Polskie Radio
Section05
Zatoka Perska

Izrael, USA i kraje Zatoki Perskiej ćwiczą razem na morzu. To pierwsze tego typu manewry

Siły ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu, Izraela i Centralnego Dowództwa Sił Morskich Stanów Zjednoczonych (NAVCENT) rozpoczęły w środę wielostronne ćwiczenia w zakresie bezpieczeństwa morskiego na Morzu Czerwonym - poinformowało w czwartek dowództwo sił amerykańskich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT marynarka wojsko statek Morze Czerwone ćwiczenia ćwiczenia wojskowe Stany Zjednoczone Azja Zjednoczone Emiraty Arabskie Bahrajn Izrael Iran

"Istotny był opracowany z wyprzedzeniem plan wycofania USA z konfliktu". Piotrowski o doktrynie Powella

- Istotne było to czy użycie siły przez Stany Zjednoczone leży w interesie narodowym oraz to czy istnieją jasne cele interwencji. USA, zgodnie z koncepcją Powella, powinny z wyprzedzeniem opracować też plan wycofania z konfliktu, by nie przeciągać zaangażowania - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Colin Powell

53 miliardy baryłek. W Iranie odkryto gigantyczne złoże ropy

Prezydent Hasan Rouhani ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy naftowej w prowincji Chuzestan, w południowo-zachodnim Iranie, które może zwiększyć potwierdzone rezerwy jego kraju o jedną trzecią. Pole naftowe ma głębokość 80 metrów i rozciągnięte jest na powierzchni 2,4 tysięcy kilometrów kwadratowych. - To mały prezent od Iranu dla jego mieszkańców - powiedział prezydent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT GOSPODARKA Iran ropa naftowa Bliski Wschód

Ekspert: Iran gra według podręcznika

-Po niejasnych wydarzeniach, które miały miejsce w miesiącu w maju i czerwcu, władze w Teheranie posługują się podstawami prawnymi np., że jeden statków stwarzał zagrożenie dla środowiska. Natomiast statek "Stena Impero" został odprowadzony do irańskiego portu pod zarzutami, że doszło do kolizji ze statkiem rybackim. Teheran gra według podręcznika - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Przybyszewski z Akademii Obrony Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Iran Wielka Brytania konflikty międzynarodowe ŚWIAT