Polskie Radio
Section05
księżyc

Czy rewolucję w energetyce wywoła izotop z Księżyca?

Hel-3, przez naukowców nazywany kosmicznym pierwiastkiem, może całkowicie zrewolucjonizować energetykę. Wykorzystywany jako paliwo w reakcji fuzji termojądrowej pozwoli na produkcję czystej energii – bez emisji dwutlenku węgla i radioaktywnych odpadów. Sprawność procesu wynosi aż 70 proc. Choć na Ziemi tego pierwiastka brakuje, to szacuje się, że złoża na Księżycu mogą nam wystarczyć na 250 lat.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski księżyc Polska Akademia Nauk kosmos Ziemia

Indie chcą wylądować na Księżycu. Czy będą kosmicznym mocarstwem?

Z portu kosmicznego w stanie Andhra Pradesh na południowym wschodzie Indii wystartowała rakieta, która ma wylądować na Księżycu. - To kolejny etap rozwoju możliwości tego państwa i demonstrator technologii, który ma pokazać, że Indie są już kosmicznym mocarstwem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Witek z Planetarium Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Jakub Domoradzki księżyc

Konkurs "10 kroków na Księżyc". Jakie cechy powinien mieć astronauta?

"10 kroków na Księżyc" to wyjątkowy konkurs rozgrywany w ramach akcji "Lato z Radiem". Zwycięzca trafi na trzy tygodnie do wyjątkowego, w skali świata, symulatora lotów w kosmos. W Programie 1 Polskiego Radia mówiliśmy o tym, jakie cechy charakteru predysponują do udziału w misji w Lunares, o którą walczą nasi słuchacze. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Lato z Radiem 2023 kosmos księżyc astronauta konkurs

Księżyc, który zamienił planetę w karzełka. Charon, Pluton i kosmiczne przypadki

Na kilku teleskopowych zdjęciach Plutona z lat 1965-1978, oznaczonych w archiwum jako fotografie "z defektem", widać dziwne wybrzuszenie na powierzchni planety. Dzięki niemu właśnie odkryto księżyc, którego nikt nie szukał, a który wprowadził spore zamieszanie we współczesnej astronomii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA astronomia Pluton USA Arizona odkrywcy obserwacje układ słoneczny kosmos sonda planety planeta księżyc

Ile kroków dzieli nas od Księżyca? 10! Kosmiczny Konkurs "Lata z Radiem"

Żeby polecieć w kosmos, należy trenować. Służąca do tego, najlepsza i najbardziej zaawansowana na świecie baza, do której przyjeżdżają naukowcy z całego świata, znajduje się w Polsce, na dawnym wojskowym lotnisku, w wielkim schronie przeciwatomowym w Pile. To Habitat Lunares. A czy w takiej symulacji kosmicznego lotu może wziąć udział słuchacz Jedynki? Okazuje się, że może.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kosmos Piła Lato z Radiem konkurs księżyc Mars

Roboty jak rośliny: nowy sposób na podbój i terraformowanie Księżyca i Marsa

Włoscy naukowcy mają nowy pomysł na podbój Marsa i innych planet: projektują autonomiczne maszyny wzorowane na roślinach. Nie chodzi o kształty, lecz o samoprojektowanie i samorozwój, dzięki czemu maszyny łatwiej będą mogły się przystosować do zastanych warunków. I przygotować podstawy infrastruktury pomocnej, kiedy przybędą ludzie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos Mars księżyc roboty Kamil Muzyka Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka