Polskie Radio
Section05

Dwójka

"Kwatera bożych pomyleńców" - jak oswoić powstańczą rzeczywistość [POSŁUCHAJ]

Poważne rozprawy o wojennych czasach i anegdoty z przeszłości czterech różnych warszawiaków. Różnych na wskroś, choć w podobnym wieku. Opowieści z kamienicy w centrum powstańczej Warszawy przypomnieliśmy w Dwójce w związku z 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W cyklu "To się czyta" słuchaliśmy fragmentów książki Władysława Zambrzyckiego "Kwatera bożych pomyleńców". Wydanie pierwsze, ocenzurowane, ukazało się w 1959 roku, a pierwsze nieocenzurowane dopiero w 2008 roku, nakładem wydawnictwa Antykwariat Książek. Czytał Jarosław Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie jarosław gajewski pr poleca

Steve Nash/Kacper Nowak: na samplerze perkusyjnym można grać własne utwory

- Zawsze pociągał mnie świat rozrywki, a muzykę elektroniczną zacząłem poznawać już podczas studiów pianistycznych na Akademii Muzycznej w Łodzi. Potem trafiłem do Torunia, prawdziwego centrum DJ-ów w naszym kraju, z najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie udało się połączyć moje inspiracje klasyką i elektroniką. Tak powstała Steve Nash & Turntable Orchestra: ośmiu DJ-ów, orkiestra smyczkowa oraz ja na samplerach i fortepianie - mówił w Dwójce Steve Nash/Kacper Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Roch Siciński steve nash muzyka elektroniczna

MonumentApp - pierwsze takie narzędzie w Polsce

- Zależało nam, żeby dać podstawę do stworzenia dużej sieci społecznościowej, żeby stworzyć podstawowe kilka tysięcy rekordów i co roku poszerzać to sukcesywnie o kolejne tysiące - mówił w Dwójce dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, o mobilnej aplikacji MonumentApp. Narzędzie umożliwia odnalezienie zabytków w swojej okolicy i poznanie ich historii, przygotowanej przez wykwalifikowany zespół redakcyjny.
Zobacz więcej na temat:  zabytki Paweł Siwek aplikacja mobilna Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków KULTURA

Kinga Głowacka: pierwszy o moim zwycięstwie dowiedział się prof. Borowicz

- Do konkursu zostało przyjętych dwudziestu uczestników z całego świata. Składał się on z trzech etapów. Dwa pierwsze odbyły się w Bukareszcie. Mieliśmy do zadyrygowania repertuar symfoniczny. Wylosowałam IV część "Eroiki" Beethovena. Drugi etap to był repertuar operowy. Polegał on m.in. na próbie tylko z solistą i pianistą. Nigdy wcześniej się z czymś takim nie spotkałam i bardzo się stresowałam - mówiła w Dwójce Kinga Głowacka, zwyciężczyni VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego "Ionel Perlea".
Zobacz więcej na temat:  dyrygent konkurs

Powieść-przewodnik po Rzymie. "To wiedza o tym mieście przekazana w najprzyjemniejszej formie"

- Zawsze chciałam napisać książkę o Rzymie, to było moje wielkie marzenie, byłam zafascynowana tym miastem, historią sztuki. Aby nie zanudzić czytelnika, sięgnęłam do formy, która nie jest nowa w literaturze. Stworzyłam opowieść fikcyjną z wplecionymi w nią faktami - mówiła w Dwójce Agnieszka Zakrzewicz, dziennikarka i pisarka, autorka książki "Rzym. Najpiękniejsze wakacje".
Zobacz więcej na temat:  Rzym Paweł Siwek turystyka wakacje Włochy