Polskie Radio
Section05

MON

"Palenie blach" dla kolejnej fregaty z programu Miecznik. Polska Marynarka Wojenna wraca do gry o Bałtyk

- Uroczystość rozpoczęcia budowy ORP Burza, drugiej fregaty z programu Miecznik, pokazuje rosnące znacznie polskiej floty wojennej, która dziś wychodzi z cienia innych rodzajów sił zbrojnych - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Grabowski, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Agnieszka Drążkiewicz Polska Grupa Zbrojeniowa Bałtyk marynarka wojenna

Polskie Radio 24 Znaczenie traktatu polsko-francuskiego. "Przełomowy dokument"

- To przełomowy dokument, ważny dla bezpieczeństwa Polski oraz wzmacniania naszego potencjału militarnego - mówili goście audycji "Cafe Armia" w Polskim Radiu 24 na temat traktatu podpisanego w piątek przez Polskę i Francję. Dokument przewiduje, że oba kraje będą wzmacniać suwerenność, konkurencyjność oraz bezpieczeństwo w Europie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie POLSKA Agnieszka Drążkiewicz żołnierze Francja

Polskie Radio 24 Święto, które napawa dumą. Polska pamięta o weteranach

29 maja obchodzony jest Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. - W tym roku przygotowaliśmy dwa dni obchodów, a główne uroczystości odbędą się w Gdyni przy "ORP Błyskawica". Uroczystościom będą towarzyszyły m.in. zawody sportowe i pokaz sprzętu - mówiła w programie Cafe Armia w Polskim Radiu 24 ppłk. dr Katarzyna Rzadkowska z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie POLSKA Agnieszka Drążkiewicz misja w Afganistanie żołnierze

Białoruś nasili agresję przeciw Polsce. MON alarmuje

Granica polsko-białoruska pozostaje obszarem intensywnych działań hybrydowych, stanowiących poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa Polski oraz stabilności regionu - ostrzega w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Stanisław Wziątek. Polityk zaznacza, że "działania te są częścią szeroko zakrojonej strategii destabilizacji prowadzonej przez władze białoruskie", a do wyborów prezydenckich zagrożenie będzie rosło.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Migranci wojna hybrydowa Stanisław Wziątek

Polskie Radio 24 Eskalacja na granicy z Białorusią. "Będzie coraz gorzej"

Strona białoruska, a także białoruscy pogranicznicy wspierają osoby, które chcą nielegalnie wedrzeć się do Polski - mówił w programie Cafe Armia w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Stanisław Wziątek. - Funkcjonariusze białoruskiej SG współpracują z nimi, agresywnie się zachowują, rzucając w naszych żołnierzy pograniczników np. kamieniami. Tych incydentów jest coraz więcej i spodziewamy się, że do wyborów prezydenckich będzie każdego dnia coraz bardziej agresywnie - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie POLSKA Agnieszka Drążkiewicz Stanisław Wziątek

Tyle wydamy na obronność. Komitet Sterujący podsumował

Resorty obrony i funduszy policzyły pieniądze z KPO - do wydania jest 26 miliardów. Pierwsze projekty będą mogły wystartować już w 2026 roku. To główne ustalenia po posiedzeniu Komitetu Sterującego do spraw działania na rzecz programów dotyczących obronności i bezpieczeństwa. Komitet liczy kilkanaście osób, zebrał się po raz pierwszy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz Krajowy Plan Odbudowy Władysław Kosiniak-Kamysz

Siły międzynarodowe w Ukrainie? "Polska ma inną, ważną rolę"

Wiceszef MON Stanisław Wziątek uważa, że Polska, jako sojusznik, ma wyznaczoną inną rolę dotyczącą pomocy Ukrainie niż wysyłanie tam wojsk w ramach "koalicji chętnych". - W tej chwili Polska jest wielkim hubem logistycznym, przez który przechodzi cała pomoc dla Ukrainy, a te dostawy zabezpieczają polscy żołnierze - powiedział w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia polityka Stanisław Wziątek Ukraina

Starcie szefa MON z Błaszczakiem. Chodzi o kontrakty z USA

Polski rząd chce ratować relacje z Amerykanami, ale jednocześnie sprawdza, jak amerykańskie systemy broni będą działać bez wsparcia USA - pisze niemiecka Tageszeitung. W jej portalu ukazała się duża analiza wpływu działań administracji Donalda Trumpa na relacje z Polską. Na podstawie tego artykułu były szef MON Mariusz Błaszczak zarzucił rządowi, że chce anulować kontrakty. Jego następca Władysław Kosiniak-Kamysz odparł, że to kłamstwo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy USA Władysław Kosiniak-Kamysz Mariusz Błaszczak Wojsko Polskie wojsko