X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
służba zdrowia

"Kolejki i brak kadr medycznych to problemy do rozwiązania"

Kolejki oraz brak kadr medycznych - to zdaniem ministra Łukasza Szumowskiego najważniejsze problemy do rozwiązania w służbie zdrowia. Szef resortu uczestniczył w debacie "Medyczna racja stanu - tezy dla zdrowia" organizowanej przez Polską Unię Onkologii i Kolegium Lekarzy Rodzinnych i Instytut Studiów Politycznych PAN. O wydarzeniu mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura, ekspert ds. zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Zdrowia Łukasz Szumowski zdrowie służba zdrowia

Beata Szydło: najważniejszym wyzwaniem reforma służby zdrowia

Reforma służby zdrowia, w tym zaradzenie problemowi braku lekarzy i pielęgniarek, to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi obecnie rząd – oceniła w sobotę w Sosnowcu wicepremier i szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło. Jako jedno z głównych osiągnięć rządu wskazała natomiast program 500 Plus i zlikwidowanie biedy wśród dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Szydło służba zdrowia program 500+

Czego o ochronie zdrowia możemy nauczyć się od Czechów?

Pierwsza konferencja w debacie "Wspólnie dla zdrowia" odbyła się w środę w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie pod hasłem "Pacjent i system – zasady działania opieki medycznej". Na temat możliwych dróg rozwoju polskiego systemu opieki zdrowotnej, w oparciu o przykłady z zagranicy, mówiła w Polskim Radiu 24 dr Maria Libura, ekspert ds. służby zdrowia (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i Medyczny Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo

Głosy rezydentów stonowane przed spotkaniem w resorcie

W piątek w resorcie zdrowia ma dojść do konferencji uzgodnieniowej ws. projektu ustawy, która ma realizować zapisy porozumienia z rezydentami. W środę doszło do nieformalnego spotkania ministra Łukasz Szumowskiego z rezydentami, podczas którego minister zapewnił lekarzy, że zapisy z porozumienia zawartego w lutym tego roku, "będą miały odzwierciedlenie w ostatecznej wersji" projektu. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówiła Maria Libura z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służba zdrowia protest Polskie Radio 24 polityka

Pierwsza e-recepta wydana. „Nowa era w polskiej ochronie zdrowia”

W Siedlcach i Skierniewicach od połowy lutego odbywał się pilotaż e-recepty. Od piątku każdy mieszkaniec tych dwóch miast, który przyjdzie do lekarza i poprosi o e-receptę, będzie mógł ją otrzymać i zrealizować w aptece. „Wprowadzając e-recepty poprawiamy bezpieczeństwo pacjentów” - powiedział w piątek w Siedlcach minister Łukasz Szumowski. O wprowadzeniu e-recept mówił w Polskim Radiu 24 lekarz rodzinny dr Michał Sutkowski.
Zobacz więcej na temat:  lekarz służba zdrowia medycyna Ministerstwo Zdrowia

NIK krytycznie o zapewnieniu godności pacjentom w szpitalach

Warunki udzielania świadczeń zdrowotnych w szpitalach nie zapewniają pacjentom pełnej ochrony ich intymności i godności - wynika z najnowszego raportu NIK. Problemy to m.in. przestarzała infrastruktura i niewłaściwe zachowanie personelu medycznego wobec pacjentów. O raporcie NIK nt. szpitali mówili w Polskim Radiu 24 Sławomir Sierański (wicedyrektor delegatury NIK w Warszawie) oraz Krzysztof Jakubiak (dyrektor Biura Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szpital służba zdrowia Najwyższa Izba Kontroli Ministerstwo Zdrowia

"Odzyskujemy apteki dla systemu ochrony zdrowia"

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja podsumowująca rok funkcjonowania ustawy „apteka dla aptekarza”. Jak mówił podczas konferencji wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, celem ustawy z punktu widzenia pacjentów był lepszy dostęp do leków oraz powstanie aptek na terenach mniej zaludnionych. O ustawie mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. służby zdrowia dr Stanisław Maksymowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 apteka Ministerstwo Zdrowia służba zdrowia

Pediatra: „Rodzice nie mają władzy absolutnej nad dzieckiem”

- Najtrudniejsza decyzja dotycząca Alfiego Evansa nie była podjęta w momencie gdy trzeba było zakończyć leczenie, ale wtedy, gdy je rozpoczęto, czyli w momencie gdy się urodził – powiedziała w Debacie Polskiego Radia 24 lekarz medycyny Iwona Furman (anestezjolog). Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także dr Katarzyna Bochenek (pediatra ze specjalizacją gastrologiczną), prof. Andrzej Radzikowski (lekarz dziecięcy i rodzinny) i o. Filip Buczyński (Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Alfie Evans hospicjum dziecko medycyna pediatra służba zdrowia

Mroczna przeszłość szpitala Alder Hay

Ojciec dwuletniego Alfiego Evansa, Tom Evans, powiedział w czwartek rano na konferencji prasowej, że rodzice zdecydowali o podjęciu kroków w kierunku przeniesienia chłopca do domu i rezygnują z walki o jego wyjazd do kliniki do Włoch. Oskarżył też lekarzy o błędne zdiagnozowanie chłopca. Tymczasem przed szpitalem Alder Hay, gdzie przebywa Alfie, zbierają się ludzie wspierający jego rodziców i protestujący przeciwko bezdusznym procedurom, a w sieci pojawiają się pogróżki w kierunku personelu szpitala. Jak jednak pokazuje historia, brak zaufania do lekarzy w Alder Hay i wiary w ich dobrą wolę nie są wcale nieuzasadnione. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Alfie Evans Wielka Brytania służba zdrowia

Państwo powinno pomóc dorosłym niepełnosprawnym i ich opiekunom

Goście Polskiego Radia 24: dr Małgorzata Gałązka - Sobotka (Uczelnia Łazarskiego), dr Andrzej Mądrala (Pracodawcy RP) i Robert Judek (Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego) uznali za konieczne kompleksowe rozwiązanie problemów tej grupy społecznej. Dyskutowali o tym w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm niepełnosprawni służba zdrowia niepełnosprawność