Polskie Radio
Section05
Miejscówka z Dwójką

Zuzanna Szambelan i Jerzy Chwastyk zapraszają na "Miejscówkę z Dwójką"

- Był to pomysł mojego przyjaciela, nauczyciela techniki i skrzypka (...). Od początku byłem zafascynowany tą myślą, uważam, że jest to bardzo liryczny i bardzo intymny cykl pieśni i gitara może bardzo pięknie oddać rolę akompaniamentu - mówił gitarzysta Jerzy Chwastyk, zapraszając na kolejny koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką", w trakcie którego zabrzmi cykl "Dichterliebe" Roberta Schumana w transkrypcji na wiolonczelę i gitarę.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Robert Schumann Dwójka gitara wiolonczela poezja recytacja wiersze Jerzy Schejbal

Jacek Sienkiewicz: to zawsze wielka radość, gdy mogę gościć w Dwójce

- Muszę przyznać, że Program 2 Polskiego Radia jest moim ulubionym programem radiowym. Bardzo to jest dla mnie przyjemne, występować u Państwa na antenie i prezentować mój nowy album - mówił w "Poranku Dwójki" Jacek Sienkiewicz. Jeden z pionierów i najważniejszych postaci polskiej sceny elektronicznej ostatnich dwóch dekad będzie gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (29.10).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Paweł Siwek muzyka elektroniczna elektronika koncert MUZYKA Dwójka

Koncertowa wizytówka zespołu Hinode Tapes [ZOBACZ WIDEO]

Materiał, dzięki uprzejmości gdańskiego klubu muzycznego Ziemia, został nagrany na żywo bez udziału publiczności 6 października tego roku, specjalnie na potrzeby "Miejscówki z Dwójką". Dwa pierwsze utwory to materiał z debiutanckiego albumu "Hinode Tapes". Cała reszta to nieplanowana improwizacja, która zaowocowała stworzeniem zupełnie nowych kompozycji – są one w całości premierowe. Koncert w pełni oddaje ducha, charakter i różnorodność gatunkową zespołu. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką improwizacja koncert

Krakowski Kwintet Harfowy zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką"

- Zapraszamy Państwa do naszego domu, czyli tam, gdzie zazwyczaj ćwiczymy, spotykamy się, tworzymy i pijemy kawę. Tam powstawały nasze pierwsze pomysły - to będzie bardzo prywatne spotkanie - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" harfista Adrian Nowak, który reprezentuje Krakowski Kwintet Harfowy. Grupa będzie gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (24.09).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką harfa Dwójka Jakub Kukla muzyka klasyczna

Sulamita Ślubowska: to ma być przyjemne dla mnie i słuchacza

- Chciałam szczególnie, żeby początek pierwszej części Sonaty Brahmsa przeniósł nas troszkę w jakieś przyjemne miejsce, cokolwiek to znaczy dla danej osoby. Akurat w tej "Miejscówce" bardzo się skupiliśmy, żeby nie pokazywać tylko artystów grających, ale też właśnie miejsca, w których pracowaliśmy - mówiła w "Poranku Dwójki" skrzypaczka Sulamita Ślubowska, gospodyni najbliższej odsłony Dwójkowego cyklu koncertów online.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Sulamita Ślubowska Paweł Siwek koncert skrzypce Konkurs Wieniawskiego Dwójka MUZYKA Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

Podróż do wieku przepychu i kosztowności z Aetas Baroca [ZOBACZ WIDEO]

Oczarowanie bogatą stylistyką muzyki dojrzałego baroku i chęć dzielenia się jej wyrafinowanym pięknem ze współczesną publicznością sprawiły, że w 2014 roku w Hadze powstał zespół Aetas Baroca. - Jako instrumentaliści pracujemy nad każdym elementem dzieła, podkreślając znaczenie muzyki baroku w jej retorycznym wymiarze - mówią członkowie grupy, która wystąpiła w cyklu "Miejscówka z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  barok Miejscówka z Dwójką koncert

Aetas Baroca: chcemy dzielić się wyrafinowanym pięknem muzyki baroku

- W swoim założeniu mamy dzielenie się ze współczesną publicznością tym wyrafinowanym pięknem, jakie promieniuje z muzyki baroku. Chcemy, jako łącznik pomiędzy kompozycjami twórców poruszających się w określonej tradycji wykonawczej a słuchaczami, udostępniać w jak najczystszej formie możliwość obcowania z pięknem - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Gorajska, której zespół - Aetas Baroca - wystąpi w sobotę 3 września w "Miejscówce z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką barok MUZYKA koncert Dwójka Paweł Siwek

Szymon Mechliński: uderzymy z Michałem w trochę inny klimat

- Z Michałem współpracujemy już od jakiegoś czasu. Pulę repertuarową polskich utworów mamy już naprawdę bardzo dużą. Starałem się też wykorzystać trochę tę szansę i zaproponować mu coś troszeczkę może mniej oczywistego - mówił w "Wybieram Dwójkę" śpiewak Szymon Mechliński. Razem z pianistą Michałem Bielem będzie on gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (27.08).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką śpiew fortepian Monika Zając koncert KULTURA Dwójka