Polskie Radio
Section05
Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Jak zrobić idealne zdjęcie? Rozmowa z fotografem

Wraz z upływem czasu człowiek zapomina o niektórych wydarzeniach z życia. Szansą na zatrzymanie danej chwili jest ujęcie jej na fotografii. Dzięki temu będziemy mogli wrócić wspomnieniami do przeszłości i na nowo przeżyć przyjemne i szczęśliwe momenty. O tym jak zrobić idealne zdjęcie opowiedział w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem fotograf Michał Obrycki.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem czas wolny

Jaka jest różnica między wujkiem a stryjkiem?

Przeglądając rodzinne fotografie nie zawsze rozpoznajemy wszystkie osoby na zdjęciach. Zwłaszcza, kiedy dotyczą one naszych przodków, których nie znaliśmy. Skąd zatem wiedzieć co nas z nimi łączy? Jakie jest nasze pochodzenie? W poznaniu więzi rodzinnych i swoich krewnych może pomóc drzewo genealogiczne, którego proces tworzenia został wytłumaczony krok po kroku w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem. 
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD

Rodzeństwo z wyboru. Program wsparcia dla dzieci

Każdemu z nas przydaje się czasem wsparcie drugiego człowieka. Potrzebujemy osoby, na którą możemy liczyć i która będzie przy nas w trudnych chwilach. Niektórzy w tej roli widzą swoje rodzeństwo, lecz są też takie dzieci, które nie mają brata, ani siostry. W tym wypadku mogą liczyć na pomoc wolontariuszy z programu SBSS, o którym w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem opowiedziała Katarzyna Michałek ze stowarzyszenia Polites.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

Dlaczego obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja?

Co roku 3 maja Polska obchodzi narodowe święto uchwalenia konstytucji, czyli najważniejszego dokumentu w państwie. Określa ona różne zagadnienia dotyczące kraju i jego obywateli, m.in. ich prawa i obowiązki, a także mówi o ustroju politycznym panującym na danym terytorium. Z okazji tak ważnego dnia, gospodarze Podwieczorka z Filipem i Leopoldom opowiedzieli o historii i znaczeniu konstytucji.    
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

Wyrazy i przysłowia związane z wiosną

Język polski jest bogaty w wiele zwrotów i przysłów, które urozmaicają nasze wypowiedzi. Mogą się one odnosić do różnych sytuacji z życia, a także być wyrażone w formie nauki, rady lub ogólnej myśli. Czy wiemy jednak skąd pochodzą dane zwroty i czy używamy ich poprawnie? Gospodarze "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" postanowili przyjrzeć się bliżej wyrazom i przysłowiom związanym z tematyką wiosenną i opowiedzieć o nim słuchaczom.
Zobacz więcej na temat:  Lew i Królik w PRD Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Kryzys klimatyczny. Jak dzieci mogą dbać o swoją planetę?

Ludzie od dawna prowadzą działania, które szkodzą naszej planecie. Ingerujemy w naturalne środowisko, nie zwracając przy tym uwagi na szkodliwe skutki naszych poczynań, np. ocieplenie klimatu. Z racji tego, że jest to wynik długoletnich zaniedbań, niektórzy mogą nie poczuwać się do wzięcia odpowiedzialności za wynikające z nich konsekwencje. Jest to jednak niezwykle ważny temat, który w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem poruszył Boguś Janiszewski, autor książki o klimacie.  
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja przyrodnicza Lew i Królik w PRD

Maria Skłodowska-Curie. Od naukowca do znanej laureatki Nagrody Nobla

Dzięki odkryciom naukowym lepiej poznajemy nasz świat i mamy szansę na zrozumienie zachodzących w nich procesów. Możliwości te zawdzięczamy pracy wybitnych naukowców, w tym także z Polski. Jednym z najbardziej znanych odkrywców z dziedziny chemii i fizyki jest Maria Skłodowska-Curie, o której życiu opowiedzieli prowadzący Podwieczorka z Filipem i Leopoldem.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

Macedonia i jej tajemnice?

Pomimo, że wyjazdy za granicę są wciąż ograniczone, nie oznacza to, że nie możemy poznawać różnych kultur i obyczajów w inny sposób. Otóż poprzez czytanie lub słuchanie wciąż możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek o krajach. W związku z tym, Filip i Leopold zaprosili tym razem autorkę książek dla dzieci, Katarzyną Vanevską, która w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała o krainie wiecznego Słońca – Macedonii.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja podróże

Legendy. Prawdziwa historia o Smoku Wawelskim

Legenda o Smoku Wawelskim jest nam doskonale znana. Jednak mało kto wie, skąd tak naprawdę pochodzi. Jako, że ludzie od zawsze opowiadają sobie przeróżne historie, dodając lub zmieniając przy tym niektóre ich fragmenty, na przestrzeni lat nabierają one nowego charakteru. W związku z tym, Filip i Leopold postanowili zaprosić do "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", heraldyka Tadeusza Grajpela, który odkrył przed nimi historię krakowskiej legendy.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem legendy

Najbardziej znane legendy na świecie

Cechą charakterystyczną legend jest to, że są one przekazywane często ustnie i opowiadają o różnych postaciach lub wydarzeniach. Zawierają elementy fantastyczne, dlatego nierzadko stanowią idealne źródło inspiracji dla twórców filmów i pisarzy. Z racji tego, że zarówno Filip, jak i Leopold są ogromnymi fanami rozmaitych opowieści, postanowili opowiedzieć słuchaczom "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", kilka legend.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem legendy edukacja

Fascynujący świat grzybów. Grzyby domowe i pleśnie

Większość z nas grzyby kojarzy z tymi jadalnymi, które znajdujemy jesienią w lesie ale grzyby spotykamy nie tylko w lasach i nie tylko w jesienią. Są wszędzie wokół nas. Czy wiedzieliście, że pleśń jest grzybem, który ma zastosowanie w medycynie? Do fascynującego świata grzybów zabrała nas mykolog pani dr Marta Wrzosek. 
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja przyrodnicza Lew i Królik w PRD

Podróż w czasie żywymi archeologami

To, że znamy historię naszego świata i ludzi żyjących przed nami jest zasługą wielu osób, którzy hobbistycznie lub zawodowo odkrywają przeszłość i dzielą się z nami swoją wiedzą. Książki bądź filmy nie zawsze są w stanie oddać cały przekaz, dlatego czasem warto jest zobaczyć coś na własne oczy. Wiedzą już o tym Filip i Leopold, którzy do swojego "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" zaprosili Roberta Sigmundssona z Wioski Żywej Archeologii.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem