Polskie Radio
Section05
muzyczne podróże

Muzyczna podróż do Laponii

Słuchacze poniedziałkowego wydania audycji "Muzyczne podróże" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mieli okazję przenieść się do prawdziwej krainy lodu i śniegu, a dokładniej do Laponii. Laponia to region kulturowy w północnej Europie. Leży na terenie aż czterech państw: Rosji oraz trzech krajów skandynawskich - Finlandii, Szwecji i Norwegii. Jak nazywają się mieszkańcy Laponii? Czym się zajmują?
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci piosenki dla dzieci

"Muzyczne podróże". Magiczny świat skrzypiec

W "Muzycznych podróżach" na antenie Polskiego Radia Dzieciom przeniesiemy się do świata, w którym pierwsze skrzypce grają… skrzypce! We wtorkowym wydaniu audycji Martyna Sojka opowiedziała wiele ciekawostek na temat tego instrumentu, a także o wyglądzie orkiestry smyczkowej oraz o najlepszej polskiej skrzypaczce dwudziestego wieku.
Zobacz więcej na temat:  instrumenty muzyczne skrzypce muzyczne podróże radio dla dzieci radio bez reklam

Muzyka ludowa w sercach gra. Rozmowa z Pauliną Kinaszewską - jurorką konkursu "Nasze Muzyczne Źródełko"

"Pstro, kokoska, pstro…". Dzieci  małe i te  zupełnie duże - wszystkich, którzy lubią  muzykę ludową, a wspólne muzykowanie przynosi im radość, zapraszamy do udziału w naszym konkursie!. Radiowe Centrum Kultury Ludowej oraz Polskie Radio Dzieciom już po raz drugi ogłosiło "Nasze Muzyczne Źródełko" - konkurs muzyczny skierowany do wszystkich dzieci do 15. roku życia, do muzykujących rodzin, oraz do zespołów amatorskich. Poprosiliśmy, żeby młodzi wykonawcy zagrali i zaśpiewali nam pięknie na ludową nutę!
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci

II etap XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego - podsumowanie

W specjalnym cyklu "Muzycznych podróży” omówiliśmy drugi etap  XVIII edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Wydarzenie to trwa ponad 20 dni, natomiast eliminacje rozpoczynają się już kilka miesięcy wcześniej, a przesłuchania trwają od rana, do wieczora. Czy wśród reprezentantów krajów, którzy przeszli dalej, znajdują się pianiści z Polski?
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże konkurs chopinowski chopin radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam

XVIII Konkurs Chopinowski - audycje muzyczne dla dzieci w PR Dzieciom

W sobotę 2 października 2021 roku Warszawa ponownie stała się światową stolicą muzyki! Po 6 latach oczekiwań rozpoczęła się kolejna, 18. edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyk Chopina. W poniedziałek 11 października w audycji "Muzyczne podróże" w Polskim Radiu Dzieciom dowiemy się jakie formy są grane na konkursie w poszczególnych etapach. Zapraszamy! 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże muzyka klasyczna Fryderyk Chopin radio dla dzieci

Kwartety smyczkowe - czym są?

W "Muzycznych podróżach" usłyszeć można było dużo muzyki klasycznej, ponieważ tematem przewodnim były kwartety smyczkowe. Są to zespoły 4 muzyków, którzy grają na takich instrumentach jak skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabas. Jako forma muzyczna, utwory te składają się z kilku części, które różnią się stylistyką i tempem.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże muzyka klasyczna radio dla dzieci piosenki dla dzieci radio bez reklam