Polskie Radio
Section05
kultura24

Projekt cyfryzacji zbiorów polskiego kina  

W ramach cyklu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa realizowanego przez Filmotekę Narodową Instytut Audiowizualny skanowane i digitalizowane są  filmy oraz materiały okołofilmowe. O przedsięwzięciu mówili w Polskim Radiu 24: Dobromiła Wrońska, kierownik Działu Edukacji Filmowej, Aleksandra Ryży, redaktor naczelna portalu ninateka.pl, Tomasz Pisula, kierownik Działu Projektów internetowych FINA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA Warszawa film polski filmoteka narodowa

"Rozwija krytyczne spojrzenie i umiejętności społeczne". Maria Deskur o znaczeniu czytelnictwa

- Książka to paradoksalnie także relacja, otwarcie się na drugiego człowieka, zrozumienie emocji. Czytanie to czynność, która uczy nas empatii, która w dzisiejszych czasach jest nam szalenie potrzebna. Wzrost czytelnictwa oznacza rozwój na bardzo różnych poziomach, także ekonomicznym, to rozwój nauki i biznesu - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Deskur,  prezes zarządu Fundacji Powszechnego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA Warszawa książki

Rok Aleksandra Fredry. Konkurs "Fredro w obrazku"

- Zachęcamy do tego, by poznać tego znakomitego komediopisarza i twórcę - w Polskim Radiu Dzieciom organizujemy konkurs "Fredro w obrazku", konkurs plastyczny, ale opierający się na twórczości Fredry. Aby narysować pracę konkursową należy poznać jego twórczość. Inspirujemy się wierszami, bajkami, wybieramy konkretną scenę i ilustrujemy ją dowolną techniką - mówiła w Martyna Chuderska (Polskie Radio Dzieciom).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Aleksander Fredro Martyna Chuderska Rok Aleksandra Fredry

"Jeżeli przekraczamy granice absurdu, wszystko jest dozwolone". Gociek o nowej części "Szybkich i wściekłych’"

- Twórcy w pewnym momencie postanowili zrobić zupełny "odjazd" (…). To nie jest na granicy autoparodii, jak seria "Krzyk", ale stworzyli świat, w którym nie oszukują widzów, nie mówią, że to będzie kolejna cześć Jamesa Bonda, oni po prostu się bawią - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski, który z Piotrem Goćkiem omawiał nowości filmowe.
Zobacz więcej na temat:  FILM Łukasz Adamski Piotr Gociek USA kino KULTURA Polskie Radio 24

26. Piknik Naukowy. Rzecznik CMK: Spoglądamy na naukę z odpowiedniej perspektywy

- Nauka jest wokół nas, musimy tylko spojrzeć na to z odpowiedniej perspektywy. Na Pikniku będziemy spoglądać bardzo szeroko, poznawać "duże" odkrycia, ale też patrzeć bardzo szczegółowo, np. jest dużo stanowisk, które postawiły na zagadnienia związane z DNA. Będzie też "naukowe show" scena Pikniku znajdzie się w rękach najlepszych popularyzatorów nauki z Europy - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Piknik Naukowy 2023

"Ofiarność, która wychowała kolejne pokolenia". Tadeusz Syka o postaci ks. Brzóski

- Ksiądz Stanisława Brzóska to pierwszy, XIX-wieczny "niepokorny", w noc wybuchu Powstania Styczniowego zostaje dowódcą i przeprowadza atak na rosyjski garnizon w Łukowie, który wychodzi mu doskonale, wtedy władze powstańcze dostrzegają jego potencjał i mianują go naczelnym kapelanem powiatu łukowskiego i generałem. To była wielka inspiracja, by ten film zrobić - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser filmu o ks. Brzósce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio 24 Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Powstanie Styczniowe

"Walczymy o istnienie naszego narodu". Paweł Łatuszka o sytuacji twórców kultury na Białorusi

- Łukaszenka niszczy kulturę białoruską, narodowość białoruską. A jeśli nie będzie kultury i języka białoruskiego, to czy możemy mówić, że będzie państwo białoruskie? Teraz walczymy nie tylko o prawa człowieka, ale o istnienie naszego narodu, naszego społeczeństwa i świadomości białoruskiej - o sytuacji ludzi kultury na Białorusi mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Łatuszka, były dyrektor Teatru Narodowego w Mińsku, były ambasador Białorusi w Polsce, obecnie polityk emigracyjny. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot Paweł Łatuszka

"Poczytnik". Twórczość Jarosława Abramowa-Newerlego

- Niektóre z jego piosenek to prawdziwe perełki, że wspomnę "Bogdan, trzymaj się" Łazuki, czy sławni "Okularnicy" (...). Do dzisiejszego dnia jest trochę niedoceniony jako prozaik - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń, który z Tomaszem Zapertem, rozmawiał o dorobku artysty. 90 lat temu, 17 maja 1933 roku, urodził się w Warszawie Jarosław Abramow-Newerly, pisarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, a także dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Jarosław Abramow-Newerly

Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2022. Internetowe głosowanie

Od 15 maja 2023 można głosować na najlepsze przedsięwzięcia historyczne 2022 roku w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja. W tym etapie plebiscytu to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Głosy można oddawać do 15 czerwca. - Jest z czego wybierać, czekamy na głosy. Decyzja należy do Państwa - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Sierocińska-Dec z Działu Edukacji Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski historia Polski

PR24 "Trzej muszkieterowie". Piotr Gociek i Łukasz Adamski o kultowej powieści Dumasa

Powieść Aleksandra Dumasa "Trzej muszkieterowie" po raz pierwszy ukazała się w 1846 r. i natychmiast zdobyła ogromną popularność. Autor stworzył potem jeszcze dwie kontynuacje: "Dwadzieścia lat później" oraz "Wicehrabia de Bragelonne". O losach słynnych muszkieterów porozmawiali na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek oraz Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM kino