Polskie Radio
Section05
Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Macedonia i jej tajemnice?

Pomimo, że wyjazdy za granicę są wciąż ograniczone, nie oznacza to, że nie możemy poznawać różnych kultur i obyczajów w inny sposób. Otóż poprzez czytanie lub słuchanie wciąż możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek o krajach. W związku z tym, Filip i Leopold zaprosili tym razem autorkę książek dla dzieci, Katarzyną Vanevską, która w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała o krainie wiecznego Słońca – Macedonii.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja podróże

Legendy. Prawdziwa historia o Smoku Wawelskim

Legenda o Smoku Wawelskim jest nam doskonale znana. Jednak mało kto wie, skąd tak naprawdę pochodzi. Jako, że ludzie od zawsze opowiadają sobie przeróżne historie, dodając lub zmieniając przy tym niektóre ich fragmenty, na przestrzeni lat nabierają one nowego charakteru. W związku z tym, Filip i Leopold postanowili zaprosić do "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", heraldyka Tadeusza Grajpela, który odkrył przed nimi historię krakowskiej legendy.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem legendy

Najbardziej znane legendy na świecie

Cechą charakterystyczną legend jest to, że są one przekazywane często ustnie i opowiadają o różnych postaciach lub wydarzeniach. Zawierają elementy fantastyczne, dlatego nierzadko stanowią idealne źródło inspiracji dla twórców filmów i pisarzy. Z racji tego, że zarówno Filip, jak i Leopold są ogromnymi fanami rozmaitych opowieści, postanowili opowiedzieć słuchaczom "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", kilka legend.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem legendy edukacja

Fascynujący świat grzybów. Grzyby domowe i pleśnie

Większość z nas grzyby kojarzy z tymi jadalnymi, które znajdujemy jesienią w lesie ale grzyby spotykamy nie tylko w lasach i nie tylko w jesienią. Są wszędzie wokół nas. Czy wiedzieliście, że pleśń jest grzybem, który ma zastosowanie w medycynie? Do fascynującego świata grzybów zabrała nas mykolog pani dr Marta Wrzosek. 
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja przyrodnicza Lew i Królik w PRD

Podróż w czasie żywymi archeologami

To, że znamy historię naszego świata i ludzi żyjących przed nami jest zasługą wielu osób, którzy hobbistycznie lub zawodowo odkrywają przeszłość i dzielą się z nami swoją wiedzą. Książki bądź filmy nie zawsze są w stanie oddać cały przekaz, dlatego czasem warto jest zobaczyć coś na własne oczy. Wiedzą już o tym Filip i Leopold, którzy do swojego "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" zaprosili Roberta Sigmundssona z Wioski Żywej Archeologii.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Tanecznym krokiem przez życie. Rozmowa z tancerką

Taniec to forma sztuki, która jak każda inna daje możliwość wyrażenia siebie. Tańczyć może każdy, jednak nie wszystkim odpowiadać będzie ta sama technika. Aby znaleźć swój własny styl, najlepiej zapisać się na zajęcia i wypróbować kilka rodzajów tańca lub posłuchać Marii Foryś, która jako tancerka i choreografka poruszyła ten temat w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Od dziecięcych autek do sportowej jazdy samochodem

Do kategorii sportowych nie zaliczamy jedynie powszechnie znanych aktywności fizycznych i sportów zespołowych, ale także dyscypliny, w których wykorzystuje się pojazdy silnikowe. Tak więc pod hasłem motorsportu kryją się m.in. wyścigi motocyklowe, off road czy drift. Co więcej, sport ten jest popularny także wśród dziewczyn, o czym najlepiej przekonuje Karolina Pilarczyk, mistrzyni driftingu oraz gość Podwieczorka.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem czas wolny

Jak po prostu zostać morsem?

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy zdrowie było jednym z najważniejszych tematów każdej rozmowy. Nic zatem dziwnego, że niektórzy z nas zaczęli przykładać do niego większą uwagę i szukali sposobów na poprawę swojej formy. W związku z tym, ostatniej zimy bardzo popularne stało się morsowanie, o którym w Podwieczorku opowiedziała Renata Demiańczuk, pedagog i entuzjastka wspomnianej aktywności.
Zobacz więcej na temat:  czas wolny Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Banjo - instrument ze strunami ale nie gitara

Gra na instrumentach muzycznych dobrze wpływa na rozwój dziecka, gdyż rozwija jego zdolności manualne oraz pamięć. Rodzice bądź ich pociechy często decydują, aby naukę rozpocząć od gry na fortepianie, skrzypcach lub gitarze. Niemniej jednak, wśród bogatego wachlarza instrumentów możemy znaleźć także mniej oczywiste modele, jak np. banjo, o którym w Podwieczorku opowiedział muzyk Piotr Bułas.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem czas wolny instrumenty muzyczne

Zwierzakowe ciekawostki: wielkość, prędkość, waga

Nasza planeta jest pełna niezwykłych okazów zwierząt. Niektóre z nich możemy spotkać w codziennym życiu albo w zoo, podczas gdy inne zobaczymy tylko na zdjęciach książek przyrodniczych lub będąc na wycieczce w danym kraju. O wielu zwierzętach niektórzy z nas mogą nawet nie wiedzieć lub nie zdają sobie sprawy z ich niezwykłości. W związku z tym, kluczowe zwierzaki Polskiego Radia Dzieciom, czyli Filip i Leopold postanowili zaprosić na "Podwieczorek" podróżniczkę Annę Olej-Kobus. 
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

Czego oczy nie widzą to nos wyczuje. Kim jest senselier?

Nos człowieka jest w stanie wychwycić nieskończoną liczbę zapachów, z których niektóre zapadają nam w pamięć. Wielu z nas wciąż nie wie, jak dużą rolę zmysł węchu odgrywa w naszym życiu i ogranicza go do rozpoznawania i dzielenia woni na ładne i brzydkie. Osobą, która posiada ogromną wiedzę na temat zapachów i zechciała się z nią podzielić ze słuchaczami "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" jest Marta Siembab, senselierka.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

Nela Mała Reporterka gościem Polskiego Radia Dzieciom

Zaskakujące może być to, że na temat mórz i oceanów wiemy na tyle niedużo, że mówi się, jako iż kosmos byłby lepiej zbadany niż wspomniane obszary naszej planety. Jesteśmy zatem ciekawi, co skrywa podwodne środowisko oraz kiedy uda nam się go bliżej poznać.  Na szczęście są jednak takie osoby, jak gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" - Nela Mała Reporterka, która pomaga nam przybliżyć ten tajemniczy świat.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja edukacja przyrodnicza

Tradycje wielkanocne Ameryki Południowej

Święta Wielkiej Nocy to czas wyjątkowy, zwłaszcza w pełnej pięknych zwyczajów kulturze polskiej. Jak jednak mówi przysłowie, ile krajów, tyle obyczajów. W związku z tym, w krajach Ameryki Południowej pewne sposoby obchodzenia Wielkanocy będą się różnić. W jaki sposób? Opowiada o tym Magdalena Guziejko, kulturoznawca i gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem".
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja Wielkanoc święta

Muzea inne niż wszystkie. Podróż do czasów dzieciństwa

Zapewne większości z nas muzea kojarzą się głównie z wystawami obrazów lub rzeźb z różnego okresu czasu. Niemniej jednak, rodzajów muzeów jest kilka, a znajdujące się tam eksponaty są tak różne, że z pewnością każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną kolekcję. Dzięki pomocy Anny Pęcińskiej, Filip i Leopold już wiedzą, które muzeum w Polsce jest dla nich najciekawsze. Teraz czas na Ciebie!
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

Poznajemy zawody. Reżyser teatralny

Można powiedzieć, że dzieci od najmłodszych lat rozwijają swoje zdolności aktorskie. Zapewne większość rodziców zna sytuacje, kiedy ich dziecko udawało ból głowy lub brzucha, by nie iść do szkoły. Zdarza się jednak, że wraz z wiekiem, zainteresowanie tą sztuką staje się większe. Z tego powodu Filip i Leopold poprosili Jerzego Jana Połońskiego, reżysera spektakli telewizyjnych oraz teatralnych o to, by przybliżył słuchaczom zawód aktora i reżysera teatralnego.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem zawody edukacja

Mural. Sztuka malowania na niestandardowym płótnie

Wizja artystyczna czy może akt wandalizmu? Co określamy mianem muralu? Bez wątpienia ich twórców cechuje kreatywność, a dla wielu jest to sztuka jak każda inna. Temat zaciekawił również bohaterów „Podwieczorka z Filipem i Leopoldem”, dlatego do swojego wirtualnego studia zaprosili Dariusza Paczkowskiego, grafficiarza, performera i animatora życia kulturalnego.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD