Polskie Radio
Section05
kultura24

"Jego legenda trwa do dzisiaj". Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Marka Hłaski

90 lat temu - 14 stycznia 1934 roku - urodził się Marek Hłasko, pisarz, który stał się symbolem buntu wobec władzy i socrealizmu. Uważany za jednego z najciekawszych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, popularność zdobył dzięki nietypowemu stylowi twórczości, a także niekonwencjonalnemu zachowaniu. Zmarł na emigracji w 1969 roku. O twórczości Marka Hłaski rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Marek Hłasko

Epoka gwiazd, czyli śladami kultur fanowskich w teatrze XIX w.

Druga połowa wieku XIX jest nazywana w historii teatru "epoką gwiazd". Najpopularniejsi aktorzy pełnili wtedy rolę podobną do dzisiejszych celebrytów i gwiazd sportu. Czy da się opowiedzieć o ówczesnej teatralnej publiczności stosując współczesne kategorie? Czy w XIX wieku istnieli "nastoletni fani" gwiazd sceny? Gościem Konrada Szczebiota była dr Agata Łuksza (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego), autorka książki "Tort Marcello. Kultury fanowskie w teatrze XIX wieku".
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

"Poczytnik". Prof. Patryk Pleskot o ucieczkach na Zachód polskich ambasadorów w 1981 r.

Zdzisław Rurarz i Romuald Spasowski to polscy ambasadorowie, którzy tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 r. poprosili o azyl polityczny na Zachodzie. O historiach stojących za tymi ucieczkami opowiadał w Polskim Radiu 24 autor książki "Rurarz, Spasowski żywoty równoległe. Wokół ucieczek ambasadorów PRL w grudniu 1981 r.", prof. Patryk Pleskot, historyk (Instytut Pamięci Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń IPN Patryk Pleskot

"Rząd 2, miejsce 4". Nagroda im. St. I. Witkiewicza

W marcu 2023 r. odbył się jubileusz 40-lecia nagrody im. St. I. Witkiewicza przyznawanej przez polską sekcję Międzynarodowego Instytutu Teatralnego obcokrajowcom zasłużonym w promocji polskiego teatru i dramatu. Gośćmi Konrada Szczebiota byli Agnieszka Koecher-Hensel, wieloletnia jurorka nagrody i Paweł Paszta, skarbnik polskiej sekcji Stowarzyszenia.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

"Rozmowa Kulturalna". Nowy Rok w Japonii

Miliony ludzi świętują tę noc na hucznych balach, zabawach, pokazach fajerwerków, jednak w Japonii Nowy Rok przypomina bardziej naszą Wigilię niż Sylwestra. Noc sylwestrowa jest raczej spokojna i cicha. W Polskim Radiu 24 o życiu w Japonii opowiadali prof. Maria Pomianowska, instrumentalistka, muzyk, kompozytorka, wokalistka, pedagog i jej syn, Franciszek Pomianowski, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA Warszawa kolędy Boże Narodzenie Politechnika Warszawska chór

PR24 Kolędy inne niż zwykle. Kaja i Janusz Prusinowscy zapraszają na ludowe "Cztery domy słońca"

- Kolędnik to dobry znak - szczęścia, błogosławieństwa, urodzaju, zamążpójścia albo znalezienia dobrej małżonki - powiedział w Polskim Radiu 24 muzyk i autor płyty "Cztery domy słońca. Zima i wiosna" Janusz Prusinowski. Chodziło nam o to, żeby to nie były kolędy w ujęciu standardowym, tylko bardziej tradycyjne. Bywa, że nasze są sporo starsze i łączą w sobie kolędowanie bożonarodzeniowe z kolędowaniem przedchrześcijańskim - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska muzyka ludowa kolędy Boże Narodzenie