Polskie Radio
Section05
moda

Moda cyrkularna i modowy upcykling. Monika Surowiec - prekursorka dobrych praktyk modowych

Monika Surowiec jest projektantką mody cyrkularnej i prekursorką modowego upcyklingu w Polsce. Swoje projekty miała okazję zaprezentować na New European Bauhaus w Brukseli, gdzie znalazła się w grupie wybranych 16 projektantów. - Zostaliśmy określeni jako prekursorzy dobrych praktyk, którzy pokazują kierunek możliwych zmian dla mody w Europie - opowiada projektantka w Czwórce. - Dla mnie to niesamowite wyróżnienie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński moda moda cyrkularna ekologia zrównoważona moda

Moda na lumpeksy. Z czego wynika popularność sklepów z odzieżą używaną?

Sklepy z odzieżą używaną są wciąż popularne. Oprócz ceny kusi też unikatowość produktów. Dla jednych to sposób na zdobycie ubrań od znanych producentów za zdecydowanie niższą cenę, inni z kolei kupują tam odzież wykonaną z lepszych materiałów. Są również tacy, dla których ubrania z second handu to okazja do zarobku.
Zobacz więcej na temat:  Kuba Witkowski Robert Grzędowski Trójka moda ubrania odzież

Kiosk z Kasetami w Lublinie. Takiej wystawy jeszcze nie było

Kiosk z Kasetami znajduje się w Lublinie. Stoi przed Dzielnicowym Domem Kultury "Węglin". Do maja można tam słuchać muzyki i wrócić do lat 80. i 90. - Był czas, kiedy kasety spisaliśmy na straty. Tymczasem działają dłużej niż CD i mają przyjemne, miękkie brzmienie - przekonuje Sławomir Księżniak, pomysłodawca wystawy. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA hobby kaseta magnetofonowa Kamil Jasieński lata 80 lata 90 moda

Śladem ulubionych bohaterów. Jak rozwija się turystyka filmowa?

Podróże filmowe są obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów turystyki. - Pierwsze podróże zaczęły się ponad dwie dekady temu. Dzięki wielkim produkcjom wiele krajów otworzyło się na turystów filmowych - mówią Wiktoria Bielak i Dominik Boczar z Koła Naukowego Turystyki SGGW. - Tak było m.in. w przypadku Wielkiej Brytanii i takich produkcji jak Harry Potter oraz Braveheart, a także Nowej Zelandii ze słynnym filmem Władca Pierścieni. Wraz z naszymi gośćmi sprawdzamy, jak wygląda turystyka filmowa. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka moda podróże Podróże z Czwórką FILM zwiedzanie Marta Zinkiewicz

Tatuaże a podejście społeczne. Jak się zmieniło na przestrzeni lat?

Niegdyś obarczone stereotypami, kojarzone z subkulturą więzienną i niemile widziane przez pracodawców - tatuaże. Na przestrzeni lat nasz stosunek się do nich zmienia, a ich posiadanie staje się codziennością. - Im ktoś jest młodszy, tym bardziej toleruje tatuaże - mówi dr Beata Rajba z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. - W ich opinii jest to po prostu sposób wyrażania siebie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński społeczeństwo tatuaż Pokolenie Y pokolenie z moda