Polskie Radio
Section05
kultura24

"Trzeba uruchomić wyobraźnię". Magdalena Merta o konkursie reportażu radiowego podczas festiwalu NNW

- Doceniam to, że ta prezentacja odbędzie się w ramach tegorocznego festiwalu, zdaję sobie sprawę, że reportaż radiowy trudniej się prezentuje w ramach festiwalu niż film. Trzeba zdyscyplinowanej publiczności (…) która obcuje tylko z tym dźwiękiem, z treściami, które niesie, z tą szczególną ciszą, opowiada o tym, co zyskuje obraz w nas samych, w słuchaczach, tu nic nie jest podane na tacy, trzeba uruchomić wyobraźnię - mówiła Magdalena Mertą, jurorka konkursu reportaży radiowych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

"Poczytnik". Ostróda 1946 roku, czyli polski "Dziki Zachód"

Andrzej Brzeziecki na podstawie m.in. zachowanych w Archiwum IPN zeznań świadków odtwarza powojenne burzliwe chwile na ziemiach odzyskanych, kiedy po ulicach grasowali pijani czerwonoarmiści, a spokój na tym "Dzikim Zachodzie" próbowali zaprowadzić nie bardziej trzeźwi przedstawiciele władzy ludowej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z autorem książki.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

PR24 Venclova z nagrodą im. Herberta. Maria Dzieduszycka: pięknie mówił o znaczeniu jego twórczości

- Bardzo ważne było to, co Tomas Venclova mówił o znaczeniu twórczości Herberta dla niego i jego rówieśników w latach 60. i 70. - powiedziała w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta Maria Dzieduszycka. Nawiązała w ten sposób do wyróżnienia litewskiego poety nagrodą im. Zbigniewa Herberta. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Maja Kluczyńska literatura

PR24 "Czy wszystko smakuje?". Niezwykły komiks Falauke na wystawie Muzeum Karykatury

- Katarzyna "Falauke" Czarny pracowała zarówno jako kelnerka, jak i jako pomoc w ramach firm kateringowych, czy w fast-foodach. Doświadczenia związane z karmieniem ludzi i działaniem w gastronomii, przekuła w swój pierwszy pełnometrażowy debiutancki komiks "Czy smakuje" - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury, w którym oglądać można wystawę prac krakowskiej ilustratorki. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler komiks grafika

PR24 Dystans, ironia, humor. filmowy festiwal przypomni twórczość "Maklaka"

- Unikanie czerwonego dywanu spowodowało zbudowanie w Zdzisławie Maklakiewiczu naturalnej potrzeby kontaktu nie z elitami, tylko z prawdziwym człowiekiem - przypomniał w Polskim Radiu 24 Stanisław Pieniak, scenarzysta i dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego Maklaka i Jego przyjaciół. Gościem audycji była także dyrektor festiwalu Edyta Brzozowska-Markiewicz, która opowiadała o programie wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska

"Towarzystwo niepokornych". Rusza 15. Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

"Wolna Polska w wolnym Świecie" - to hasło tegorocznego Festiwalu NNW, który zaczyna się w przyszłym tygodniu. Skłania do pytań, o czym chcą i o czym opowiadają filmowcy zagraniczni. Jak widzą temat wolności z perspektywy własnych krajów. Festiwal to również debaty, prezentacje o świecie nowych technologii. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

"Postać warta przypomnienia". Jerzy Kłosiński o prof. Arturze Hutnikiewiczu

Prof. Artur Hutnikiewicz to jeden z najwybitniejszych znawców literatury okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, wykładowca UMK w Toruniu, autor ponad 300 prac naukowych, w tym szereg monografii książkowych, rozpraw i studiów literackich. Gościem audycji był Jerzy Kłosiński, autor biografii prof. Artura Hutnikiewicza.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Znamy laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pisarz Andrzej Sapkowski, reżyser animowanej ekranizacji powieści "Chłopi" Dorota Kobiela-Welchman oraz malarz i rysownik Ignacy Czwartos znaleźli się w gronie tegorocznych laureatów Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 rzecznik Narodowego Centrum Kultury Joanna Bancerowska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Sapkowski

PR24 Prof. Kucharczyk: beatyfikacja rodziny Ulmów jest uderzeniem w pedagogikę wstydu, sączoną nam od 1989 roku

- To jest uderzenie w tę sączoną nam, zwłaszcza od 1989 r., tzw. pedagogikę wstydu, która kazała przedstawiać nasze dzieje najnowsze jako zbitek różnych krwawych plam, których jeszcze nie odkryliśmy tak w pełni - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk (PAN).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 II wojna światowa Ulmowie Holokaust beatyfikacja