Polskie Radio
Section05
Stefan Michnik

"Żaden nie poniósł odpowiedzialności, najbliżej był Stefan Michnik". Dr Pleskot o stalinowskich sędziach

- Żaden z sędziów, p.o. sędziów i asesorów, którzy pracowali w Wojskowym Sądzie Rejonowym w Warszawie, nie został rozliczony z tego, co robił - mówił w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie. - Najbliżej był chyba Stefan Michnik, który był asesorem przez kilkanaście miesięcy, ale ostatecznie nie został pociągnięty do odpowiedzialności - dodał historyk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski PRL Tadeusz Płużański Stefan Michnik IPN komunizm zbrodnie sowieckie Patryk Pleskot

Stefan Michnik – sędzia "bez reszty oddany władzy ludowej"

Muszę przyznać, że kiedy dostałem pierwszy raz poważną sprawę, to nosiłem ją przy sobie i starałem się, żeby mi tej sprawy nie odebrano - wspominał Stefan Michnik, który w latach 1952–1953 podpisał się pod blisko 30 wyrokami śmierci w procesach politycznych. Inny stalinowski sędzia, płk Mieczysław Widaj, napisał o Stefanie Michniku: "Jest bez reszty oddany władzy ludowej i sprawie budownictwa socjalistycznego oraz wykazuje entuzjastyczny stosunek do Związku Radzieckiego".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski komunizm represje Związek Radziecki Stefan Michnik

"To zaniechania III Rzeczpospolitej". Dr Krzysztof Kawęcki o sprawie Stefana Michnika

- Polityka "grubej kreski" ma swoje konsekwencje, ponieważ jeśli się nie podjęło, nie było woli politycznej różnych rozwiązań dekomunizacyjnych w pierwszych latach po upadku komunizmu, w latach 90. XX wieku, to ta sytuacja później była coraz bardziej skomplikowana i trudna do naprawienia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Gromadzki POLSKA polityka Stefan Michnik komunizm

"To haniebne, że nie odpowiedział za swoje zbrodnie". Jastrzębowski o Stefanie Michniku

- To jest haniebne, że nie udało się tu na ziemi dokonać aktu sprawiedliwości, oczywiście zupełnie symbolicznego, bo przecież wiadomo, że to nie zwróci życia pomordowanym przez Stefana Michnika - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski (Salon24.pl). Gośćmi audycji byli również Dawid Wildstein (TVP) i Piotr Cywiński ("Sieci"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Stefan Michnik komunizm

Stefan Michnik nigdy nie odpowiedział za swoje czyny. Wiceszef MSZ: haniebne zaprzeczenie zasadom sprawiedliwości

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk stwierdził, że to, że Stefan Michnik nie poniósł za życia odpowiedzialności jest haniebnym zaprzeczenie zasad sprawiedliwości i prawa międzynarodowego. Przypomniał, że zmarły dziś sędzia był oskarżony o 93 zbrodnie przeciwko ludzkości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Stefan Michnik Szymon Szynkowski Instytut Pamięci Narodowej

Zmarł Stefan Michnik. IPN zarzucał mu zbrodnie w okresie stalinizmu

"Dnia 27 lipca 2021 r. w Gettysburgu zmarł mój brat Stefan Michnik" - poinformował w nekrologu na stronie Wyborcza.pl redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik. Na Stefanie Michniku ciążyły zarzuty popełnienia zbrodni komunistycznych, które polegały m.in. na wydaniu bezprawnych wyroków śmierci. Śledztwo w jego sprawie prowadził pion śledczy IPN.
Zobacz więcej na temat:  IPN społeczeństwo HISTORIA POLSKA Stefan Michnik komunizm PRL

Nie żyje były stalinowski sędzia Stefan Michnik. "Miał na sumieniu kilkadziesiąt osób"

Na Stefanie Michniku ciążyły zarzuty popełnienia w latach 1952-53 zbrodni komunistycznych, które polegały na wydaniu między innymi bezprawnych wyroków śmierci. Śledztwo w jego sprawie prowadził pion śledczy IPN. Informację o śmierci byłego sędziego zamieścił w nekrologu jego przyrodni brat Adam Michnik.
Zobacz więcej na temat:  komunizm sądownictwo sąd Żołnierze Wyklęci Instytut Pamięci Narodowej IPN PRL Armia Krajowa prokuratura Wolność i Niezawisłość Wojsko Polskie Ludowe Wojsko Polskie (LWP) Agnieszka Kamińska Stefan Michnik HISTORIA