Polskie Radio
Section05
Theresa May

Politolog: trudno oczekiwać, że otrzymamy Fort Trump na tacy

- Politycy z otoczenia Donalda Trumpa mają w dużej mierzej w swoich głowach element izolacjonistyczny. W związku z tym Polska będzie musiała dużo zaproponować - powiedział na antenie PR24 dr Grzegorz Gil (UMCS). Wciąż dyskutuje się o zwiększeniu obecności żołnierzy USA na wschodniej flance NATO.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Theresa May Brexit Unia Europejska Wielka Brytania Fort Trump Stałe bazy USA w Polsce NATO Ameryka ŚWIAT

Dymisja brytyjskiego ministra obrony za przeciek medialny

Brytyjska premier Theresa May zdymisjonowała ministra obrony Gavina Williamsona. Stracił stanowisko po tym, jak wewnętrzne śledztwo wykazało, żebył źródłem przecieków z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Chodziło o kontrowersje w sprawie kontraktu dla chińskiego koncernu Huawei, którymiałby brać udział w budowie infrastruktury sieci G5.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania huawei Chiny Europa ŚWIAT Theresa May

W. Waszczykowski: Emmanuel Macron postępuje wbrew traktatom

- Emmanuel Macron idzie wbrew traktatom europejskim. Swobodny przepływ ludzi, kapitałów, usług i towarów, to jedna z wolności traktatowych. On zmierza konsekwentnie do protekcjonizmu, ochrony swojej gospodarki. Taka postawa pomogła mu wygrać wybory, ale czy sprawi, że utrzyma się przy władzy? - zastanawiał się w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, b. minister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Theresa May Brexit Unia Europejska Wielka Brytania Emmanuel Macron Komisja Europejska

NASZ WYWIAD "Theresa May zacięta w limuzynie - to wciąż świetna alegoria brexitu"

- Unia Europejska zgodzi się zapewne na kolejne przesunięcie terminu brexitu. Jak ostatecznie zakończy się ta historia, nie można przesądzić, bo wystarczy jedna poprawka poselska w Izbie Gmin, by sprawy przybrały zupełnie inny obrót - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Małgorzata Kaczorowska z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Theresa May

Wielka Brytania z szansami na pozostanie w UE?

Premier Theresa May stwierdziła, że "Wielka Brytania ma wybór: opuścić Unię Europejską z umową albo nie wyjść z niej wcale", odrzucając opcję bezumownego brexitu. Czy możliwe jest pozostanie Brytyjczyków w Unii? – W przekazie publicznym brzmi to bardzo poważnie, ale wymierzone jest raczej w osiągnięcie konsensusu last minute – ocenił dr Grzegorz Gil z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Brexit Theresa May Europa Unia Europejska