Polskie Radio
Section05
kultura24

Wake Up Giant i 12. edycja Scrip Fiesty

"Zombi" to debiutancka płyta Wake Up Giant - warszawskiego tria z przesłaniem - ostrzeżeniem muzyków przed życiem tylko w sieci. Motto płyty to apel o przebudzenie się i czerpanie radości z życia o powrót do natury czyli bywanie offline. Swoisty manifest muzyczny: głośny kolorowy i przebojowy w dwóch wersjach językowych po polsku i po angielsku. Gośćmi Mai Kluczyńskiej byli Paul, Banan, Czipis z tria Wake Up Giant.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Kraków

Muzeum Fotografii w Krakowie

Muzeum Fotografii w Krakowie jest jedyną w Polsce instytucją muzealną poświęconą w całości medium fotograficznemu. W rozmowie między innymi komentarz muzeum związany z przekazaniem na rzecz MuFo części prywatnej kolekcji Teresy i Andrzeja Starmachów. W kolekcji Starmachów znajdują się prace fundamentalne dla sztuki polskiej II połowy XX wieku, w których materializują się najważniejsze prądy intelektualne tego okresu.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA Muzeum Fotografii w Krakowie

Arkadiusz Gola "Inny (nie) obcy. Romowie na Górnym Śląsku 1991–2023"

Arkadiusz Gola w ciągu ostatnich 30 lat dokumentował z wielką wrażliwością społeczność Romów. Efektem tego projektu jest książka fotograficzna "Inny (nie) obcy. Romowie na Górnym Śląsku 1991–2023". Nie ograniczył się do robienia zdjęć na ulicach, zagłębiał się w ich życie i kulturę. Nawiązał bliskie relacje z polskimi Romami i fotografował ich rodziny w codziennych sytuacjach - od chrztów po śluby. 
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA Romowie

"Rozmowa kulturalna". Dyrektor NCK: kultura nie jest tylko dodatkiem do życia

- Nie będzie szczęśliwego społeczeństwa, jeśli nie będzie miało ono dostępu do kultury, także, jeśli nie będą go miały społeczności poza centralnymi ośrodkami miejskimi. Nie będzie też konkurencyjności naszej gospodarki bez silnego jej sprzężenia z przemysłem kreatywnym i kulturą, bo to one decydują dzisiaj o konkurencyjności miast i krajów - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA Warszawa Narodowe Centrum Kultury Robert Piaskowski

PR24 "Był artystą słowa". Prof. Koehler wspomina Ernesta Brylla

- Ernest Bryll to typ artysty, który podejmował tematy wspólnotowe, dotykające nas wszystkich, tu i teraz, historyczno-kulturowe. To bardzo rzadko się dzisiaj robi - powiedział w Polskim Radiu wicedyrektor Instytutu Książki prof. Krzysztof Koehler, wspominając zmarłego literata. - On bardzo poważnie traktował Polskę - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ernest Bryll literatura Małgorzata Żochowska KULTURA

"Kobieta wyzwolona. Polskie art déco w ceramice" w warszawskiej Kordegardzie

Narodowe Centrum Kultury zaprasza do galerii Kordegarda na wystawę pt. "Kobieta wyzwolona. Polskie art déco w ceramice". Ekspozycja przypomina przedwojenne ceramiczne figurki kobiet, wykonane w stylu art déco. W Polskim Radiu 24 o wystawie mówiły prof. Małgorzata Korpała, kuratorka wystawy i Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz z Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska

"Marian Lalewicz. Architekt petersbursko-warszawski"

Marian Lalewicz, jeden z najbardziej pracowitych architektów swoich czasów. Do tego wykładowca, działacz społeczny, erudyta i podróżnik. W Polskim Radiu 24 o postaci wybitnego architekta mówiła Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, autorka książki "Marian Lalewicz. Architekt petersbursko-warszawski".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski

PR24 Fenomen filmu "Diuna". Krytyk filmowy: zostanie z nami i zapisze się w historii kina

- To jest film na miarę "Ojca chrzestnego" lub "Gwiezdnych wojen", zostanie z nami i zapisze się w historii kina. Zresztą "Gwiezdne wojny" są plagiatem "Diuny". George Lucas przerobił "Diunę" na własny świat: mały chłopiec na pustynnej planecie, który ma być zbawcą galaktyki. Do tego zły imperator, który próbuje go wykończyć. Podobno nawet Frank Herbert zastanawiał się, czy nie złożyć pozwu przeciwko Lucasowi - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk filmowy Dawid Muszyński.
Zobacz więcej na temat:  Diuna FILM kino KULTURA

Holokaust i "Strefa interesów". Gociek: Jonathan Glazer czyni widza współsprawcą filmu

- Ta straszliwa tragedia, bezmiar zbrodni, który odbywa się wewnątrz niemieckiego obozu zagłady, dociera do nas w ten sposób, że słyszymy strzały, czasem jakieś krzyki, odgłosy pociągów z kolejnymi transportami do Auschwitz. To jest tak dalece na krańcach tej rzeczywistości, którą oglądamy, że główny wysiłek twórczy odbywa się w głowie widza - mówił Piotr Gosiek, który z Łukaszem Adamskim recenzował nowości filmowe.
Zobacz więcej na temat:  FILM Łukasz Adamski Piotr Gociek USA kino KULTURA Polskie Radio 24 Holokaust Diuna