Polskie Radio
Section05
prawo jazdy

Resort infrastruktury: wiek do uzyskania prawa jazdy kategorii B pozostanie bez zmian

Nie prowadzimy prac zmierzających do obniżenia minimalnego wieku koniecznego do uzyskania uprawnień do kierowania w zakresie prawa jazdy kategorii B i nie zamierzamy zmieniać przepisów w tym zakresie w przyszłości - cpoinformowało Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na interpelację poselską.
Zobacz więcej na temat:  prawo jazdy ministerstwo infrastruktury GOSPODARKA drogi przepisy infrastruktura

Jazda na hulajnodze elektrycznej uregulowana prawnie. Będą określone zasady, obowiązki, a także mandaty

Rząd chce uregulować status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Kierujący tymi pojazdami będą musieli ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu. Ponadto zakazane będzie m.in. kierowanie hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA elektryczne hulajnogi prawo jazdy prawo rząd przepisy drogowe POLSKA infrastruktura

Od 5 grudnia obowiązuje pakiet deregulacyjny dla kierowców. Zobacz, co się zmieniło

W sobotę, 5 grudnia 2020 roku wszedł w życie długo oczekiwany pakiet deregulacyjny dla kierowców i właścicieli aut. Szczegóły rozwiązań ogłosił resort infrastruktury. Od tego dnia kierowcy nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy i nie zapłacą z tego powodu kary, podczas kontroli policji drogowej. 
Zobacz więcej na temat:  prawo jazdy dowód rejestracyjny ministerstwo infrastruktury cyfryzacja GOSPODARKA kierowcy

Wkrótce zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Zobacz odpowiedzi na najważniejsze pytania

5 grudnia, w najbliższą sobotę zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Podczas kontroli drogowej policja sprawdzi uprawnienia w rejestrach państwowych. mPrawo Jazdy znajdzie się w aplikacji mObywatel. Departament cyfryzacji w kancelarii premiera postanowił odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania w związku z nadchodzącymi zmianami.
Zobacz więcej na temat:  drogi kierowcy prawo jazdy POLSKA GOSPODARKA

PORADNIK Pierwszeństwo dla pieszych, zakaz używania telefonów, aplikacja mObywatel. Sprawdź, co zmieni się w prawie drogowym

Piesi będą mieli pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście przez jezdnię, jednocześnie przy przechodzeniu będzie obowiązywał zakaz używania telefonów komórkowych - zakłada projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który pod koniec listopada przyjęła Rada Ministrów. Z kolei od 5 grudnia kierowcy będą mogli jeździć bez posiadania przy sobie prawa jazdy. W razie kontroli drogowej dokumentu nie trzeba okazywać policji, dane będą sprawdzane w internecie.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy prawo jazdy przepisy drogowe samochód bezpieczeństwo na drodze bezpieczeństwo społeczeństwo ministerstwo infrastruktury POLSKA

Ważne informacje dla zdających na prawo jazdy. W niektórych miejscach mogą być kłopoty z egzaminami

Zdecydowana większość ośrodków ruchu drogowego w Polsce pracuje bez zakłóceń i nic nie wskazuje na to, by pojawiła się konieczność systemowego zawieszenia ich działalności. Jednak z wielu miejsc napływają informacje o stwierdzonych zakażeniach koronawirusem, co powoduje, że poszczególne WORD-y podejmują decyzję o czasowym wstrzymaniu egzaminów.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus prawo jazdy GOSPODARKA kierowcy społeczeństwo POLSKA

Bez prawa jazdy jeszcze w tym roku. Ważne zmiany dla kierowców

Kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni od 5 grudnia 2020 r. z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Zmiana ta stanowi kolejne ułatwienie dla obywateli.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Marzena Kawa Roman Czejarek motoryzacja prawo jazdy policja