Polskie Radio
Section05
Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Czy wronom i gawronom jest zimno? Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?

Listopad to jesienny miesiąc , który daje możliwość przygotowania się do zimy. I nie chodzi tu tylko o ludzi. Te kroki widoczne są w przyrodzie w wielu miejscach. O listopadowych zmaganiach zwierząt w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedział przyrodnik, Bartosz Popczyński.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem jesień zwierzęta leśne edukacja przyrodnicza radio bez reklam radio dla dzieci

Jak wytłumaczyć dzieciom zaduszkowe zwyczaje?

We wczesnym średniowieczu mnisi co roku odprawiali nabożeństwa za zmarłych współbraci. Ale od IX wieku naszej ery podczas specjalnych nabożeństw intencjami modlitewnymi zaczęto obejmować wszystkich zmarłych chrześcijan. Z czasem nazwano ten dzień zaduszkami". Czy mówi się "dzień zaduszny", bo jest wtedy gorąco i duszno, jak uważa Filip Karocki, czy to dlatego, że myśli się wtedy o duchach? I czy duchów trzeba się bać?
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Zaduszki radio dla dzieci radio bez reklam

Co jeść, żeby było nam ciepło w chłodne dni?

Teraz, kiedy słońca jest coraz mniej, a temperatura powoli spada, dobrze jest pomyśleć, jak w tym okresie zadbać o swój organizm i zdrowie. Czasami w zimne dni ciepłe ubranie nie wystarcza, dlatego w  "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" porozmawialiśmy z dietetyczką, Magdaleną Czyryndą, która opowiedziała o daniach, które warto jeść, gdy za oknem robi się chłodno. 
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem zdrowe odżywianie zdrowie i dieta radio dla dzieci

Jak wygląda praca rehabilitanta klubu piłkarskiego?

Niedawno Filip grał w piłkę nożną i kiedy ją kopnął, nadwyrężył swoją łapkę. Z pomocą przyszedł mu Karol Biedrzycki, fizjoterapeuta zawodników klubu Wisła Kraków. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" opowiedział jak opiekunowie medyczni i sportowcy starają się zapobiegać kontuzjom oraz co zrobić, gdy wystąpi uraz.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD czas wolny radio bez reklam

Latarnie morskie dawniej i teraz

Nieodłącznym elementem krajobrazu z nad morza są latarnie morskie. W Polsce jest ich aż 15, z czego 13 można zwiedzać. Co więcej, każda z nich ma swój charakterystyczny sposób pokazywania drogi marynarzom. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" o historii i znaczeniu latarń morskich opowiedział Ziemowit Sokołowski, były marynarz, latarnik i wice prezes Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem radio dla dzieci Lew i Królik w PRD radio bez reklam

Czy w Bałtyku pływają rekiny?

Prowadzący "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" w PR Dzieciom, postanowili wybrać się na wycieczkę na północ Polski, gdzie o Morzu Bałtyckim opowiedział im Rafał Jankowski, autor książki "Bałtyk". Co ciekawe, w przeszłości zbiornik ten nazywany był jeziorem, ponieważ poruszający się lodowiec spowodował wypiętrzenie lądu, co skutkowało dwukrotnym odcięciem morza do wszechoceanu.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD edukacja przyrodnicza radio dla dzieci radio bez reklam Bałtyk

Poznajemy zawody: jak wygląda praca fryzjera?

W pracy fryzjera ważne jest, aby stale doszkalać swoje umiejętności i uważnie śledzić trendy. Zawód ten wymaga także kreatywności i dobrej komunikacji z ludźmi, by sprostać ich oczekiwaniom. O tym, jak obcinać włosy i o nie dbać opowiedziała w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim radiu Dzieciom, Alicja Kobrych, fryzjer dziecięcy.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD fryzjer uroda zawody

Mazury - cud natury!

Legenda głosi , kiedy Bóg przyglądał się stworzonemu przez siebie światu, zauważył głęboką dziurę. Aby jej się pozbyć, postanowił zasypać ją różnymi kamieniami i górskimi skałami, co doprowadziło do powstania wzgórz. Oprócz tego przeniósł także piasek oraz wodę wokół której zasadził las. W ten sposób powstały Mazury, polska krainy jezior, o której w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" opowiedziała Anna Pięcińska.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD Mazury radio bez reklam

Siostry rzeki ratują Wisłę

Metody mające na celu ochronę środowiska dotyczą m.in. rzek, które nierzadko z powodu czynności człowieka są zanieczyszczane. Uwagę na społeczną wartość czystych, naturalnych rzek postanowiły zwrócić Siostry Rzeki, które razem z Cecylią Malik, gościem "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, przeprowadziły akcję na ratunek Wiśle.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja przyrodnicza rzeka radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam

Moda na recykling

Jakie kroki możemy podjąć, aby dbać o środowisko i chronić przyrodę? Oprócz segregowania śmieci równie istotny jest recykling, czyli powtórne wykorzystanie odpadów. W „Podwieczorku z Filipem i Leopoldem” gospodarze audycji porozmawiali z Anną Kubisz, projektantką mody i twórczynią projektu "Moda na recykling", która na warsztatach dla dzieci i młodzieży pokazała, jakie stylizacje można stworzyć z przetworzonych surowców.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem recycling edukacja przyrodnicza radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam środowisko

PR Dzieciom poleca do szkoły: z czego słynie Nambia?

Czy to pobliskie wycieczki czy dalekie wyprawy, każdy wyjazd jest okazją do nauki czegoś nowego. Zwłaszcza, jeśli dodatkowo mamy możliwość nawiązania bliskiego kontaktu z naturą, zobaczenia wyjątkowych krajobrazów i poznania miejscowych kultur. Tego samego zdania jest Ania Olej Kobus, autorka książki o Namibii i gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w PR Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

Gdzie pływa najwięcej rekinów?

Rekiny to jedne z najniebezpieczniejszych i największych ryb na świecie. Potrafią pływać nawet kilkadziesiąt km/h oraz wyczuć krew z bardzo dużej odległości. Co ciekawe, istnieje gatunek rekina, który żywi się planktonem. Jak się nazywa? Odpowiedź można było usłyszeć w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, którego gościem był Konrad Tomaniak z wrocławskiego zoo.
Zobacz więcej na temat:  Lew i Królik w PRD Podwieczorek z Filipem i Leopoldem radio bez reklam radio dla dzieci edukacja przyrodnicza

Jak poprawni wymówić słowo ketchup?

Kiedy powracamy do kraju z podróży, przywozimy ze sobą różne pamiątki, nierzadko także w postaci słów, których nauczyliśmy się będąc za granicą. Zdarza się, że wyrazy te określają potrawy, które z czasem stają się popularne także w Polsce. Pojawia się wtedy jednak pytanie, jak dane słowo należy wymówić. Wskazówek udzielił gość smakowitego wydania "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" i językoznawca, Agata Hącia.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD poprawność językowa poprawna polszczyzna