Polskie Radio
Section05
Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Wycieczka rowerowa śladami Powstania Warszawskiego

77 lat temu, 1 sierpnia wybuchło Powstanie Warszawskie. W każdą rocznicę o godzinie 17:00 Warszawa zatrzymuje się, by minutą ciszy upamiętnić i oddać cześć wszystkim tym, którzy wówczas walczyli. Co roku, na wycieczkę rowerową śladami powstańczych opowieści wyrusza także Bartek Popczyński, o której opowiedział w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem".
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD radio dla rodziców radio dla dzieci Powstanie Warszawskie

Zatoka Gdańska - atrakcje turystyczne dla dzieci

Jest takie miasto w Polsce, w północno-środkowej części kraju, słynące ze wspaniałej historii, przyrody oraz bursztynów. Mowa o Gdańsku, które co roku przyciąga do siebie wielu turystów, także z zagranicy. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" wybraliśmy się na wycieczkę do Zatoki Gdańskiej, po której oprowadzał nas licencjonowany przewodnik, Jakub Zgliński.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD Gdańsk wakacje radio dla dzieci

Kim był Aleksander Wielki? Audycja dla dzieci

W 356 roku przed naszą erą urodził się jeden z największych przywódców w historii całego świata. Co ciekawe, przed narodzinami jego ojciec śnił, że żona wyda na świat lwa z sygnetem. Kobieta natomiast miała sen, że w jej brzuch trafił piorun, co miało być znakiem od Zeusa. Z racji tego, że miało to miejsce w starożytnej Grecji, przyszła mama uznała, że ojcem jej syna będzie największy bóg na Olimpie. Mowa o Aleksandrze Wielkim, królu Macedonii, o którym w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem opowiedział Łukasz Przybyłek z Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Szczecin i jego atrakcje turystyczne

Niedaleko Morza Bałtyckiego, na północnym zachodzie Polski położone jest miasto, w którym co kilka lat odbywają się wspaniałe regaty. Co ciekawe, w jego centrum można zacumować np. jacht, a odległość dzieląca je z Warszawą jest większa niż ze stolicą Niemiec. Mowa o Szczecinie, o którym w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" opowiedział Tomasz Wieczorek, licencjonowany przewodnik po mieście.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD edukacja radio dla dzieci wakacje

Rowerem po Bieszczadzkim Parku Narodowym

Na południowym wschodzie Polski położony jest Bieszczadzki Park Narodowy, który pod względem wielkości obszarów tego typu znajduje się na trzecim miejscu. Możemy dostać się tam np. samochodem lub rowerem, jak zrobił to Bartosz Popczyński, gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem". Jednak bez względu na to, jaki środek transportu wybierzemy, możemy być pewni, że w momencie dotarcia do parku naszym oczom ukaże się wyjątkowy widok Bieszczad.    
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe radio dla dzieci Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Bursztyny z Bałtyku. Ciekawostki i legendy [AUDYCJA DLA DZIECI]

Za bursztynową stolicę świata uznaje się Gdańsk, dlatego też jeśli w wakacje udamy się nad polskie morze istnieje szansa, że znajdziemy tam tzw. złoto Bałtyku. Jak zaznaczyła w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" Aleksandra Harasiuk z Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, bursztyn nie jest kamieniem, lecz skamieniałą żywicą, która pochodzi z okresu, kiedy żyły dinozaury.  Jej zadaniem była ochrona wysokich drzewa iglastych, które rosły wówczas w ciepłym klimacie.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem radio dla dzieci DAB+

Jak pszczoły produkują miód? [POSŁUCHAJ]

Pracowite pszczółki spędzają całe swoje krótkie życie na zbieraniu nektaru i pyłków, z których następnie robią miód. Nie jest to jednak ich jedyna rola. Są one dla nas szczególnie ważne, ponieważ zapylają rośliny, tym samym przyczyniając się do wzrostu warzyw i owoców, które następnie jemy. Jak dokładnie wygląda ich praca i podział obowiązków w ulu? Gospodarze "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, zapytali o to Magdę Kozierską z Fundacji Kochajmy Pszczoły.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem pszczoły miód radio dla dzieci

Jak obchodzono kiedyś początek lata?

Za pierwszy dzień lata uznaje się datę 22 czerwca. Okres ten charakteryzuje się przesileniem letnim, które jest szczególnym czasem w roku. Obecnie Noc Świętojańska, zwana także Wigilią św. Jana obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca. Zanim jednak Polska przyjęła chrzest, między 21, a 22 czerwca celebrowano święto pogańskie zwane Nocą Kupały.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem dzieci lato radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Audycje pełne lata. Letnia ramówka Polskiego Radia Dzieciom

Wraz z zakończeniem roku szkolnego Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło nadawanie programu według letniej ramówki. Na antenę tej całodobowej stacji powróciły audycje pełne lata, a poranna audycja nadawana od poniedziałku do piątku startuje o godzinę później czyli o 8.00. Czego posłuchamy w wakacje?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ Lew i Królik w PRD Podwieczorek z Filipem i Leopoldem języki obce

Nowe przygody Emi i Tajnego Klubu Superdziewczyn. Rozmowa z autorką książki

Z okazji premiery kolejnej części przygód Emi i Tajnego Klubu Superdziewczyn, Lew i Królik - gospodarze audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" postanowili porozmawiać z autorką książki, Agnieszką Mielech. 12 tom o nazwie "Niezłe Ziółka" jest zaproszeniem czytelników do akceptacji różnorodności i nauki, dlaczego warto jest być tolerancyjnym.
Zobacz więcej na temat:  książki dla dzieci radio dla dzieci DAB+ Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Proszę, dziękuję, przepraszam. ABC savoir-vivre

W "Podwieczorku z Filipem i Lepoldem" zwierzaki porozmawiały z Marzeną Nowicką z Akademii Montemarco o istniejących zasadach określających kulturę osobistą. Jedna z nich mówi, że młodsi powinni pierwsi przywitać się z osobami starszymi. Jednak w przypadku podawania ręki, inicjuje to człowiek, który ma więcej lat. Za zachowanie niegrzeczne uważa się także przerywanie dorosłym, a także wychodzenie bez pożegnania. Kiedy pierwszy raz idziemy do domu kolegi lub koleżanki, ich zadaniem jest to, aby nas przedstawić rodzicom.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD radio dla dzieci piosenki dla dzieci DAB+