Polskie Radio
Section05
sankcje

Ambasador Polski przy UE: kolejne sankcje wobec reżimu w Mińsku nieuniknione

Kolejne sankcje wobec białoruskiego reżimu są nieuniknione - powiedział ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś. Podkreślił, że konieczny jest plan wsparcia dla demokratycznej Białorusi. Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej zorganizowało wideokonferencję na temat sytuacji w tym kraju, a także na temat dziennikarek w związku z ostatnimi, oburzającymi wyrokami skazującymi kilka z nich.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś sankcje Unii Europejskiej sankcje Aleksander Łukaszenka

UE przedłużyła o pół roku sankcje dyplomatyczne za rosyjską agresję na Ukrainie

Unijne sankcje dyplomatyczne za rosyjską agresję na Ukrainie zostały oficjalnie przedłużone o pół roku, czyli do połowy września. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że sfinalizowane zostały procedury w ramach procedury pisemnej i wczorajsza decyzja ambasadorów została zatwierdzona.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Europa sankcje Unii Europejskiej sankcje

"Nie da się jej wykluczyć z polityki międzynarodowej". Ekspert PISM o Rosji

- Potrzeba woli politycznej i pójścia tropem prania pieniędzy czy firm słupów, by skutecznie uderzyć w rosyjskich oligarchów - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Gościem audycji był też prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Unia Europejska bezpieczeństwo sankcje Nord Stream 2

Budowa Nord Streamu 2. Saryusz-Wolski: USA chce uniknąć sankcji dla niemieckich firm

- Informacje z obu stron świadczą o tym, że Niemcy oczekują, a administracja USA szuka rozwiązania, aby uniknąć sankcjonowania niemieckich podmiotów - powiedział o inwestycji Nord Stream 2 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 polityka zagraniczna USA Niemcy Rosja Unia Europejska pieniądze gaz sankcje Stany Zjednoczone USA Joe Biden ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Budowa NS2. Wiech: analitycy twierdzą, że Stany Zjednoczone odpuściły temat gazociągu

- Analitycy twierdzą, że nowa administracja odpuściła temat gazociągu, licząc, że dzięki temu będą mogli liczyć na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami - powiedział o raporcie belgijskiej wywiadowni gospodarczej Jakub Wiech, redaktor Defence 24.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 gazociąg północny pieniądze sankcje USA Niemcy dyplomacja Rosja Władimir Putin firmy energetyka ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

"Są po to, żeby robić cokolwiek". Prof. Reginia-Zacharski o sankcjach UE przeciw Rosji

- Są to sankcje nakładane po to, żeby zrobić cokolwiek, bo nie wypada nie robić nic, natomiast jeżeli chodzi o ich skuteczność, to nie wygląda to dobrze. (...) Jeżeli się nakłada sankcje ewidentnie nieskuteczne, one tak naprawdę są ośmieszające dla podmiotu, który je nakłada - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, komentując zapowiedź nałożenia przez UE sankcji na Rosję.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki ŚWIAT Europa Rosja Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej sankcje USA

Będą kolejne sankcje UE wobec Rosji. Szef MSZ: decyzja zapadła bardzo szybko

Będą unijne sankcje wobec Rosji w związku z aresztowaniem Aleksieja Nawalnego i decyzją o zesłaniu go do kolonii karnej. Jednak restrykcje nie obejmą raczej oligarchów, mimo apeli m.in. współpracowników rosyjskiego opozycjonisty. Wczoraj zielone światło dla nałożenia sankcji i rozpoczęcia prac na czarną listą dali ministrowie spraw zagranicznych 27 unijnych krajów na spotkaniu w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa Unia Europejska sankcje sankcje Unii Europejskiej Aleksiej Nawalny Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Zbigniew Rau Beata Płomecka ŚWIAT