Polskie Radio
Section05
księżyc

Konkurs "10 kroków na Księżyc". Jakie cechy powinien mieć astronauta?

"10 kroków na Księżyc" to wyjątkowy konkurs rozgrywany w ramach akcji "Lato z Radiem". Zwycięzca trafi na trzy tygodnie do wyjątkowego, w skali świata, symulatora lotów w kosmos. W Programie 1 Polskiego Radia mówiliśmy o tym, jakie cechy charakteru predysponują do udziału w misji w Lunares, o którą walczą nasi słuchacze. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Lato z Radiem 2023 kosmos księżyc astronauta konkurs

Księżyc, który zamienił planetę w karzełka. Charon, Pluton i kosmiczne przypadki

Na kilku teleskopowych zdjęciach Plutona z lat 1965-1978, oznaczonych w archiwum jako fotografie "z defektem", widać dziwne wybrzuszenie na powierzchni planety. Dzięki niemu właśnie odkryto księżyc, którego nikt nie szukał, a który wprowadził spore zamieszanie we współczesnej astronomii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA astronomia Pluton USA Arizona odkrywcy obserwacje układ słoneczny kosmos sonda planety planeta księżyc

Ile kroków dzieli nas od Księżyca? 10! Kosmiczny Konkurs "Lata z Radiem"

Żeby polecieć w kosmos, należy trenować. Służąca do tego, najlepsza i najbardziej zaawansowana na świecie baza, do której przyjeżdżają naukowcy z całego świata, znajduje się w Polsce, na dawnym wojskowym lotnisku, w wielkim schronie przeciwatomowym w Pile. To Habitat Lunares. A czy w takiej symulacji kosmicznego lotu może wziąć udział słuchacz Jedynki? Okazuje się, że może.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kosmos Piła Lato z Radiem konkurs księżyc Mars

Roboty jak rośliny: nowy sposób na podbój i terraformowanie Księżyca i Marsa

Włoscy naukowcy mają nowy pomysł na podbój Marsa i innych planet: projektują autonomiczne maszyny wzorowane na roślinach. Nie chodzi o kształty, lecz o samoprojektowanie i samorozwój, dzięki czemu maszyny łatwiej będą mogły się przystosować do zastanych warunków. I przygotować podstawy infrastruktury pomocnej, kiedy przybędą ludzie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos Mars księżyc roboty Kamil Muzyka Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka

Jak zmieniało się postrzeganie architektury wszechświata?

Specjalną wystawą Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk przypomina, w 550-rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, najciekawsze i najcenniejsze księgi dokumentujące jeden z najbardziej spektakularnych rozdziałów historii nauki, napisany przez tych badaczy nieba, których obserwacje i wnioski przyczyniły się do zmiany postrzegania architektury wszechświata.  
Zobacz więcej na temat:  słońce księżyc Mikołaj Kopernik planety Dorota Truszczak Gdańsk