Polskie Radio
Section05
folk

Woda jest kobietą

„Nie starczy ust do wymówienia przelotnych imion Twoich, wodo” – W. Szymborska. W dniach 19-22 października już po raz siódmy odbędzie się Kongres Kultury Regionów. Tym razem za motto wydarzenia organizatorzy obrali hasło „Woda jest Kobietą”. Między innymi o analogii między żywiołami wody i kobiecości, roli kobiety w kulturze tradycyjnej dawniej i dziś opowiadali dyrektor Instytutu Europa Karpat – Małgorzata Broda oraz prof. Józef Kąś – językoznawca i dialektolog Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa

Wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o mazurkach, ale boimy się zapytać

Czym różni się mazurek od oberka? Dlaczego mazurki się śpiewa? Jak je wykonywać, by były dobre? Tym razem w audycji "Chopin na ludowo" rozbrzmiewały wyłącznie nagrania muzyków ludowych i folkowych, a także ich opowieści o różnych rodzajach mazurków. Adam Tarnowski, Piotr Bińkowski oraz Marian Lipiec z Domaniowa podzielili się wiedzą o tajnikach grania mazurków, zwracając uwagę, jak ważne w zrozumieniu ludowych melodii są śpiew i taniec.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak

Odpowiedzi na felieton pt.: Skandal na Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu

W związku z poruszeniem, które wywołał felieton Andrzeja Bieńkowskiego dotyczący Ogólnopolskiego Festiwalu kapel i Śpiewaków Ludowych, publikujemy odpowiedzi Waldemara Majchera - prezesa Zarządu Głównego STL, organizatora Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu oraz Ryszarda Rabeszki i Grzegorza Gordata - twórców ludowych, reprezentujących STL.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton wieś Andrzej Bieńkowski Kazimierz Dolny