Polskie Radio
Section05
dzień flagi pr24

"Dzień Flagi promuje patriotyzm życia codziennego"

- Dzień Flagi jest nieoceniony i bardzo pozytywny, bo promuje utożsamianie się z symbolami narodowymi nie tylko w święta narodowe. Promuje tzw. miękki patriotyzm, patriotyzm życia codziennego i przywiązanie do symboli narodowych w codziennych czynnościach – powiedział w Debacie Dnia historyk Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej. O znaczeniu obchodzonego przez Polaków 2 maja Dnia Flagi mówił także dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 patriotyzm 1 maja 3 Maja flagi państwowe dzień flagi pr24

Dzień Flagi RP. Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy

W obchodzonym dziś (środa) Dniu Flagi prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia i flagi państwowe. W czasie uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego uhonorowane zostały instytucje i organizacje z różnych dziedzin życia: kultury, obronności czy edukacji. Przemówienie prezydenta z okazji Dnia Flagi było transmitowane w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent Zamek Królewski Warszawa dzień flagi pr24

Dzień Flagi. "To powinien być symbol, który jednoczy"

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne. 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili Biało-Czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. O symbolach narodowych mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Pych z Muzeum Wojska Polskiego i Robert Szydlik, członek komisji heraldycznej przy MSWiA.
Zobacz więcej na temat:  barwy dzień flagi pr24

Polskie barwy narodowe. Pochodzenie biało-czerwonej

- Po raz pierwszy nasze barwy narodowe pojawiły się w bardzo radosnym dniu, bo w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, czyli w 1792 roku. Wówczas mieszkańcy naszego kraju - chcąc pokazać, że są dumni z tego, że uchwaliliśmy konstytucję - przepasali się wstęgami w kolorze biało-czerwonym – powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Komuda z działu edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego. O Dniu Flagi mówił też w PR24 Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Biura Programu „Niepodległa”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Muzeum Powstania Warszawskiego konstytucja 3 maja Warszawa muzeum dzień flagi pr24