Polskie Radio
Section05
muzyczne podróże

Letnie motywy w piosenkach z bajek

W czasie wakacji wybieramy się w podróże po Polsce lub za granicę, podczas których czekają na nas ciekawe doświadczenia i przygody. Możliwość przemieszczania się jest ważna także w kontekście tworzenia bajek, które są następnie przekazywane przez dystrybutorów na całym świecie. Popularność zdobywają nie tylko dzięki ukazanym historiom czy efektom specjalnym, ale też wspaniałym piosenkom i melodiom, bez których nie mogą istnieć, a które można było usłyszeć w "Muzycznych podróżach". 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże piosenki dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam

Jaką muzykę komponował Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin i jego kompozycje od dawna stanowią inspirację dla artystów. Postać ta fascynuje nie tylko muzyków ale też inne osoby, które studiują życie i dzieła Chopina, by pogłębić swoją wiedzę na temat jego twórczości. Jak można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach", w październiku tego roku odbędzie się już XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego, do którego zgłosiło się 500 osób z całego świata.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże DAB+ Fryderyk Chopin

Wielcy kompozytorzy: życie i twórczość Fryderyka Chopina

Wakacyjne wyjazdy nie tylko kształcą, ale też inspirują. Przekonał się o tym m.in. polski kompozytor, Fryderyk Chopin, o którym można było usłyszeć w „Muzycznych Podróżach. Okres letni spędzał u majętnych przyjaciół, gdzie z pasją poznawał ludowe zwyczaje i muzykę, która stała się później jego weną.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin muzyczne podróże piosenki dla dzieci radio dla dzieci muzyka fortepianowa

Muzyka z filmu "Akademia Pana Kleksa" [POSŁUCHAJ]

Są takie filmy i piosenki, które pozostają z nami przez kolejne pokolenia. Jedną z takich twórczości jest adaptacja filmowa książki „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy, którą wyreżyserował Krzysztof Gradowski. Ekranizacja ta zalicza się do kategorii filmów fantasy, co oznacza, że opowiadana historia jest magiczna, a przedstawione w niej rzeczy są niespotykane w rzeczywistości. Jedną z kluczowych postaci jest Adaś Niezgódka, który rozpoczyna naukę w akademii prowadzonej przez tytułowego bohatera, granego przez Piotra Fronczewskiego.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże muzyka filmowa radio dla dzieci

Muzyka w sztuce baletowej

W sztuce baletowej główną część stanowi taniec, natomiast muzyka jest jego tłem oraz nieodłącznym elementem dzieła scenicznego. Na deskach teatru widzowie obserwują występy solistów grających główne role, a także pozostałe osoby z zespołu tanecznego. Jeden z najsłynniejszych baletów opowiada historię Don Kichota, szlachcica, który postanowił podróżować po świecie w towarzystwie giermka oraz bronić dobra i honoru.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże balet taniec radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Wielcy kompozytorzy: Zbigniew Preisner i jego muzyka filmowa

Nierzadko twórczość polskich muzyków jest doceniana nie tylko w kraju, ale również za granicą. Oprócz pasji do muzyki wyróżnia ich niezwykła wrażliwość, która pozwala im tworzyć wyjątkowe utwory. Przykładem takiego artysty jest kompozytor muzyki filmowej, o którym można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże Zbigniew Preisner muzyka filmowa DAB+ radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Wielcy kompozytorzy: pory dnia według symfonii Josepha Haydna

Natura to stały element natchnienia dla wielu artystów, którzy inspirują się nią podczas tworzenia swoich dzieł. Przykładem mogą być koncerty Vivaldiego stworzone z myślą o czterech porach roku. Z kolei Joseph Haydn w swoich symfoniach opisał muzycznie trzy pory dnia: poranek, południe i wieczór, o których można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci radio dla rodziców muzyka klasyczna