Polskie Radio
Section05
choroby zakaźne

Większość hospitalizacji na COVID-19 ma związek z czterema chorobami. Nowe ustalenia naukowców z USA

- Dwie trzecie hospitalizacji na COVID-19 występuje u pacjentów cierpiących na co najmniej jedną z czterech chorób przewlekłych: otyłość, nadciśnienie, cukrzycę lub niewydolność serca - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Journal of the American Heart Association" (JAHA).
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus COVID-19 pandemia epidemia zdrowie choroby zakaźne infografika ŚWIAT

"Nowa normalność oznacza nowe wyzwania". Prof. Kozłowski o produkcji szczepionek w Polsce

- Dobrze, że będziemy mogli produkować je na miejscu. W ogóle dobrze by było, gdybyśmy wspierali rozwój tego obszaru nauki, który będzie nas zabezpieczał w przyszłości. Bo przecież bardzo wiele się mówi o kolejnych mutacjach wirusa. Nowa normalność na pewno wyznacza nam nowe wyzwania i w związku z tym dobrze, że kwestia produkcji będzie bliżej nas - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Artur Kozłowski z Wyższej Szkoły Bankowej. 
Zobacz więcej na temat:  koronawirus szczepienia choroby zakaźne

Obawa przed nowymi wariantami koronawirusa. Ekspert: relatywnie niewiele z nich warto monitorować

- Wirus mutuje cały czas. Jeśli weźmiemy 100 próbek do sekwencjonowania, to w każdej z tych próbek znajdziemy różne mutacje i to będą w większości osobne warianty. Część z tych wariantów faktycznie może wykazywać większą zdolność do transmisji, ale równocześnie to wcale nie oznacza, że trzeba nimi się interesować - powiedział PAP dr Tomasz Wołkowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pandemia COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie choroby zakaźne

"W podejmowaniu decyzji pomagają nam eksperci wirusolodzy". Iwona Arent o obostrzeniach

- Mamy ekspertów wirusologów. To oni nam podpowiadają w kwestii regulacji dotyczących epidemii i mówią, w jakim kierunku ma iść prawodawstwo: czy mamy wprowadzać rygorystyczne obostrzenia, czy raczej poluzowania - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł PiS Iwona Arent. Gościem audycji była także Paulina Hennig-Kloska z ruchu Polska 2050. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA choroby zakaźne Koronawirus w Polsce Polskie Radio 24 warmińsko-mazurskie

Winnicki: nie zamykajmy całych sektorów gospodarki, stosujmy środki bezpieczeństwa

- Warto przyjrzeć się na przykład obrazkom ze szwajcarskich stoków: ludzie są rozsadzeni rzadziej, są zachowywane wszystkie podstawowe środki higieniczne. Również w Szwecji przyjęto taki model, że zachowuje się określone środki bezpieczeństwa, ale nie zamyka się całych sektorów gospodarki. Moim zdaniem to jest właściwe podejście - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Konfederacji Robert Winnicki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Robert Winnicki Konfederacja Koronawirus w Polsce choroby zakaźne lockdown

Senator KO: regionalny sposób walki z COVID-19 to dobra decyzja

- Zaangażowanie samorządów oraz regionalne i lokalne działania powinny być zdecydowanie mocniejsze. Dlatego decyzja, która została dziś podjęta - że inne rozwiązania są dla województwa warmińsko-mazurskiego, a inne dla reszty Polski - jest słuszna - powiedział w Polskim Radiu 24 Kazimierz Kleina, senator Koalicji Obywatelskiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA choroby zakaźne Koronawirus w Polsce Polskie Radio 24 warmińsko-mazurskie Adrian Klarenbach

Dziś ponad 12 tys. nowych zakażeń. Minister zdrowia: mamy bardzo dynamiczny wzrost

- Według porannych danych mamy 12 146 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem - powiedział w środę w TOK FM minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, należy spodziewać się regionalizacji obostrzeń sanitarnych, a także wprowadzenia przepisów określających stosowanie środków ochrony osobistej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia Piotr Müller choroby zakaźne infografika

Bolesław Piecha: jesteśmy w III fali epidemii COVID-19. Widać to w statystykach

- Widzimy, że w zeszłym tygodniu nastąpił wyraźny wzrost zachorowań, a to oznacza, że pandemia znów przyspieszyła i to po raz trzeci z rzędu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS i lekarz Bolesław Piecha. Ocenił, że w walce z COVID-19 "zawsze będą się ścierały dwa problemy: czy wystarczająco już wycierpieliśmy, mamy dość i możemy poluźniać swoje indywidualne środki zapobiegawcze, czy też potrzebne są kolejne obostrzenia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bolesław Piecha Katarzyna Gójska COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce społeczeństwo pandemia epidemia choroby zakaźne

Prof. Gut: za każdym razem, kiedy ludzie zapomną, że jest COVID-19, tyle razy będzie nowa fala

- Jeśli nie będziemy przestrzegać obostrzeń, szczepienia nie rozwiążą problemu, bo nie można zaszczepić osób poniżej 18. roku życia, a tych jest około 4-5 mln - ocenił wirusolog prof. Włodzimierz Gut. - Za każdym razem, kiedy ludzie zapomną, że jest COVID-19, tyle razy będzie nowa fala - dodał ekspert. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 Koronawirus w Polsce choroby zakaźne społeczeństwo infografika

Prezes ARM: nie ma ryzyka, że ktoś nie otrzyma drugiej dawki szczepionki

- Obecnie system jest ustabilizowany w taki sposób, że z każdej dostawy połowę przeznaczamy na drugie dawki, a połowę na pierwsze. Chcę podkreślić, że nie ma ryzyka, że w Polsce ktoś nie dostanie drugiej dawki szczepionki. Traktujemy to priorytetowo - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepienia Koronawirus w Polsce choroby zakaźne epidemia

Polska firma stworzyła urządzenie wykrywające koronawirusa w oddechu. Prezydent: to dla nas wielka duma

- Firma ML System stworzyła urządzenie, które wykrywa koronawirusa z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund. Skonstruowanie tego urządzenia jest dzisiaj wielką dumą całej Rzeczypospolitej - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda w miejscowości Zaczernie (woj. podkarpackie).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus choroby zakaźne szczepienia Koronawirus w Polsce Andrzej Duda podkarpackie medycyna

Media: szczepionka AstraZeneca mniej skuteczna na afrykański wariant SARS-CoV-2

Badania naukowców z RPA i Wielkiej Brytanii sugerują, że szczepionka firmy AstraZeneca nie zapewnia ochrony przed łagodnym i umiarkowanym przebiegiem COVID-19 wywołanym przez południowoafrykański wariant koronawirusa - podał w sobotę dziennik "Financial Times". Gazeta ocenia, że wyniki badań mogą niepokoić z uwagi na powszechność afrykańskiego szczepu SARS-CoV-2. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus COVID-19 szczepionka szczepienia choroby zakaźne