Polskie Radio
Section05
Magda Kuydowicz

Maria Maj. Aktorka na prowincji i w wielkim mieście

Co sprawia, że Maria Maj decyduje się na pracę z konkretnymi reżyserami? – Oni muszą wywołać mój entuzjazm. Muszą mnie czymś olśnić. Czasami zdarzało się tak, że najpierw poznawałam człowieka, a dopiero później z nim pracowałam czy poznałam jego przedstawienia – mówi gość Malwiny Kiepiel i Magdy Kuydowicz. W ten właśnie sposób zaczęła się jej współpraca z Krystianem Lupą i Januszem Nyczakiem.  
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

Coś z niczego, czyli jak rodzi się magia teatru

– Fenomen spektaklu polega na tym, że on istnieje w czasie oglądania. To nie jest tak, że aktor jest w teatrze najważniejszy, widz też. Gdy ktoś gra, przedstawia na scenie jakąś rzeczywistość, jest grupa ludzi, która to ogląda i ta rzeczywistość, tworzona na scenie, istnieje  – mówi Aldona Figura, reżyser teatralny i pedagog. Jak dodaje, podczas prób aktorzy często nie grają "na sto procent", bo nie ma widza. 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka KULTURA

Teatr japoński w pigułce. Jak wyglądają spektakle w Kraju Kwitnącej Wiśni?

Od czego zacząć przygodę z japońskim teatrem? Czym różni się on od tego, co znamy chociażby ze sztuk prezentowanych na polskich scenach? O tym, jak również o bogatej historii tradycyjnego teatru z Kraju Kwitnącej Wiśni w audycji "W antrakcie" opowiedział Jakub Karpoluk – japonista, badacz teatru i aktor teatru Nō.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka sztuka japońska Japonia KULTURA

"Ujęło mnie szaleństwo i radość twórcza". Oskar Hamerski zdradza, dlaczego został aktorem

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem jest Oskar Hamerski, aktor Teatru Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR improwizacja Bogusław Schaeffer Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka Oskar Hamerski

Kabaret Młodych Panów: lubimy absurdalne poczucie humoru [WIDEO]

Kabaret Młodych Panów bawi i rozśmiesza miliony Polaków już blisko 20 lat. Jak mówią, tematy do śmiechu są wszędzie. – Obserwujemy jakąś scenkę, czy to rodzajową czy obyczajową i przygotowujemy skecz – mówią w Trójce Mateusz Banaszkiewicz i Bartek Demczuk, połowa składu kabaretu. – Wykorzystujemy doświadczenia własne, przyjaciół albo znajomych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka kabaret rozrywka Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

Instrukcja obsługi serca w warszawskim teatrze Ateneum

– Próbujemy opowiadać o tym, że ludzie, pomimo posiadania różnych komunikatorów, nie potrafią się ze sobą komunikować – mówił w Trójce Grzegorz Damięcki, odtwórca jednej z głównych ról w spektaklu "Wzrusz moje serce", wystawianym w warszawskim teatrze Ateneum. – Ta sztuka jest taką instrukcją obsługi własnego serca – dodał aktor.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka TEATR KULTURA Grzegorz Damięcki

Piotr Cyrwus: zawsze szukałem, w życiu i w sztuce, wolności

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami.  Tym razem ich gościem jest Piotr Cyrwus.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Cyrwus Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz KULTURA SZTUKA serial aktorstwo rozmowa Trójka

Adam Woronowicz: gdyby kultura miała nas ocalić, to starożytny Rzym i Grecja wciąż by istniały

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem był Adam Woronowicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Adam Woronowicz wojna na Ukrainie Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz SZTUKA Trójka

James Bond, najsłynniejszy tajny agent w historii kina, obchodzi 70. urodziny

W tym roku świętowana jest 70. rocznica narodzin Jamesa Bonda, najsłynniejszego agenta nie tylko Jej Królewskiej Mości, ale i popkultury. Dokładnie 13 kwietnia 1953 roku ukazało się "Casino Royale", pierwsza książka opisująca przygody agenta 007. Z tej okazji zapowiadane jest wznowienie wszystkich książek napisanych przez Iana Fleminga, ale w zmienionej (by nie powiedzieć: ocenzurowanej) wersji. Do dziś nakręcono 25 oficjalnych filmów o Jamesie Bondzie i od dwóch lat czekamy na zapowiedź kolejnego. A przede wszystkim informację – kto zagra najsłynniejszego agenta na świecie?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM 007 James Bond Sean Connery Daniel Craig literatura książki Tomasz Miara Magda Kuydowicz Trójka George Lazenby Roger Moore Timothy Dalton Pierce Brosnan Ian Fleming

Przemysław Bluszcz o sile kultury i jej znaczeniu dziś

– Ten utwór bardzo mi się zrymował z czasami, w których teraz żyjemy. To dla mnie przedziwne, że coś, co jakiś intelektualista napisał siedemdziesiąt parę lat temu, nagle tak się rymuje z rzeczywistością, która jest obok mnie – mówi Przemysław Bluszcz. Wyreżyserowany przez niego spektakl "Znieważeni" na podstawie prozy Sándora Márai, możemy oglądać w warszawskim Teatrze Ateneum. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR komedia Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Przemysław Bluszcz

"Farsa jest bardzo trudnym gatunkiem". Lidia Sadowa i Mariusz Ostrowski o spektaklu "Berlin, Berlin"

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR komedia Lidia Sadowa Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz