Polskie Radio
Section05
Olga Tokarczuk

10. festiwal Góry Literatury. "Staliśmy się największą taką imprezą w Polsce"

Ponad 150 wydarzeń, w ciągu 11 dni festiwalowe sceny znajdą się w 23 lokalizacjach ziemi kłodzkiej i aglomeracji wałbrzyskiej, między innymi w Nowej Rudzie, Kłodzku, Wałbrzychu, Świdnicy, Ludwikowicach Kłodzkich oraz na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej. Tak będzie wyglądała 10. edycja festiwalu Góry Literatury. O kulisach tego wydarzenia opowiedział w audycji "Wybieram Dwójkę" Ireneusz Grin, dyrektor programowy imprezy.
Zobacz więcej na temat:  Ireneusz Grin t literatura t Jakub Kukla t Festiwal Góry Literatury t Olga Tokarczuk t Dwójka t

Góry Literatury 2024. Festiwal zbliża się wielkimi krokami

Spotkania z autorami, dyskusje, koncerty, wystawy, pokazy filmów oraz spektakli teatralnych - łącznie ponad 150 wydarzeń - znalazło się w programie Festiwalu Góry Literatury, który organizowany jest przez Fundację Olgi Tokarczuk. Wydarzenie odbędzie się w dniach 4-14 lipca na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej oraz w ponad 20 innych lokalizacjach na Ziemi Kłodzkiej i w regionie wałbrzyskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA t regiony t dolnośląskie t literatura t Olga Tokarczuk t książki t

"Trójka pod Księżycem" – "Czarodziejska góra" dziś [POSŁUCHAJ]

W listopadzie 1924 roku ukazała się jedna z najsłynniejszych powieści świata – Tomasza Manna "Czarodziejska góra". Sto lat później w TR Warszawa odbędzie się premiera jej współczesnej interpretacji w reżyserii Michała Borczucha.
Zobacz więcej na temat:  Trójka t Dariusz Basiński t Tomasz Mann t Paweł Huelle t Izabella Cywińska t Tadeusz Łomnicki t Olga Tokarczuk t Andrzej Chyra t Paweł Mykietyn t Małgorzata Sikorska-Miszczuk t michał borczuch t Wojciech Malajkat t Barbara Marcinik t Wojciech Dorosz t

Międzynarodowa Nagroda Bookera. Czy Urszula Honek pójdzie śladem Olgi Tokarczuk?

Książka "Białe noce" Urszuli Honek została nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera. W 2018 roku Bookera zdobyła Olga Tokarczuk. Czy ta jedna z najważniejszych nagród literackich na świecie może być "wstępem" do Nobla?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA t literatura t Aleksandra Jasińska t Magda Mikołajczuk t Urszula Honek t Kate Webster t Międzynarodowa Nagroda Bookera t nagroda Bookera t Olga Tokarczuk t Zygmunt Miłoszewski t

Wielki sukces polskiej pisarki: Urszula Honek nominowana do prestiżowej Nagrody Bookera!

Urszula Honek za swoją debiutancką książkę, zbiór opowiadań "Białe noce", znalazła się na długiej liście nominowanych do tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie. Razem z nią nominowana została tłumaczka, Kate Webster. Krótką listę finalistów poznamy 9 kwietnia, a tytuł zwycięskiej książki – 21 maja.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA t literatura t Urszula Honek t nagroda Bookera t Międzynarodowa Nagroda Bookera t Olga Tokarczuk t Stanisław Lem t Wioletta Grzegorzewska t literatura polska t KSIĄŻKA t opowiadanie t Justyna Grabarz t Trójka t

Prestiżowy "Międzynarodowy Booker" trafił do bułgarskiego pisarza Georgi Gospodinowa

The International Booker Prize to przyznawana co roku nagroda dla najlepszej książki przełożonej na język angielski. Jest to zarazem jedna z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie literatury. Można powiedzieć, że jej przyznanie w 2018 Oldze Tokarczuk (za "Biegunów") w pewnym sensie otworzyło polskiej pisarce drogę do literackiej Nagrody Nobla. Czy tak będzie także w przypadku Georgi Gospodinowa?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA t literatura t tłumaczenie t język angielski t Olga Tokarczuk t Tomasz Miara t Trójka t

"Więcej teatru!", czyli dla każdego coś ciekawego w Teatrze Śląskim

Statystyki nie są dobre: większość Polaków bywa w teatrze rzadziej niż raz w roku, a 20 procent społeczeństwa nie widziało przedstawienia na żywo, bo potocznie kojarzy je z nudnym szkolnym obowiązkiem. Tymczasem Teatr Śląski w Katowicach rzuca odważne hasło "Więcej teatru!" i zachęca, by właśnie tam spędzać czas.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA t TEATR t Katowice t spektakl t Olga Tokarczuk t Katarzyna Cygler t Trójka t

Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego

Odbyła się uroczystość wręczenia Oldze Tokarczuk tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. - Pani Olgo, czekaliśmy długo na panią na Uniwersytecie Warszawskim, żeby pani wróciła do korzeni i do siebie, do domu. Dzisiaj jest pani z nami, u siebie - powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak. Jak podkreślił, "jest pani najlepszym wizerunkiem Uniwersytetu, najpiękniejszym i najlepszym absolwentem w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa t Uniwersytet Warszawski t Olga Tokarczuk t literatura t społeczeństwo t Nobel t

Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa UW

Rozpoczęła się uroczystość wręczenia Oldze Tokarczuk tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. - Pani Olgo, czekaliśmy długo na panią na Uniwersytecie Warszawskim, żeby pani wróciła do korzeni i do siebie, do domu. Dzisiaj jest pani z nami, u siebie - powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak. Jak podkreślił, "jest pani najlepszym wizerunkiem Uniwersytetu, najpiękniejszym i najlepszym absolwentem w ciągu ostatnich kilkadziesiąt lat".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA t Warszawa t Uniwersytet Warszawski t Olga Tokarczuk t literatura t KSIĄŻKA t społeczeństwo t