Polskie Radio
Section05
moda

Pończochy i wachlarze. Tak damy stroiły się na bal

Suknie w kolorach pastelowych, rozmytych i łagodnych z daleka zapowiadały nadejście panny na wydaniu. - Młodej dziewczynie nie wypadało rzucać się w oczy. Mogła mieć perły, mogła mieć prawdziwe kwiaty, ale nic więcej. Wszystko natomiast zmieniało się po ślubie - opowiada Irena Kubiak, autorka książki o życiu w XIX-wiecznych dworkach kresowych.   
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA moda Jakub Jamrozek Anna Hardej

Używane, lecz dobre. Moda na to, co z drugiej ręki

- Początki obrotu dobrami używanymi sięgają XVI wieku, zaś w naszej nowożytnej historii najważniejszym momentem był początek lat 90. i transformacja ustrojowa. To kamień milowy rozwoju naszego rynku rzeczy z drugiej ręki. Wyprzedziliśmy nim współczesne trendy Zachodu – mówił w Dwójce Janusz Noniewicz z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Zobacz więcej na temat:  moda KULTURA przemysł recykling Michał Szułdrzyński Olga Drenda

Historyczny pokaz mody na festiwalu NNW

- Bierzemy w tym projekcie udział nie tylko dlatego, żeby poznawać historię, ale  chcieliśmy też zrobić coś niekonwencjonalnego. Nie tylko opowiadać o strojach, ale też opowiedzieć o nich z perspektywy osób, które je nosili (red. uczestników Powstania Warszawskiego) - tłumaczyła w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Julia Chrzanowska, uczestniczka pokazu mody zorganizowanego w ramach projektu "Młodzi dla historii".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski moda