Polskie Radio
Section05
moda

Tatuaże a podejście społeczne. Jak się zmieniło na przestrzeni lat?

Niegdyś obarczone stereotypami, kojarzone z subkulturą więzienną i niemile widziane przez pracodawców - tatuaże. Na przestrzeni lat nasz stosunek się do nich zmienia, a ich posiadanie staje się codziennością. - Im ktoś jest młodszy, tym bardziej toleruje tatuaże - mówi dr Beata Rajba z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. - W ich opinii jest to po prostu sposób wyrażania siebie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński społeczeństwo tatuaż Pokolenie Y pokolenie z moda

Po pierwsze, przemyślane zakupy. Jak poprzez złe wybory szkodzimy planecie? [POSŁUCHAJ]

– Spontanicznie kupiona torebka z ekoskóry, która nie jest ani skórą, ani eko, będzie zalegać na wysypisku nawet 500 lat. Nas już nie będzie, naszych dzieci, wnuków, prawnuków, a ta torebka dalej tam będzie – mówi Katarzyna Zajączkowska, obrazując, co zakupy fast fashion znaczą dla naszej planety. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka pr poleca moda ekologia fast fashion

Kolorowe rajstopy znowu w modzie. Jak dopasować je do stylizacji?

Powraca moda na kolorowe rajstopy. Wraz z nadejściem wiosny kobiety coraz chętniej sięgają po ten wyróżniający się element garderoby, który przypomina stylizacje sprzed kilku dekad. Eksperci z kolei przypominają o kilku zasadach, aby kolorowe rajstopy idealnie dopasowały się do reszty ubioru.
Zobacz więcej na temat:  Trójka moda moda i uroda ubrania rajstopy kolorowe rajstopy Radosław Nałęcz Aleksandra Dobieszewska

Opaski pani Moniki. "Chciałam rozweselić ludzi" [WIDEO]

Monika Pietraszek jest najbardziej rozpoznawalną kasjerką w Polsce. Własnoręcznie wykonuje opaski. Na pomysł wpadła podczas pandemii, zakładając w święta Bożego Narodzenia opaskę z reniferowymi różkami, na sylwestra - z napisem Happy New Year. Opaski pani Moniki zrobiły furorę i dzisiaj, pod presją klientów, codziennie pojawia się w pracy w nowym nakryciu głowy.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński opaska moda hobby społeczeństwo

Metka prawdę ci powie? Ufaj sprawdzonym certyfikatom

Obecnie jeszcze producenci na metkach ubrań mogą napisać wszystko. Jednak już wkrótce wejdzie w życie nowa unijna dyrektywa, która zobowiąże ich do podawania prawdziwych, konkretnych informacji. Aleksandra Włodarczyk, autorka profilu Świadomy Konsument Mody, podkreśla, że warto ufać sprawdzonym certyfikatom, które działają już dziś - one uchronią nas i planetę. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia moda konsument Kamil Jasieński recykling zrównoważona moda ubrania odzież z recyklingu odzież Aleksandra Włodarczyk

Interesujesz się modą? Nie musisz być projektantem, żeby ją studiować

Czy dyplom zagranicznej uczelni pomaga w znalezieniu pracy w Polsce? Na pewno nie szkodzi, ale są też branże, w których będzie przepustką do kariery. Patrycja Drozdowska studiowała komunikację mody w Wielkiej Brytanii, pracowała w agencji modelingowej w Warszawie, a teraz wyjeżdża na staż do Amsterdamu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA studia moda projektowanie mody Weronika Puszkar studia za granicą

Znane logo przede wszystkim, nawet kosztem jakości. Czy chętnie sięgamy po podróbki?

Coraz częściej decydujemy się na kupno podrabianych rzeczy tylko po to, by zaimponować. Urząd Unii Europejskiej ds. Ochrony Własności Intelektualnej alarmuje natomiast, że rocznie z tego powodu pracę traci 18 tysięcy osób. Ale jak się okazuje, dla niektórych nie ma to jednak znaczenia - liczy się "znaczek", a jakość produktów premium jest coraz gorsza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski Piotr Firan Radosław Nałęcz ubrania moda zakupy