Polskie Radio
Section05
Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk po raz kolejny krytykuje Polskę. "Powinna przyjąć tylu uchodźców, ilu jest w stanie udźwignąć"

Olga Tokarczuk po raz kolejny skomentowała sytuację Polski. Pisarka wyraziła swoje zdanie na temat polityki polskiego rządu i służb, które nie wpuszczają na teren naszego kraju imigrantów. O przekonaniach Tokarczuk donosi austriacka prasa - "Noblistka Tokarczuk krytykuje swoją ojczyznę Polskę". 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś POLSKA granica uchodźcy migracja społeczeństwo

Trwa kampania MSZ #IamPolka - Outstanding Polish Women

Przedsiębiorcze, samodzielne, pełne inicjatyw, empatii, woli pomocy innym, biorące sprawy w swoje ręce - takie właśnie są Polki. Odnoszą sukcesy w wielu dziedzinach: w nauce, sporcie, biznesie, działalności społecznej i politycznej. Od marca są też ambasadorkami polskości na wszystkich kontynentach w ramach akcji #IamPolka - OUTSTANDING POLISH WOMEN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA emigracja MSZ kobieta Maria Skłodowska-Curie Irena Sendlerowa Wisława Szymborska Olga Boznańska Wanda Rutkiewicz Anna Walentynowicz Krystyna Chojnowska-Liskiewicz Małgorzata Frydrych

Krzysztof Lenczowski: impulsem do napisania tej płyty była lektura "Biegunów"

- Ta powieść Olgi Tokarczuk opowiada o tym, że ludzie, którzy się przemieszczają, uciekają przed złem. I kiedy czytałem o tych rzeczach, zamknięty w czterech ścianach domu, to poczułem się jak w więzieniu. Dlatego postanowiłem przelać to na kompozycję - mówił w Dwójce Krzysztof Lenczowski o swojej najnowszej płycie "Lost Journey".
Zobacz więcej na temat:  Jazz MUZYKA Roch Siciński Dwójka wiolonczela

"Pracownia literacka". Znakomite eseje prof. Andrzeja Zawady

W cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy - przed premierą, zapowiedzianą na 22 lutego - najnowszą książkę wydawnictwa WARSTWY. Jest to zbiór esejów i mniejszych form literackich, głównie z lat 2011-2020, prof. Andrzeja Zawady zebranych w tomie zatytułowanym "Pracownia literacka".
Zobacz więcej na temat:  literatura Wisława Szymborska Julia Hartwig Jarosław Iwaszkiewicz Czesław Miłosz Tadeusz Różewicz Miron Białoszewski Adam Ferency