Polskie Radio
Section05

kultura24

A4 portalem do przeszłości. "Na środkowym pasie latem trawa była wysoka"

Autostrada A4 jest bohaterem książki "Na środkowym pasie latem trawa była wysoka". Opowieść złożona z archiwalnych fotografii i tekstów autorki przenosi nas w czasy III Rzeszy, kiedy to w 3 lata zbudowano 1000 km drogi, opowiada o tym, co się działo w latach wojennych w tym rejonie. Z autorką książki, dr Agatą Ciastoń, rozmawiała Iga Niewiadomska.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA

Wystawa "W bezczasie Athos" Tomasza Mościckiego w Starej Galerii ZPAF

Fotografie Mościckiego powstawały od 2001 roku w greckim klasztorze na Górze Athos. Bohaterami zdjęć są mnisi, osoby świeckie i krajobraz otaczający Świętą Górę. Użyta przez autora historyczna technika gumy dwuchromianowej podkreśla ponadczasowość i uniwersalność prac. Z kuratorem wystawy Andrzejem Zygmuntowiczem oraz Tomaszem Mościckim rozmawia Iga Niewiadomska
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA

Antologia "Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989"

Tom opracowany przez Witolda Kanickiego, Dorotę Łuczak, Macieja Szymanowicza zawiera ponad 260 tekstów napisanych przez kilkudziesięciu autorów i autorek. Publikacja opowiada o fotografii i jej relacji ze sztuką, kulturą oraz polityką. Z dr Dorotą Łuczak, współautorką publikacji, na temat pojęcia fotografiki oraz dziesięcioletniej pracy przy tworzeniu wydawnictwa rozmawia Iga Niewiadomska.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA

AI w świecie fotografii. Czy sztuczna inteligencja może być autorem zdjęcia?

Fotografie tworzone przez sztuczną inteligencję (AI) są już na tyle doskonałe, że nie jesteśmy w stanie odróżnić ich od prac zrobionych ludzką ręką. Czy wytwory AI są chronione prawem autorskim? O perspektywie prawnej autora fotografii na etapie tworzenia oraz wykorzystywania jego twórczości przez narzędzia sztucznej inteligencji mówił w Polskim Radiu 24 mec. Marek Trojnarski, który specjalizuje się w prawie własności intelektualnej.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA sztuczna inteligencja

Polska fotografia na światowych salonach. Wystawa "Villa Polonez" w Instytucie Polskim w Paryżu

"Villa Polonez" to wystawa najnowszej polskiej fotografii przygotowana przez Instytut Polski w Paryżu jako jedna z imprez towarzyszących Paris Photo 24. Autorem koncepcji i kuratorem wystawy jest Paweł Borkowski z Galerii FOTO-GEN we Wrocławiu. Z kuratorem oraz z Joanną Wajdą, dyrektor Instytutu Polskiego w Paryżu rozmawia Iga Niewiadomska.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA Instytut Polski Paryż

Fotografia kolekcjonerska coraz bardziej popularna. Jak w nią inwestować?

Aukcje fotografii kolekcjonerskiej zadomowiły się już na polskim rynku sztuki. Nabywców znajdują cenieni artyści, od klasyków przez twórców awangardowych, po współczesnych fotografów. O tym, na co zwracać uwagę przed zakupem zdjęcia w domu aukcyjnym oraz co warto wiedzieć o rynku sztuki, mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Żebrowska, koordynatorka aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej Desa Unicum. 
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA

Vintage Photo Festival w Bydgoszczy. Dr Gębarowska o twórczości Sary Moon

Sara Moon to francuska fotografka, która swoją karierę rozpoczęła w latach 70., pracując głównie na rynku modowym i reklamowym. Jej zdjęcia od początku wyróżniały się delikatnością, specyficzną techniką wywodzącą się ze świata baśni, malarstwa, surrealistycznych opowieści. O artystce i projekcie "The Red Thread" mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Gębarowska - pomysłodawczyni i szefowa festiwalu Vintage Photo Festival w Bydgoszczy.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA Tomasz Sikora

POLSKIE RADIO 24 Prohibicja w USA. "Sprawiła, że gangi urosły do monstrualnych rozmiarów"

Prohibicja w latach 20. i 30. XX wieku w USA była znakomitym sposobem na zrobienie majątków przez ludzi, którzy starali się ją łamać i omijać. W Polskim Radiu 24 opowiedział o niej, jak również o gangsterskich interesach, obyczajach i krwawej rywalizacji Grzegorz Dziedzic, autor bestsellerowych powieści "Żadnych bogów żadnych panów" i "Gangway".
Zobacz więcej na temat:  książki kryminał KULTURA literatura przestępczość alkohol Grzegorz Kalinowski

Fenomen kilimu. Ponadczasowa część polskiej kultury

- Kilim był tkaniną użytkową, więc te najstarsze z nich zużyły się. Służyły do dekoracji wnętrz, na ściany i podłogi, przykrywano nimi ławy i łóżka, były stosowane jako podkładki pod lampy i telefony. Nawet siodła na koniec wykonywano w tej technice - mówiła w Polskim Radiu 24 kuratorka wystawy "Fenomen polskiego kilimu" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Monika Kowalczyk. 
Zobacz więcej na temat:  wystawa Łódź KULTURA Polskie Radio