Polskie Radio
Section05
Festiwal Góry Literatury

Dwójka w zamku Sarny. "To dawny zamek obronny o proweniencji XV-wiecznej"

- Osobiście cieszę się, że właściciele, oprócz nazwy zamek Sarny, wrócili do dawnej nazwy Scharfeneck. Jak ją przetłumaczymy, będzie dla nas swojska. To nic innego jak Ostry Róg. Mamy zamek o identycznej nazwie koło Szamotuł i to jest rzecz, która jest podobna. Chodzi o warunki obrony. Potem powstał w tym miejscu zamek renesansowy, następnie przebudowany na rezydencję barokową, i teraz mamy to, co mamy - mówił w Dwójce Gabriel Jaczewski, regionalista.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podróże Dorota Gacek Aldona Łaniewska-Wołłk Góry Stołowe zamek Dolny Śląsk Ireneusz Grin

Za sukcesami polskiej literatury za granicą i zagranicznej w Polsce stoją tłumacze. Czy AI ich zastąpi?

W literaturze tłumacz okazuje się kimś niezwykle ważnym, chociaż wciąż często niedocenianym, niedostrzeganym wręcz. A przecież to właśnie za sprawą znakomitych, by nie powiedzieć: wybitnych, tłumaczeń wielki sukces w Polsce odniosły m.in. "Kubuś Puchatek", literatura iberoamerykańska czy seria o Harrym Potterze. Jednak ostatnio coraz częściej pojawia się kwestia używania AI do tłumaczeń. Czy sztuczna inteligencja zastąpi tłumaczy? O tym m.in. rozmawia się na Festiwalu Góry Literatury, którego Trójka jest patronem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA powieść tłumaczenie tłumacz Józef Niewiarowski Robert Grzędowski Trójka

"Klub Trójki" – 10. Festiwal Góry Literatury oraz zagrożenia teraźniejszości i przyszłości

Festiwal Góry Literatury powstał z inicjatywy Olgi Tokarczuk w 2015 roku. Jego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców ziemi kłodzkiej i aglomeracji wałbrzyskiej, promocja kultury i czytelnictwa, upowszechnianie i wzmacnianie postaw ekologicznych i równościowych, promocja regionu. W czwartek, 4 lipca, rozpoczęła się 10. edycja festiwalu Góry Literatury, którego patronem jest Trójka.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki KULTURA Olga Tokarczuk KSIĄŻKA literatura Edwin Bendyk Michał Nogaś Trójka

10. festiwal Góry Literatury. "Staliśmy się największą taką imprezą w Polsce"

Ponad 150 wydarzeń, w ciągu 11 dni festiwalowe sceny znajdą się w 23 lokalizacjach ziemi kłodzkiej i aglomeracji wałbrzyskiej, między innymi w Nowej Rudzie, Kłodzku, Wałbrzychu, Świdnicy, Ludwikowicach Kłodzkich oraz na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej. Tak będzie wyglądała 10. edycja festiwalu Góry Literatury. O kulisach tego wydarzenia opowiedział w audycji "Wybieram Dwójkę" Ireneusz Grin, dyrektor programowy imprezy.
Zobacz więcej na temat:  Ireneusz Grin literatura Jakub Kukla Olga Tokarczuk Dwójka