Polskie Radio
Section05
MON

Alarm przeciwpowodziowy w Płocku. MON: terytorialsi są na miejscu, pomagają

Żołnierze WOT udzielają pomocy mieszkańcom Płocka, aby szkody wywołane podtopieniami były jak najmniejsze - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak. Od poniedziałku na terenie Płocka obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. We wtorek rano poziom Wisły przekraczał tam stan alarmowy na wszystkich czterech wodowskazach o 43 do 93 cm i nadal wzrastał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MON Płock Wisła regiony mazowieckie

Politycy stają w obronie karabinka Grot. MON zapowiedział pozwy za rozpowszechnianie fake newsów

- Radomska Fabryka Broni pozwie każdego, kto rozpowszechnia nieprawdziwe informacje o zagrożeniu, jakie stwarzać ma dla żołnierzy karabinek MSBS Grot - zapowiedział wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Zdaniem parlamentarzysty broń jest niezawodna, a o niebezpieczeństwie nie może być mowy.
Zobacz więcej na temat:  broń Wojsko Polskie wojsko MON Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo onet Marek Suski Wojciech Skurkiewicz

"Ważne dla sprawdzenia gotowości". Największe sztabowe ćwiczenia po 1989 roku

Kadra dowódcza polskiego wojska zakończyła tajne ćwiczenia o kryptonimie "ZIMA". W końcowej fazie manewrów wzięli udział prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony Mariusz Błaszczak. Obaj politycy musieli podejmować w ramach ćwiczeń ważne decyzje polityczno-obronne.
Zobacz więcej na temat:  MON POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko Wojsko Polskie Andrzej Duda Mariusz Błaszczak służby i bezpieczeństwo ćwiczenia wojskowe

"Weryfikacja następuje podczas użytkowania". MON odpowiada na zarzuty Onetu

Grot był testowany przez producenta i przyszłego użytkownika przed wejściem do masowej produkcji i przeszedł wszystkie niezbędne badania kwalifikacyjne pod nadzorem specjalnej komisji - zapewnił resort obrony w odpowiedzi na tekst Onetu. "W przypadku karabinka Grot, jak i każdej innej broni (...) ostateczna weryfikacja następuje podczas użytkowania przez żołnierzy w ramach szkolenia oraz w realnych warunkach wykonywania zadań" - pisze resort obrony. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie MON wojsko broń Wojska Obrony Terytorialnej służby i bezpieczeństwo

WBH odtajniło dokumenty wojskowe i polityczne z PRL. Szef MON: rzucają nowe światło na dzieje Polski

- Wojskowe Biuro Historyczne odtajniło dokumenty rzucające nowe światło na dzieje Polski - podkreślił w piątek w Warszawie szef MON Mariusz Błaszczak, podczas prezentacji przez WBH dokumentów wojskowych i politycznych, m.in. pierwszego Planu Operacyjnego LWP z 1964 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski PRL wojsko armia MON Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak

Akcja Łączymy na Święta. Szef MON: wojsko organizuje rozmowy wideo dla pacjentów i ich bliskich

"Żołnierze rozpoczęli kolejną edycję akcji Łączymy na Święta dla wiernych Kościołów Wschodnich, którzy teraz obchodzą Boże Narodzenie" - poinformował we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. "W ramach akcji wojsko organizuje wideołączenia dla pacjentów oraz ich bliskich - dodał minister obrony.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej święta Boże Narodzenie Mariusz Błaszczak MON Ministerstwo Obrony Narodowej

Ferie online ze sportowcami dla rodzin z dziećmi. W poniedziałek trening z zapaśnikami

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało na Twitterze, że w poniedziałek odbędzie się pierwszy trening w ramach Wojskowych Ferii online. "Zajęcia poprowadzą szer. Mateusz Bernatek, srebrny medalista MŚ 2017 w zapasach w stylu klasycznym i Andrzej Supron prezes Polskiego Związku Zapaśniczego" - czytamy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ferie zimowe społeczeństwo dzieci MON Ministerstwo Obrony Narodowej

"Udowodnili, że można na nich liczyć". MON nagrodził żołnierzy za akcję w Dover

"Żołnierze, którzy w Boże Narodzenie brali udział w operacji "Zumbach", zostali wyróżnieni nagrodami pieniężnymi" - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Żołnierze WOT i operacyjni pojechali do Wielkiej Brytanii, by przeprowadzać testy na obecność koronawirusa u kierowców czekających na wyjazd z Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MON Wojsko Polskie wojsko koronawirus COVID-19 Mariusz Błaszczak Wojska Obrony Terytorialnej

Szef MON: Biden dalej będzie wspierał wschodnią flankę NATO

- Zarówno Republikanie, jak i Demokraci są zgodni, że aktywność USA w Europie, na wschodniej flance NATO, a przede wszystkim w Polsce, jest jednym z najważniejszych elementów zapewnienia bezpieczeństwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak pytany o dalszą współpracę polsko-amerykańską po objęciu rządów przez Joe Bidena w USA.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Polskie Radio Grzegorz Jankowski Mariusz Błaszczak POLSKA polityka służby i bezpieczeństwo wojsko Wojsko Polskie MON Ministerstwo Obrony Narodowej NATO

Rola wojska w szczepieniach na COVID-19. Szef MON odpowiadał na pytania poselskie

- Wojsko jest przygotowane do wsparcia procesu szczepień - zapewnił w Sejmie szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że żołnierze będą odpowiedzialni m.in. za dystrybucję i logistykę szczepionek, będą też tworzyć mobilne zespoły szczepień. Podsumowywał też dotychczasowe działania wojska w zakresie przeciwdziałania pandemii COVID-19. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 Koronawirus w Polsce szczepienia wojsko Wojsko Polskie MON Mariusz Błaszczak społeczeństwo infografika

Wiceszef MON: codziennie ok. 10 tys. żołnierzy walczy z pandemią

Dzięki wojsku system opieki zdrowotnej wciąż jest wydolny. Z pandemią walczy każdego dnia ok. 10 tys. żołnierzy - mówił na posiedzeniu sejmowej komisji wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Zadeklarował, że wojsko jest gotowe zaangażować się w proces szczepień na COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo MON Ministerstwo Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz wojsko Wojska Obrony Terytorialnej Wojsko Polskie koronawirus pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 szczepienia szczepionka

NASZ WYWIAD Trójmorze jako marka. Ekspert OSW: region musi się rozwijać, tworzyć infrastrukturę, kończy się czas poddostawców

- Obecnie, również za sprawą Amerykanów, powoli udaje nam się zaszczepiać wizję Trójmorza i pokazywać, że bez współpracy regionalnej Unia Europejska sama nie rozwiąże za nas wszystkich problemów – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Konrad Popławski z OSW. - Państwa regionu chciałyby się rozwijać nie tylko jako peryferia w stosunku do UE, ale jako jedne z jej silnych centrów rozwojowych, które też tworzą koncepcje, produkty, usługi i wzmacniają tym samym konkurencyjność całej UE – dodaje. Jak zaznacza, projekt Trójmorza jest pojęciem spinającym te wysiłki w zakresie infrastruktury, także cyfrowej, oraz odpowiedniej polityki na arenie UE, reprezentowania interesów regionu.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Rosja Kreml Władimir Putin USA infografika NATO wojsko MON