolanty Brzeskiej działaczki lokatorskie przypominają, że mimo upływu lat w śledztwie dotyczącym jej śmierci nic się nie zmieniło.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski POLSKA społeczeństwo Warszawa regiony mazowieckie reprywatyzacja afera reprywatyzacyjna dzika reprywatyzacja Jolanta Brzeska

Dr Jacek Raubo o zagrożeniu konfliktem hybrydowym: ważna jest kooperacja UE i NATO

- Od początku kluczowe było podkreślanie kooperacji UE z NATO. Jako wspólnota europejska wykonaliśmy tutaj o wiele większą pracę, niż miało to miejsce wcześniej w podobnych sytuacjach kryzysowych - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, analityk portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka granica Władimir Putin Białoruś ŚWIAT Europa Krzysztof Grzybowski

Dr Agnieszka Bryc o aktywności Rosji: próba wywierania presji na Zachód lub zdestabilizowania Ukrainy

- Nie ma znaczenia, że prezydent Zełenski mówi o planowanym zamachu stanu, agresja rosyjska trwa od kilku lat, od momentu aneksji Krymu - mówiła w Polskim radiu 24 dr Agnieszka Bryc (Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka granica Władimir Putin Białoruś ŚWIAT Europa Krzysztof Grzybowski Agnieszka Bryc

"Realpolitik czy działanie irracjonalne?". Andrzej Rafał Potocki o rozmowie Merkel-Łukaszenka

- Te tajemnicze rozmowy Angeli Merkel, te telefony do Alaksandra Łukaszenki są rzeczą naprawdę zastanawiającą. O czym pani kanclerz z panem Łukaszenką rozmawia? (...) Łukaszence udało się już coś osiągnąć, bo jednym z jego podstawowych celów jest to, by Europa uznała jego jako głowę państwa, jako prezydenta Białorusi - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta tygodnika "Sieci" Andrzej Rafał Potocki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski POLSKA polityka granica służby i bezpieczeństwo Białoruś Angela Merkel Aleksander Łukaszenka imigranci w Europie kryzys na granicy

Dekret o dalszej integracji Rosji i Białorusi podpisany. Zarembiuk: Łukaszenka sam jest sobie winny

- Ta cała sytuacja była sprowokowana przez Rosję. W 2019 roku Alaksandr Łukaszenka odmówił podpisania dekretu o integracji. A teraz, zagnany do kąta, w czym jest sam sobie winny, zmuszony został do podpisania tych 28 programów sojuszniczych - mówił w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk, komentując kolejne umowy o integracji Rosji i Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Rosja Władimir Putin Aleksander Łukaszenka Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski

Dr Maciej Kawecki o projekcie "metawersum": coś więcej niż media społecznościowe

 - To, co zapowiada dziś Zuckenberg jest konkurencją nie tylko dla mediów społecznościowych, czy dla twórców rozszerzonej rzeczywistości, ale także dla wszystkich dostawców komunikatorów, z których korzystamy w telekonferencjach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema, prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Facebook media społecznościowe handel internetowy Krzysztof Grzybowski

Dr Krzysztof Winkler: Amerykanie stracili swoją hegemoniczną pozycję

- Mamy świat wielobiegunowy, Amerykanie stracili swoją hegemoniczną pozycję. Prowadzona jest w związku z tym w Stanach Zjednoczonych bardzo ożywiona dyskusja na temat tego, jaką rolę USA ma pełnić, które kierunki wybrać jako priorytetowe - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof  Winkler, Polskie Towarzystwo Geopolityczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 POLSKA polityka USA Joe Biden G20 Krzysztof Grzybowski

Lodowski: Polska szukała kompromisu, ale po stronie europejskiej nie ma woli dialogu

- Szukaliśmy kompromisu we wszystkich sprawach, powiedziałbym nawet, że bardzo często byliśmy nadmiernie miękcy. Po stronie europejskiej skończyła się - jeśli w ogóle była - wola dialogowania. Czas przejść do innych wariantów - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Miłosz Lodowski, odnosząc się do wtorkowej debaty Parlamentu Europejskiego na temat Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski Miłosz Lodowski POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Parlament Europejski Mateusz Morawiecki premier