Polskie Radio
Section05
Kijów

W Kijowie demontują pomnik ugody kozaków z Rosją. Ten sojusz miał wpływ na rozbiór Rzeczpospolitej

W Kijowie rozpoczął się demontaż kamiennej rzeźby przedstawiające kozacką Radę Perejesławską zwołaną przez hetmana Bohdana Chmielnickiego. Poinformował o tym oficjalny kanał Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej w Telegramie. Historycy ukraińscy często uznają, że sojusz z Moskwą w dłuższej perspektywie był dla Ukrainy tragiczny, a w historiografii polskiej akt ten jest pokazywany jako początek rozbioru przez Rosję Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie historia Polski

Zatrważające nagranie z Kijowa. Przedszkolaki uciekają z krzykiem przed rosyjskim atakiem rakietowym

Co najmniej trzy głośne eksplozje słychać było w poniedziałek przed południem w stolicy Ukrainy, Kijowie. Alarm przeciwlotniczy ogłoszono kilka sekund później. Ucierpiały co najmniej cztery osoby. Doszczętnie zniszczony został budynek Kijowskiej Akademii Sztuki Dekoracyjno- Użytkowej i Designu. W sieci pojawiają się nagrania, na których widać przedszkolaki uciekające w przerażeniu do schronu.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnie wojenne Rosja Ukraina wojna na Ukrainie

Węgry rzucają Ukrainie kłody pod nogi. Rozsyłają dokument

Węgry rzucają kłody pod nogi Ukrainie. Władze w Budapeszcie chcą wszelkimi sposobami opóźnić rozpoczęcie przez Kijów negocjacji o członkostwie w Unii Europejskiej. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała dokument, który Węgry rozesłały do unijnych krajów. Chcą ten temat poruszyć we wtorek, na spotkaniu unijnych ministrów do spraw europejskich w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Węgry Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Beata Płomecka Unia Europejska Budapeszt