Polskie Radio
Section05
Theresa May

Brexit. "Miękki pucz" ministrów Theresy May

Będący w brytyjskim rządzie czołowymi zwolennikami Brexitu minister spraw zagranicznych Boris Johnson i minister środowiska Michael Gove napisali do premier Theresy May list wskazujący, jak ma postępować w kwestii wyjścia z Unii Europejskiej. Zdaniem rządowego źródła wysokiej rangi Johnson i Gove dokonali "miękkiego puczu", a May stała się "ich zakładniczką na Downing Street".
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Theresa May Brexit

Wizyta brytyjskiego ministra ds. Brexitu w Polsce

Brytyjski minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej David Davis i wiceminister handlu międzynarodowego Greg Hands spotkali się w środę w Warszawie z przedstawicielami polskiego rządu, licząc na przełamanie impasu w negocjacjach ws. Brexitu. O wizycie brytyjskich polityków w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Damski z Akademii Biznesu i finansów Vistula.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Bruksela Theresa May

Szczyt UE w Brukseli. May z ofertą finansową ws. Brexitu?

Kryzys migracyjny, sprawy międzynarodowe, a także Brexit, oraz program prac na najbliższe dwa lata - to główne tematy rozpoczynającego się dziś, dwudniowego szczytu w Brukseli. Początek spotkania unijnych liderów zaplanowano na 15.00. Szczyt odbędzie się w starym budynku Rady. Nowy, z powodu szkodliwych oparów, wczoraj ponownie ewakuowano.
Zobacz więcej na temat:  Bruksela Theresa May Unia Europejska migracja Brexit ŚWIAT

„Pozycja Theresy May nie jest już tak mocna jak na początku"

Premier Wielkiej Brytanii uważa, że jest postęp w negocjacjach ws. Brexitu. Optymizm Theresy May studzą jednak politycy w Brukseli. O rozwodzie Londynu z UE,  który był jednym z głównych tematów cyfrowego szczytu Unii Europejskiej w Estonii, mówili w audycji Świat w Powiększeniu korespondentka Beata Płomecka i dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Brexit Theresa May Unia Europejska Beata Płomecka

Brexit. "Kluczową sprawą jest tzw. rachunek rozwodowy"

Rusza czwarta tura negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w piątek, że W. Brytania liczy na wypracowanie okresu przejściowego po wyjściu z Unii Europejskiej, który może trwać "około dwóch lat". W tym czasie obowiązywałyby dotychczasowe zasady w relacjach między stronami. O Brexicie mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Lewandowski z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Theresa May

May za zachowaniem wspólnego rynku w okresie przejściowym

- W okresie przejściowym między Brexitem a wejściem w życie nowego traktatu o wzajemnych relacjach obie strony powinny utrzymać wzajemny dostęp do rynków na obecnych zasadach - powiedziała premier Theresa May. Zasugerowała, że okres ten mógłby trwać dwa lata. Szefowa brytyjskiego rządu uczestniczy we Florencji w spotkaniu na temat przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Theresa May ŚWIAT