Polskie Radio
Section05
choroby zakaźne

Dr Tomasz Karauda: należy zaszczepić młodzież, aby nie stanowiła zagrożenia dla innych

- Trzeba zabezpieczyć tę grupę, aby nie stanowiła zagrożenia dla osób, które COVID-19 mogą przechodzić ciężej. Chodzi o tę część społeczeństwa, która się nie chce zaszczepić - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Karauda z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce choroby zakaźne epidemia szczepionka szczepienia koronawirus COVID-19 służba zdrowia

Rewolucja pod szkiełkiem. Robert Koch i jego bakterie

Zarazki wywołujące choroby? W XIX wieku większość lekarzy odrzucano taką możliwość. Bardziej atrakcyjna wydawała się teoria samorództwa sprzed 2200 lat. Ideę tę obalił Ludwik Pasteur, ale dopiero Robert Koch w naukowy sposób udowodnił chorobotwórczość niektórych drobnoustrojów.
Zobacz więcej na temat:  Robert Koch bakterie gruźlica Wrocław Niemcy epidemia wąglik nagroda Nobla medycyna lekarz choroby zakaźne choroba choroby płuc HISTORIA

Pogoda a zakażenie COVID-19. Eksperci wskazują na rolę temperatury i nasłonecznienia

Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego przeprowadzili szereg analiz i badań, które miały odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje związek między warunkami meteorologicznymi i dynamiką pandemii COVID-19 w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda COVID-19 IMGW koronawirus Koronawirus w Polsce choroby zakaźne

Pięć grup zawodowych będzie szczepionych priorytetowo. Michał Dworczyk ujawnił, o kogo chodzi

- W przypadku pięciu grup zawodowych minister zdrowia zgodził się na szczepienie ich w trybie priorytetowym, dotyczy to 1800 osób. To m.in. dyspozytorzy ratownictwa medycznego i grupy zawodowe związane z organizacją procesu szczepień - poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Michał Dworczyk szczepienia COVID-19 szczepienia - raport zdrowie choroby zakaźne Koronawirus w Polsce

Wirusolog o pandemii: powrót do normalności jest możliwy

- Mieliśmy przykłady tego typu pandemii w przeszłości. To się zawsze kończyło w podobny sposób - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Pyrć. - Patrząc na grypę hiszpankę sto lat temu, sytuacja była podobna. Dramatyczny rozwój trwał dwa lata, niestety nie było szczepionki, która mogłaby uratować miliony istnień - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce choroby zakaźne społeczeństwo

Kazimierz Kleina: szybkie przeprowadzenie akcji szczepień pozwoli nam wygrać z epidemią

- Wszystkim nam zależy, żeby szczepienia odbyły się jak najszybciej i dotyczyły jak największej liczby naszych obywateli. Bo tylko dzięki temu, oczywiście przestrzegając także innych zasad, można wychodzić z epidemii - powiedział w Polskim Radiu 24 senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA choroby zakaźne Koronawirus w Polsce Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach szczepienia