Polskie Radio
Section05
Miejscówka z Dwójką

Katarzyna Dąbrowska i Emilia Karolina Sitarz - śpiew przy akompaniamencie fortepianu [ZOBACZ WIDEO]

Gospodyniami ostatniej "Miejscówki z Dwójką" były wokalistka Katarzyna Dąbrowska i pianistka Emilia Karolina Sitarz. Transmisja koncertu zatytułowanego "Piosenki polskie" odbyła się w sobotę (17.06) od godz. 19.00 na naszej antenie oraz - w wersji wideo - w internecie. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką śpiew fortepian Katarzyna Dąbrowska koncert pr poleca

Emilia Karolina Sitarz: to będzie "Miejscówka z Dwójką" pełna wolności interpretacji

- Jestem w momencie, kiedy interesuje mnie moje własne podejście do utworu. Swobodnie traktuję dźwięk instrumentu, uwielbiam rozstrojone pianina, fortepiany preparowane. Długo szukałam osoby, która mogłaby wykonać te utwory. Katarzyna Dąbrowska z aktorskim luzem je zinterpretowała - mówiła w Dwójce pianistka Emilia Karolina Sitarz. 
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka Jakub Jamrozek fortepian Katarzyna Dąbrowska

Julieta González-Springer i Ryszard Lubieniecki - muzyka dawna i nowa [ZOBACZ WIDEO]

To wydanie "Miejscówki z Dwójką" wypełniła muzyka dawna i nowa wykonana na rekonstrukcjach późnośredniowiecznych instrumentów klawiszowych - portatywie organowym i clavisimbalum z mechanizmem młoteczkowym. Wystąpili: sopranistka Julieta González-Springer i multiinstrumentalista Ryszard Lubieniecki. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu!
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką koncert Dwójka

Miejscówka z Dwójką. "To spotkanie dźwięków XXI wieku z muzyką średniowieczną"

- W centrum programu znajdują się dawne instrumenty klawiszowe, wśród nich portatyw organowy i clavisimbalum - mówił w Dwójce Ryszard Lubieniecki. - W Meksyku nauka nastawiona była na czasy od romantyzmu, ja jednak pokochałam śpiew barokowy i średniowieczny - dodała Julieta González-Springer. Artyści będą bohaterami najbliższej "Miejscówki z Dwójką" w sobotę 10 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Karol Furtak Miejscówka z Dwójką muzyka współczesna muzyka dawna

"Miejscówka z Dwójką". Małgorzata Sarbak: to będą sonaty Bacha w nietypowym wykonaniu

- Zagramy sonaty na klawesyn i skrzypce w transkrypcji na klawesyn i flet prosty. To dość nietypowe, ponieważ Bach napisał je na skrzypce i w przeciwieństwie do innych utworów te akurat nie istniały w innych wersjach. Wybrałyśmy dwie z sześciu sonat, to duże formy, wspaniałe triowe utwory, niezwykle barwne, są tam przepiękne lamenty i adagia - mówiła w Dwójce klawesynistka Małgorzata Sarbak, która wraz z duńską flecistką Bolette Roed wystąpi w "Miejscówce z Dwójką" w sobotę 3 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka Jakub Kukla klawesyn flet

Patryk Zakrocki: "Leggerezza" to lekka odpowiedź na ciężar rzeczywistości

- Ten pomysł powstał dzięki eksperymentom, które prowadziłem na gitarze. Dzieliłem ją na połowy, nagłaśniałem je oddzielnie i powstał specyficzny instrument o brzmieniu klawesynu i cytry. Jestem wolny od ciężaru wiedzy, jak posługiwać się tradycyjną gitarą, to lekka faktura - mówił Patryk Zakrocki, który 27 maja wraz z Olgą Mysłowską i Michałem Pepolem wystąpi w "Miejscówce z Dwójką". 
Zobacz więcej na temat:  Michał Pepol Miejscówka z Dwójką Dwójka Michał Dębski Patryk Zakrocki

Maciej Kwaśnikowski: śpiewanie to praca z ludźmi

- Zawsze interesowałem się muzyką i fizyką. To była trochę taka deska ratunku, gdyby jednak nie wyszło ze śpiewem. Technologia rozwija się tak szybko, że chyba nie mógłbym szybko wrócić do fizyki. Klamka zapadła, śpiew zawsze mnie pociągał, to nieustanna praca z ludźmi i dla ludzi, a to sprawia mi ogromną przyjemność - mówił w Dwójce tenor Maciej Kwaśnikowski. Z pianistą Mariuszem Kłubczukiem będą gospodarzami najbliższej "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką śpiew Dwójka Jakub Kukla

Rafał Iwański i organiczna muzyka elektroakustyczna [ZOBACZ WIDEO]

Tym razem w "Miejscówce z Dwójką" Rafał Iwański zaprezentował nowy projekt dźwiękowy, eksplorujący eksperymentalne podejście do instrumentów etnicznych pochodzenia afrykańskiego, takich jak zanza czy kalimba. Transmisja koncertu odbywała się na antenie PR2 oraz - w formie wideo - na stronach internetowych Polskiego Radia i w mediach społecznościowych Dwójki. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką etno Afryka muzyka elektroniczna koncert pr poleca

Rafał Iwański: na instrumentach afrykańskich do niedawna grałem tylko w domu

- Od wielu lat działam równolegle jako instrumentalista grający na instrumentach perkusyjnych, zarówno tych większych: kongach, gongach, bębnach, jak i tych mniejszych: zanzach, kalimbach, a także eksploruję muzykę elektroniczną i elektroakustyczną. To połączenie wydało mi się niezwykle fascynujące - mówił w "Poranku Dwójki" Rafał Iwański, gospodarz najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (13.05).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką muzyka elektroniczna koncert Michał Dębski Dwójka

Michał Nagy o "Miejscówce z Dwójką": muzyka kameralna lubi bliskość

- Nazbieraliśmy repertuaru na kilka takich spotkań, nasz dylemat polegał na trudnym wyborze. Barok to kopalnia wspaniałych pomysłów, które można przetwarzać na różne sposoby. Mam nadzieję, że dokonaliśmy właściwego doboru utworów - mówił w Dwójce gitarzysta Michał Nagy, który razem z klawesynistką Lilianna Stawarz będzie gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Lilianna Stawarz klawesyn gitara Miejscówka z Dwójką Dwójka