Polskie Radio
Section05
Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Proszę, dziękuję, przepraszam. ABC savoir-vivre

W "Podwieczorku z Filipem i Lepoldem" zwierzaki porozmawiały z Marzeną Nowicką z Akademii Montemarco o istniejących zasadach określających kulturę osobistą. Jedna z nich mówi, że młodsi powinni pierwsi przywitać się z osobami starszymi. Jednak w przypadku podawania ręki, inicjuje to człowiek, który ma więcej lat. Za zachowanie niegrzeczne uważa się także przerywanie dorosłym, a także wychodzenie bez pożegnania. Kiedy pierwszy raz idziemy do domu kolegi lub koleżanki, ich zadaniem jest to, aby nas przedstawić rodzicom.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD radio dla dzieci piosenki dla dzieci DAB+

Na jaki film z dzieckiem do kina?

Nadszedł długo wyczekiwany moment, kiedy możemy udać się całą rodziną do kina. Z racji tego, że repertuar produkcji dla dzieci i filmów familijnych powoli się poszerza, Maciej Jakubczyk opowiedział w 'Podwieczorku z Filipem i Leopoldem", co warto obejrzeć.  Młodzi widzowie będą mogli obserwować m.in. nowe przygody detektywów Lassego i Mai.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem kino dzieci radio dla dzieci piosenki dla dzieci DAB+

Skąd wzięły się psy?

Popularne twierdzenie głosi, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Na temat jego pochodzenia istnieje wiele baśni i mitów, które zostały opowiedziane w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem". Jeden z nich mówi, że gdy świat otrząsnął się po ogromnej powodzi, ludzie zauważyli mnóstwo ryb, które postanowili upiec na ogniu i zjeść. W skutek tego powstał nieprawdopodobny dym, który dotarł aż do azteckich bogów.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem radio dla dzieci radio dla rodziców piosenki dla dzieci

Czym zajmuje się charakteryzator?

Dzięki pracy charakteryzatorów aktorzy mogą przemienić się w każdą postać, którą wymyśli reżyser. Jednak przygotowanie odpowiedniego makijażu i zastosowanie dodatkowych zabiegów jest czasochłonne i wymaga dobrego zmysłu estetycznego. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" o zawodzie tym opowiedziała Emilia Mularczyk, charakteryzatorka w Teatrze Kamienica w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem DAB+ zawody radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Dlaczego Mars nazywany jest Czerwoną Planetą?

Coraz częściej zastanawiamy się, czy człowiek mógłby żyć na Marsie. Próbując znaleźć odpowiedź na to pytanie, analizujemy zebrane przez będące tam łaziki informacje, które następnie przesyłane są do nas za pomocą systemu anten poruszających się po orbicie. Więcej na ten temat opowiedział gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", Jan Amos Jelinek.
Zobacz więcej na temat:  Mars kosmos radio dla dzieci piosenki dla dzieci Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

"Podwieczorek z Filipem i Leopoldem". Biały Miś - symbol Zakopanego

Będąc w Zakopanem możemy spotkać misia, który różni się od wszystkich innych niedźwiedzi brunatnych żyjących w polskich górach. Postać Białego Misia już od prawie 100 lat przyciąga uwagę urlopowiczów, którzy marzą o tym, by zrobić sobie z nim zdjęcie. To dlatego, ponieważ od wielu pokoleń taka fotografia jest uważana za bycie jedną z najważniejszych pamiątek pobytu w tym mieście.  Strój niedźwiedzia stworzony jest z owczej skóry, natomiast kształt głowy, zęby i pazury zostały wyrzeźbione z drewna. 
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Zakopane Lew i Królik w PRD radio dla dzieci piosenki dla dzieci DAB+

Grzyby są roślinami czy nie są? I czy mają wpływ na pogodę?

Grzyby stanowią oddzielną grupę organizmów. Nie mają jak u roślin ani liści, ani korzeni, lecz grzybnie, czyli rozgałęzione i nitkowate strzępki. Dzięki nim drzewa mogą między sobą przesyłać potrzebne związki organiczne, jak np. azot lub fosfor. Kolejnym powodem, dla którego nie można ich dołączyć do królestwa roślin jest inny sposób odżywiania się. Ale to nie wszystko. 
Zobacz więcej na temat:  DAB+ Podwieczorek z Filipem i Leopoldem radio dla dzieci radio dla rodziców grzyby

Kto napisał książkę "Charlie i fabryka czekolady"?

Wydarzenia z życia nierzadko stanowią inspirację dla autorów książek, które z czasem mogą przerodzić się w ekranizacje filmowe. Wykorzystywanie swoich emocji i doświadczeń w dziełach literackich może być dla wielu pisarzy sposobem na poradzenie sobie z nimi. Podobnie było w przypadku Roald Dahla, który w swoich książkach uwzględniał przygody dzieci osamotnionych. To dlatego, ponieważ jak można było usłyszeć w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem, sam stracił rodziców w młodym wieku.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem książki dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca

Kariera wokalna. Jak postawić pierwsze kroki?

Swoją kreatywność i wrażliwość można wyrażać na wiele sposób, np. wokalnie. Jak się okazuje, śpiewać może każdy, nawet jeśli na początku wydaje się, że dana osoba nie ma do tego talentu. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" Adrianna Maja Kućmierz,  aktorka i wokalistka opowiedziała jak kształcić swój głos, jeśli marzymy o zostaniu piosenkarzem lub piosenkarką.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem dzieci radio dla dzieci piosenki dla dzieci Lew i Królik w PRD śpiew zdolności

Jakie duszki zamieszkują Japonię według lokalnych opowieści?

Japonia może cieszyć się szerokim wachlarzem opowieści i legend oraz bogatą mitologią. Bardzo często ich historie dotyczą duszków Yokai, które według opowiadań mieszkają w lasach, górach i wodach. Nazwa ta składa się z dwóch japońskich znaczków, z których jeden oznacza oczarowanie i atrakacyjność, a drugi coś tajemniczego.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Japonia edukacja mitologia radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Ciało ludzkie. Czy wiesz, że …

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niesamowite jest ludzkie ciało. Nie tylko pod względem jego funkcjonowania, ale też budowy. Dla przykładu, gdyby można było rozłożyć skórę, która jest największym ludzkim organem, zajęłaby ona 2 metry kwadratowe. Co więcej, ponieważ ma ona nas chronić przed urazami, jej grubość waha się między 1,5mm-5mm w zależności od części ciała. O innych ciekawostkach dotyczących ludzkiego ciała usłyszeć można w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  edukacja radio dla dzieci piosenki dla dzieci Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Jak zrobić idealne zdjęcie? Rozmowa z fotografem

Wraz z upływem czasu człowiek zapomina o niektórych wydarzeniach z życia. Szansą na zatrzymanie danej chwili jest ujęcie jej na fotografii. Dzięki temu będziemy mogli wrócić wspomnieniami do przeszłości i na nowo przeżyć przyjemne i szczęśliwe momenty. O tym jak zrobić idealne zdjęcie opowiedział w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem fotograf Michał Obrycki.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem czas wolny

Jaka jest różnica między wujkiem a stryjkiem?

Przeglądając rodzinne fotografie nie zawsze rozpoznajemy wszystkie osoby na zdjęciach. Zwłaszcza, kiedy dotyczą one naszych przodków, których nie znaliśmy. Skąd zatem wiedzieć co nas z nimi łączy? Jakie jest nasze pochodzenie? W poznaniu więzi rodzinnych i swoich krewnych może pomóc drzewo genealogiczne, którego proces tworzenia został wytłumaczony krok po kroku w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem. 
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD

Rodzeństwo z wyboru. Program wsparcia dla dzieci

Każdemu z nas przydaje się czasem wsparcie drugiego człowieka. Potrzebujemy osoby, na którą możemy liczyć i która będzie przy nas w trudnych chwilach. Niektórzy w tej roli widzą swoje rodzeństwo, lecz są też takie dzieci, które nie mają brata, ani siostry. W tym wypadku mogą liczyć na pomoc wolontariuszy z programu SBSS, o którym w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem opowiedziała Katarzyna Michałek ze stowarzyszenia Polites.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

Dlaczego obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja?

Co roku 3 maja Polska obchodzi narodowe święto uchwalenia konstytucji, czyli najważniejszego dokumentu w państwie. Określa ona różne zagadnienia dotyczące kraju i jego obywateli, m.in. ich prawa i obowiązki, a także mówi o ustroju politycznym panującym na danym terytorium. Z okazji tak ważnego dnia, gospodarze Podwieczorka z Filipem i Leopoldom opowiedzieli o historii i znaczeniu konstytucji.    
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

Wyrazy i przysłowia związane z wiosną

Język polski jest bogaty w wiele zwrotów i przysłów, które urozmaicają nasze wypowiedzi. Mogą się one odnosić do różnych sytuacji z życia, a także być wyrażone w formie nauki, rady lub ogólnej myśli. Czy wiemy jednak skąd pochodzą dane zwroty i czy używamy ich poprawnie? Gospodarze "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" postanowili przyjrzeć się bliżej wyrazom i przysłowiom związanym z tematyką wiosenną i opowiedzieć o nim słuchaczom.
Zobacz więcej na temat:  Lew i Królik w PRD Podwieczorek z Filipem i Leopoldem