Polskie Radio
Section05
KulturaPR24

"Poczytnik". Biografia Sławomira Mrożka

Sławomir Mrożek (1930–2013)  dramaturg, prozaik i rysownik, jeden z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku. Był postacią tajemniczą, a nawet zagadkową. Unikał rozgłosu, w ostatnich dekadach w zasadzie nawet nie udzielał wywiadów. Fakty można wyłuskiwać z opublikowanych tomów listów, dzienników, z autobiograficznego "Baltazara" - jednak obraz, jaki się z nich wyłania, jest fragmentaryczny, pełen niedopowiedzeń. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Anną Nasiłowską, pisarką, autorką książki "Mrożek. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Sławomir Mrożek

PR24 Film "Czas na pogodę". Jacek Raginis-Królikiewicz i Bogna Królikiewicz o swoim dziele

Film "Czas na pogodę" porusza trudny temat samotności, samobójstw i uzależnień, jednak twórcy pokazali to w nieco inny sposób, niż przyzwyczaiła nas do tego popkultura - problem uzależnienia dotyczy kobiety. W Polskim Radiu 24 o tym dziele mówili jego autorzy - reżyser Jacek Raginis-Królikiewicz oraz producentka Bogna Królikiewicz, prywatnie także siostra reżysera.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM Rafał Porzeziński Jacek Raginis-Królikiewicz

PR24 Małgorzata Sobieszczańska gościem "Rozmowy kulturalnej"

Małgorzata Sobieszczańska to pisarka, scenarzystka, wykładowczyni scenariopisarstwa w Warszawskiej Szkole Filmowej. Absolwentka Wiedzy o Teatrze w Warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Studium Scenariuszowego w Łódzkiej Szkole Filmowej. Autorka scenariuszy filmów fabularnych, seriali, słuchowisk radiowych oraz dramatów. Laureatka licznych nagród. W Polskim Radiu 24 opowiadała o swojej pracy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Małgorzata Sobieszczańska KULTURA literatura KSIĄŻKA FILM

Książka "W poszukiwaniu utraconego smaku". Prof. Stefan Grajek: najbardziej doskwiera odejście od transcendencji

- Pojęcie smak jest sądem estetyczno-etycznym. Tymczasem wszyscy sprowadzają to do fizjologii. To najprostszy przykład, jak zmieniły znaczenie niektóre wyrazy. Podstawową tego przyczyną jest sekularyzacja i wypchnięcie transcendencji z życia codziennego - mówił w Polskim Radiu 24 Stefan Grajek, autor książki "W poszukiwaniu utraconego smaku".
Zobacz więcej na temat:  książki

PR24 Czy można zrobić festiwal filmów dokumentalnych... dla młodych? Rusza Let's Doc Festiwal

Rusza Let's Doc Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni. To pierwszy w Polsce festiwal dla ludzi młodych w całości poświęcony specyficznej gałęzi kinematografii, jaką jest dokument. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym Katarzyna Ślesicka, zastępczyni dyrektorki do spraw merytorycznych Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM Maja Kluczyńska film dokumentalny

"Chłopi" i "Znachor", czyli nowe adaptacje klasycznych filmów

- Adaptacja jest formą, która dominuje w kinie. Kino pożera fabułę, potrzebuje nowych opowieści. Istnieją wprawdzie zawodowi scenarzyści, ale skąd kino miałby brać bohaterów i intrygi, jeśli nie z literatury? Nie tylko polska, ale światowa kinematografia nieustająco czerpie z literatury - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grażyna Stachówna z Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  film polski serial

"Poczytnik". Ostróda 1946 roku, czyli polski "Dziki Zachód"

Andrzej Brzeziecki na podstawie m.in. zachowanych w Archiwum IPN zeznań świadków odtwarza powojenne burzliwe chwile na ziemiach odzyskanych, kiedy po ulicach grasowali pijani czerwonoarmiści, a spokój na tym "Dzikim Zachodzie" próbowali zaprowadzić nie bardziej trzeźwi przedstawiciele władzy ludowej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z autorem książki.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń