Polskie Radio
Section05
Magda Kuydowicz

"Dojrzewanie w tej branży to branie odpowiedzialności". Michał Walczak o teatrze

Jak co tydzień dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem jest Michał Walczak, dyrektor Teatru Rampa, dramatopisarz, reżyser, współtwórca słynnego "Pożaru w burdelu".
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz KULTURA TEATR Warszawa Trójka

Tragiczna historia z łódzkiej filmówki w słuchowisku "Post Mortem. Historii Zofii Dwornik"

Słuchowisko"Post Mortem. Historii Zofii Dwornik" autorstwa Mikołaja Szczęsnego i Sebastiana Adamkiewicza zostało nagrodzone Grand Prix 22. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Produkcja opowiada o studentce łódzkiej Szkoły Filmowej, która w 1950 roku została aresztowana i skazana za powiedzenie prawdy o zbrodni w Katyniu.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka Dwa Teatry

Wejść w dialog z Szekspirem. Przygotowania do 27. Festiwalu Szekspirowskiego

– Szekspir, zdaje się, jest przez młodych reżyserów dosyć niepoważany, uważany za "dziadersa". (...) Ale jakby pogrzebać głębiej, to od Szekspira można się wspaniale odróżnić i wejść z nim w dialog – mówiła w audycji "W antrakcie" dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i 27. Festiwalu Szekspirowskiego Agata Grenda. Impreza rozpocznie się 26 lipca i potrwa do 6 sierpnia; na uczestników czekać będzie m.in. dziesięć premierowych spektakli.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka KULTURA William Szekspir festiwal szekspirowski

"Przy dobrej kobiecie życie nie boli". Michał Czachor o "Melodramacie" w Teatrze Powszechnym

– Ten spektakl jest o nieumiejętności wyjścia z trudnej relacji, bólu, cierpieniu i niezrozumieniu tego, co się dzieje –  zaznacza Michał Czachor, aktor teatralny i filmowy. "Melodramat" zapożycza osoby dramatu od "Pętli" Marka Hłaski oraz film Jerzego Hasa o tym samym tytule. Jak spektakl mierzy się z wyzwaniami współuzależnień? Dlaczego "Przy dobrej kobiecie życie nie boli"?
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka TEATR Michał Czachor uzależnienia

Arkadiusz Janiczek: sukcesem jest to, że życie obdarzyło mnie możliwością grania z największymi

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami - aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem był Arkadiusz Janiczek, aktor teatralny i filmowy.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz KULTURA TEATR FILM telewizja aktorstwo aktor Arkadiusz Janiczek Trójka

Święto teatru w Zamościu. "W antrakcie" gościnnie na Festiwalu "Dwa Teatry" 2023

Prof. Marek Kochan opowiadał o wielkim święcie, jakim jest Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", Krzysztof Wakuliński przekonywał, że misyjność jest nieodłącznie związana z działalnością artystyczną, a Magdalena Miecznicka wspominała okoliczności stworzenia słuchowiska o śmierci Grzegorza Przemyka. To wszystko mogliśmy usłyszeć w specjalnym wydaniu audycji "W antrakcie", nadawanym na żywo z Zamościa.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Dwa Teatry 2023 Dwa Teatry Trójka

"Przygoda, która ma wiele barw": Katarzyna Ucherska o pracy z Mikołajem Grabowskim

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadały o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Tym razem do studia zaprosiły Katarzynę Ucherską, aktorkę Teatru Ateneum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Warszawa premiera Mikołaj Grabowski Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

Maria Maj. Aktorka na prowincji i w wielkim mieście

Co sprawia, że Maria Maj decyduje się na pracę z konkretnymi reżyserami? – Oni muszą wywołać mój entuzjazm. Muszą mnie czymś olśnić. Czasami zdarzało się tak, że najpierw poznawałam człowieka, a dopiero później z nim pracowałam czy poznałam jego przedstawienia – mówi gość Malwiny Kiepiel i Magdy Kuydowicz. W ten właśnie sposób zaczęła się jej współpraca z Krystianem Lupą i Januszem Nyczakiem.  
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

Coś z niczego, czyli jak rodzi się magia teatru

– Fenomen spektaklu polega na tym, że on istnieje w czasie oglądania. To nie jest tak, że aktor jest w teatrze najważniejszy, widz też. Gdy ktoś gra, przedstawia na scenie jakąś rzeczywistość, jest grupa ludzi, która to ogląda i ta rzeczywistość, tworzona na scenie, istnieje  – mówi Aldona Figura, reżyser teatralny i pedagog. Jak dodaje, podczas prób aktorzy często nie grają "na sto procent", bo nie ma widza. 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka KULTURA

Teatr japoński w pigułce. Jak wyglądają spektakle w Kraju Kwitnącej Wiśni?

Od czego zacząć przygodę z japońskim teatrem? Czym różni się on od tego, co znamy chociażby ze sztuk prezentowanych na polskich scenach? O tym, jak również o bogatej historii tradycyjnego teatru z Kraju Kwitnącej Wiśni w audycji "W antrakcie" opowiedział Jakub Karpoluk – japonista, badacz teatru i aktor teatru Nō.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka sztuka japońska Japonia KULTURA