Polskie Radio
Section05
choroby zakaźne

Prezes Sanofi: celem jest miliard dawek szczepionki na COVID-19 do końca 2021

Szczepionka przeciwko COVID-19, którą opracowuje francuski koncern farmaceutyczny Sanofi i która ma trafić do dystrybucji w czerwcu 2021 r., nie będzie musiała być przechowywana w zamrażarce, lecz w lodówce - powiedział w niedzielę w stacji CNews prezes Sanofi France Olivier Bogillot. - Celem jest dotarcie do końca 2021 r. z miliardem dawek - dodał, pytany o postęp prac nad preparatem. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus Europa COVID-19 szczepienia szczepionka choroby zakaźne

Niedzielski: planujemy zaszczepić całą populację dorosłych. To potężna operacja logistyczna

- Oprócz łańcucha dostaw musimy zdefiniować sobie sposób, w jaki będzie określona dostępność do szczepienia, bo ona musi być masowa - powiedział w Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o dostępność szczepionki przeciwko COVID-19 w Polsce. - To jest potężna operacja logistyczna, my planujemy zaszczepić całą populację dorosłych. To 31 milionów ludzi - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Niedzielski COVID-19 Koronawirus w Polsce koronawirus szczepienia Ministerstwo Zdrowia choroby zakaźne infografika

Prof. Gut: szczepionki na koronawirusa na pewno nie kupimy w aptece

- Szczepionka na COVID-19 na samym początku na pewno będzie bardzo kosztowna - powiedział w TVP Info prof. Włodzimierz Gut, wirusolog. Wyjaśnił, że wysoka cena będzie skutkiem konieczności zachowania rygorystycznych zasad przechowywania preparatu. - Szczepionki na pewno nie będzie można kupić w aptece - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce szczepionka choroby zakaźne

Korpus Wsparcia Seniorów. Jak można pomóc osobom starszym w trudnym okresie pandemii?

- Inicjatywa cieszy się zainteresowaniem zarówno seniorów, jak i wolontariuszy, którzy chcą nieść im pomoc w czasie pandemii - powiedział Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej, który przybliżył słuchaczom Polskiego Radia 24 ideę Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 senior koronawirus Koronawirus w Polsce Magdalena Złotnicka pomoc pandemia choroby zakaźne epidemia

Szwecja wycofuje się ze swojej strategii walki z koronawirusem. "To dramatyczna porażka"

Świat zmaga się z pandemią COVID-19. Najczęstsze rozwiązania walki z koronawirusem to lockdown lub ograniczanie kontaktów społecznych przy możliwie największym dalszym funkcjonowaniu gospodarki - to rozwiązanie próbuje wybierać Polska. Jest też inna ścieżka, której przykładem jest Szwecja. Tam zdecydowano się na minimalne obostrzenia i niemal normalne funkcjonowanie gospodarki. Teraz naukowcy z tego kraju przyznają, że to był błąd. - Jak dotąd szwedzka strategia okazała się dramatyczną porażką - mówi szwedzka wirusolog Lena Einhorn cytowana przez portal tvp.info.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwecja pandemia koronawirus COVID-19 maseczki wirus choroby zakaźne

Poseł PiS: nie wiemy, czy szczepionka będzie skuteczna. Zazwyczaj opracowuje się je przez 8-10 lat

- Minimalny czas przygotowania szczepionki wynosi zazwyczaj od 8 do 10 lat. Nie wiemy, czy ta na koronawirusa będzie skuteczna. Może trzeba będzie się szczepić co roku, jak w przypadku grypy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Tomasz Latos. Gościem audycji był także Zdzisław Wolski z Lewicy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Magdalena Ogórek Koronawirus w Polsce szczepionka szczepienia choroby zakaźne epidemia Tomasz Latos

Szczepionka na COVID-19. Prof. Horban: najpierw dla medyków i seniorów, przymusu nie będzie

- Jeśli szczepionka na COVID-19 zostanie wprowadzona do obrotu, w pierwszej kolejności będą szczepione grupy osób narażonych na ryzyko zakażenia i ciężkiego przebiegu choroby, czyli m.in. osoby starsze i personel służby zdrowia - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia zdrowie choroby zakaźne

Ekspert: konieczne jest zoptymalizowanie sił ludzkich w walce z COVID-19

- Na froncie walki z epidemią jest cały personel medyczny, bo COVID-19 wpływa wprost także na leczenie innych chorób. Przy ograniczonej liczbie personelu medycznego konieczna jest optymalizacja tych zasobów, które mamy, bo kolejne szpitale tymczasowe mogą mieć problem z zapewnieniem kadry - powiedział prof. Paweł Ptaszyński z Centralnego Szpitala Klinicznego UM w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce choroby zakaźne pandemia służba zdrowia