Polskie Radio
Section05
Titanic

"Filip" w kinach. Eryk Kulm: wszyscy jesteśmy trochę takimi Filipami

Od dziś w kinach oglądać możemy jedną z ważniejszych polskich premier tego roku - film "Filip" na podstawie książki Leopolda Tyrmanda. Obraz Michała Kwiecińskiego nagrodzono Srebrnymi Lwami na festiwalu w Gdyni, a odtwórca tytułowej roli, Eryk Kulm, otrzymał za tę kreację prestiżową nagrodę imienia Zbyszka Cybulskiego.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino premiera Titanic Eryk Kulm Michał Kwieciński

"Titanic" wraca do kin w 3D 4K. "James Cameron kusi technologią"

W tym roku mija 25 lat od wejścia na ekrany filmu "Titanic". Z tej okazji kultowy obraz Jamesa Camerona wraca do kin w zremasterowanej wersji, czyli z efektami 3D oraz w rozdzielczości 4K. Widzowie ponownie przeniosą się do 1912 roku, gdy brytyjski statek wyruszył w swój dziewiczy i zarazem ostatni rejs. Premiera nowej wersji filmu już w piątek (10 lutego). 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino premiera Titanic

"Nędzarz i madame", "Aline, głos miłości" wśród kinowych premier tygodnia

12 listopada odbyła się premiera obrazu "Nędzarz i madame" w reżyserii Witolda Ludwiga - biograficznego filmu o Adamie Chmielowskim, powstańcu, wybitnym malarzu, franciszkaninie służącym z oddaniem ubogim jako brat Albert, założycielu zgromadzenia albertynów i albertynek i świętym Kościoła katolickiego. W kinach zobaczymy również biograficzny dramat "Aline, głos miłości" czy film ukazujący losy Anny Walentynowicz. 
Zobacz więcej na temat:  kino Michał Montowski film polski Anna Walentynowicz Adam Chmielowski Leonardo DiCaprio Titanic

Maria Piątek: chodzi o otoczkę skojarzeniową z Titanikiem

- Titanic to z jednej strony marzenie, a z drugiej niekoniecznie jego spełnienie. Z kolei przez bycie online rozumiem to, że przepływa przez nas ciągle rzeka znaków wizualnych, które otaczają nas wszędzie i w każdym momencie naszego bycia - tak w audycji "Kulturalnie na temat" tytuł swojej wystawy "My Titanic online" tłumaczyła dr Maria Piątek, wykładowca na kierunku grafika w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 malarstwo Titanic online