Polskie Radio
Section05
służba zdrowia

"W ostatnich latach dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego". Maria Ochman o cyfryzacji służby zdrowia

- W 2015 roku, kiedy nowy rząd objął władzę, ministerstwu zdrowia groziło, że utraci środki z Unii Europejskiej przeznaczone na cyfryzację. Tak byliśmy zapóźnieni. Dzisiaj dokonaliśmy ogromnego skoku cywilizacyjnego, jeśli chodzi o cyfryzację w służbie zdrowia - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie NFZ narodowy fundusz zdrowia Koronawirus w Polsce cyfryzacja służba zdrowia medycyna Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka

TYLKO U NAS Przełomowa metoda leczenia białaczki w Polsce? Prezes AMB: przeznaczamy 100 mln złotych na jej wdrożenie

Agencja Badań Medycznych rozpoczyna realizację grantu wartego 100 mln złych na wprowadzenie do Polski terapii leczenia białaczek przy użyciu przeciwciał rekombinowanych CAR-T cells. - Technologia jest o tle przełomowa, że dotyczy bardzo specyficznej grupy ostrych białaczek, która ma szczególne znaczenie w populacji dziecięcej - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA medycyna służba zdrowia badania rak

Magdalena Bendzisławska - pierwsza w Polsce kobieta chirurg

- Jej mąż czynnie działał w zawodzie, a ona zamiast zając się domem, poznawała ten trudny fach razem z nim. Szkoliła się pod jego okiem, a po śmierci męża odziedziczyła jego zakład - okazała się najlepszym czeladnikiem i mogła pracować samodzielnie - opowiadała w Polskim Radiu 24 Maryna Miklaszewska. Bohaterką audycji była Magdalena Bendzisławska.
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska medycyna służba zdrowia

Zdrowie Polaków - inwestycja w teraźniejszość i przyszłość

Pandemia koronawirusa zmieniła nawyki wielu Polaków, którzy zrozumieli, że trzeba budować odporność, a to wymaga zmiany stylu życia. Konieczne są też zmiany w służbie zdrowia, a zwłaszcza jej dofinansowanie. I przyjęcie do wiadomości, że zdrowy pracownik to zysk dla całego kraju, dlatego inne gałęzie gospodarki też powinny łożyć na służbę zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Katarzyna Jankowska medycyna koronawirus Henryk Skarżyński służba zdrowia infografika

Pensja zasadnicza w służbie zdrowia. Maria Ochman: w przyszłym roku porównywalna ze średnią

- Ta ustawa została przygotowana tak, aby etapami podnosić wynagrodzenie ludziom, pracującym w służbie zdrowia najdłużej, którzy przychodzili do pracy za zupełnie inne stawki, a którym przez te "wspaniałe" osiem lat, które nam wyrwała z życiorysu PO-PSL, płace kompletnie stały - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NSZZ Solidarność służba zdrowia

Prezydent Andrzej Duda: wychodzimy z epidemii koronawirusa obronną ręką

- Udało nam się ochronić wiele osób przed koronawirusem, jestem przekonany, że prowadzona przez rząd polityka uratowała życie wielu ludziom - powiedział w piątek w Katowicach prezydent Andrzej Duda. Ocenił, że wychodzimy z epidemii "w miarę obronną ręką".
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda Koronawirus w Polsce epidemia służba zdrowia Katowice Śląsk wybory prezydenckie 2020 kampania wyborcza POLSKA

Anna Kwiecień: budowa CPK to mały „Plan Marshalla” dla Polski

- Sabotaż inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego to kolejna próba spychania Polski do roli państwa podległego, kolonialnego i słabo rozwijającego się. Zapowiedź Rafała Trzaskowskiego o zatrzymaniu inwestycji jest skandalem - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień, poseł PiS. Gościem audycji była również Agnieszka Ścigaj, poseł Koalicji Polskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA centralny port komunikacyjny inwestycje lotnictwo służba zdrowia transport Agnieszka Ścigaj Stanisław Janecki

Waldemar Buda: pomoc z UE wykorzystamy na wzmocnienie służby zdrowia

- Unijne wsparcie na łagodzenie skutków pandemii będzie mogło zostać przeznaczone między innymi na wzmocnienie infrastruktury służby zdrowia, w tym szpitali - powiedział w Polskim Radiu 24 Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Buda Unia Europejska Komisja Europejska koronawirus Polskie Radio 24 Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej fundusze unijne służba zdrowia Ryszard Gromadzki

Lekarz o "celebrytyzacji pseudonauki": to pokłosie m.in. słabej edukacji zdrowotnej

- Jest to na pewno pokłosie wielu zdarzeń, m.in. słabej edukacji zdrowotnej, internetu i szerzenia różnego rodzaju opowieści, za które nikt nie ponosi odpowiedzialności, upadku autorytetów i upadku wartości - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, odnosząc się do problemu popularności pseudonaukowych tez wygłaszanych przez celebrytów. Gościem PR24 była także Milena Kruszewska z fundacji Watch Health Care.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski medycyna POLSKA społeczeństwo zdrowie Koronawirus w Polsce fake news służba zdrowia NAUKA

Akcja "stop celebrytyzacji pseudonauki". Organizacje pacjentów walczą z medyczną dezinformacją

Zalewa nas fala pseudonaukowych wypowiedzi osób publicznych stanowiących zagrożenie dla zdrowia publicznego - alarmują fundacje i organizacje pacjentów, które uruchomiły akcję "Stop celebrytyzacji pseudonauki". Jak dodają, pandemia COVID-19 pogłębiła ten od dawna występujący, niepokojący trend.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie medycyna służba zdrowia pandemia epidemia COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce