Polskie Radio
Section05
muzyczne podróże

Aleksander Szwarnowiecki gościem Polskiego Radia Dzieciom!

- Poznaliśmy się trzy lata temu, wcześniej słyszałem o Olku, ale nie słyszałem, jak śpiewa. Kiedy już zaśpiewał, a ja z tyłu głowy miałem pomysł na swoją płytę debiutancką, to wiedziałem, że muszę go zaprosić, musiał się pojawić wśród osobowości polskiej piosenki - mówił o Aleksandrze Szwarnowieckim Paweł Gospoś, muzyk, kompozytor, pedagog, który wraz z wokalistą gościł w naszym studiu.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ radio bez reklam

"Otwieramy emocje". Joszko Broda o muzyce, którą można poczuć

- W mojej wiosce w górach, w mojej kulturze mówi się tak "czujesz, czujesz mnie?", czyli "posłuchaj mnie", albo "posłuchaj nas". Tak to się odzywa w gwarze, ale to jest bardzo głębokie, bo idzie to do emocji. My mamy taki sposób na bycie z ludźmi; od dźwięku do emocji i tam się dzieją bardzo ciekawe rzeczy - mówił Joszko Broda, gość Darii Druzgały w "Muzycznych podróżach".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ radio bez reklam Joszko Broda

"Muzyczne podróże". Karol Szymanowski

Karol Szymanowski zmienił polską muzykę i stał się inspiracją dla kilku pokoleń twórców. Do dziś mówimy o nim "najlepszy po Chopinie". W latach 1903-1905 przebywał w Berlinie, gdzie poznał Ryszarda Straussa, który stał się jego mistrzem na początku kompozytorskiej drogi. Zainspirowany jego muzyką, zaczął pisać swoje pierwsze symfonie. Szymanowski łączył klasyczne melodie chopinowskie z nowoczesną polską muzyką, a także z motywami regionalnymi.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Karol Szymanowski Iza Żukowska

Jerzy Kornowicz: najwdzięczniejszym odbiorcą "Warszawskiej Jesieni" są młodzi ludzie

- Młodzi ludzie, którzy nie mają żadnych uprzedzeń i jeszcze nie do końca wiedzą, gdzie jest muzyczna prawda, są najwdzięczniejszym odbiorcą tego, co prezentujemy każdego roku podczas festiwalu "Warszawska Jesień" - mówił w Polskim Radiu Dzieciom dyrektor 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej. Kto jest odbiorcą, do którego najtrudniej trafić i dlaczego ważne sprawy warto konsultować z dziećmi? Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

Gdzie możemy spotkać muzykę? O muzycznych wydarzeniach z muzyką na żywo 

Najpiękniej przeżywać muzykę wtedy, kiedy jesteśmy częścią większego skupiska ludzi. Słuchanie muzyki podczas koncertu, gdzie możemy śpiewać wspólnie z ulubionym wykonawcą to niezapomniane przeżycie. Ludzie brali udział w takich wydarzeniach już w czasach starożytnych. W Koloseum, które kiedyś znane było jako miejsce chociażby wyścigów rydwanów, starożytni Rzymianie grali także muzykę i to dla 80-tysięcznej widowni! 
Zobacz więcej na temat:  Daria Druzgała piosenki dla dzieci radio dla dzieci

Piosenki o ptakach. Czy ptaki mogą dać koncert?

W "Muzycznych podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o ptasich trelach i o piosenkach związanych z ptakami. Czy ptaki mogą dać koncert? Oczywiście! Szczególnie latem możemy usłyszeć, jak śpiewają. Niebawem, wraz z nadejściem jesieni ptaki zaczną odlatywać do cieplejszych krajów i zrobi się ciszej, ale gdy przyjdzie wiosna, ptaki powrócą i znów będą wyśpiewywać swoje trele. 
Zobacz więcej na temat:  ptaki Izabela Żukowska

Muzyka francuska dawniej i obecnie 

W audycji "Muzyczne podróże" w Polskim Radiu Dzieciom, przenieśliśmy się do europejskiego państwa, które ma wiele do powiedzenia w kontekście muzyki. Słuchając muzyki francuskiej od razu wiemy, skąd ona pochodzi, a to za sprawą cech charakterystycznych, które przybliżyliśmy w audycji. Są one tak związane z Francją, jak chociażby czerwony beret będący elementem stroju wielu Francuzek. 
Zobacz więcej na temat:  Francja Muzyka dla dzieci radio dla dzieci