Polskie Radio
Section05
literatura dziecięca

Trudne życie dziesięciu skarpetek. Premiera w krakowskim teatrze "Groteska" 

Zazwyczaj jest tak, że do pralki trafiają we dwie, a potem najczęściej jedna z nich znika, prawda? Też tak macie ze skarpetkami? Justyna Bednarek w docenionej przez czytelników książce "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" już jakiś czas temu dowiodła, że jest to regułą. I nietrudno się z nią nie zgodzić. Bo jest to prawie pewne, że w naszych pralkach jest jakaś dziura, przez którą skarpetki, raz prawe, a innym razem te lewe, uciekają na wolność, udając się w podróż życia.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca dzieci

Z lotu bociana. "Wojtek" Wojciecha Mikołuszki

Pewien bocian z podlaskiej wsi, zwany Wojtkiem, szykuje się do odlotu do ciepłych krajów. W tym samym czasie tata mieszkającego tu siedmioletniego Jacka nagle wyjeżdża – tak rozpoczyna się historia bohaterów książki "Wojtek" z ilustracjami Małgorzaty Dmitruk i tekstem Wojciecha Mikołuszki, który tej niedzieli odwiedził Zagadkowe Studio.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Kasia Stoparczyk dzieci dzieciństwo przyroda bociany literatura dziecięca

Teatr Baj i jego "Muzeum Skarbów"

Teatr, który w Warszawie zazwyczaj znajdował się przy ulicy Jagiellońskiej, od jakiegoś czasu jest "w podróży" - i grane tam spektakle można zobaczyć w różnych miejscach stolicy. W czasie pandemii wiele jego teatralnych inicjatyw przeniosło się w świat wirtualny. Na internetowej stronie teatru można wysłuchać dźwiękowych opowieści i obejrzeć na przykład cykl krótkich filmików edukacyjnych podpowiadających, jak można bawić się w teatr w domu.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca DAB+

Trwa Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Ojce i Dziatki"

Gdynia, Sopot, Opole Kraków, Olkusz, Skawina, Wieliczka już za nami, ale Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej ciągle trwa. Jak przekonują organizatorzy - jest to festiwal międzypokoleniowy - bo to w rodzinie rozwija się miłość do literatury. Ale to też festiwal partnerski - bo "wędrowny" - zaglądający nie tylko do dużych miast, ale także tych mniejszych, z bogatą historią i aspiracjami.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca

Czy słowa mogą być modne? Odpowiedzi poszukano na festiwalu "Jemy borówki na polu..."

Projekt "Jemy borówki na polu, czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" to czas przyjaznego wsłuchania się w język polski i rządzące nim zasady. W tym roku już po raz drugi na przełomie wakacyjnych miesięcy, do Rabki Zdroju zjechali poloniści i mistrzowie mowy polskiej, żeby dyskutować o zawiłościach w nazewnictwie i gramatyce. A dzięki ich pasji, dyskusji tych słuchało się pierwszorzędnie.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca DAB+

"Ogród przez lato" w Muzeum Literatury w Warszawie

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, swoją działalność rozpoczęło w 1952 roku, w kamieniczkach na Rynku Starego Miasta, wnętrza przystosowano do potrzeb wystawienniczych. "Muzeum Literatury" - to brzmi bardzo poważnie, ale w miejscu tym dba się nie tylko o to żebyśmy odkryli mickiewiczowską twórczość lecz także o to, żeby zapoznawać najmłodszych z literaturą w fantastycznym wydaniu.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca edukacja DAB+