Polskie Radio
Section05
Zatoka Perska

53 miliardy baryłek. W Iranie odkryto gigantyczne złoże ropy

Prezydent Hasan Rouhani ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy naftowej w prowincji Chuzestan, w południowo-zachodnim Iranie, które może zwiększyć potwierdzone rezerwy jego kraju o jedną trzecią. Pole naftowe ma głębokość 80 metrów i rozciągnięte jest na powierzchni 2,4 tysięcy kilometrów kwadratowych. - To mały prezent od Iranu dla jego mieszkańców - powiedział prezydent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT GOSPODARKA Iran ropa naftowa Zatoka Perska Bliski Wschód

Ekspert: Iran gra według podręcznika

-Po niejasnych wydarzeniach, które miały miejsce w miesiącu w maju i czerwcu, władze w Teheranie posługują się podstawami prawnymi np., że jeden statków stwarzał zagrożenie dla środowiska. Natomiast statek "Stena Impero" został odprowadzony do irańskiego portu pod zarzutami, że doszło do kolizji ze statkiem rybackim. Teheran gra według podręcznika - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Przybyszewski z Akademii Obrony Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Iran Zatoka Perska Wielka Brytania konflikty międzynarodowe ŚWIAT

Kolejny incydent w Zatoce Perskiej. Dokąd dąży Iran?

– Trudno wskazać czy było to działanie sankcjonowane przez rząd irański, czy też własna inicjatywa Gwardii, która jest od niego niezależna. Nie ulega wątpliwości, że była to reakcja na wydarzenie u wybrzeży Gibraltaru. (…) Iran udowadnia, że odpowie na każdy ruch ze strony Zachodu – powiedział Witold Repetowicz, analityk portalu Defence24.pl
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bliski Wschód Stany Zjednoczone Wielka Brytania USA Donald Trump Iran Zatoka Perska

Ekspert: stawką program balistyczny Iranu

- Nie ma praktycznie żadnych dowodów na łamanie porozumienia nuklearnego przez Iran, przeciwnie, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdzała wielokrotnie, ze Iran stosuje się zarówno do traktatu o nieproliferacji broni jądrowej, jak i do umowy zawartej w Wiedniu – mówił w Polskim Radiu 24 Witold Repetowicz, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Iran USA Zatoka Perska Irak Bliski Wschód Donald Trump