Polskie Radio
Section05
płaca minimalna

Największe koszty pandemii poniosą młodzi ludzie. W skali globalnej to dziesiątki bilionów dolarów

Globalny długoterminowy koszt wpływu pandemii na osoby młode wyniesie 44 bln dolarów – szacuje w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem analityków wpływ COVID-19 w przypadku młodego pokolenia najbardziej odczują: rynek pracy i edukacja oraz ochrona zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 młodzież koronawirus praca bezrobocie płaca minimalna zatrudnienie wynagrodzenia

Więcej pieniędzy na Nowy Rok. Wzrasta płaca minimalna i stawka godzinowa

W tym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrasta o 200 złotych. Oznacza to, że od dziś wynosi 2800 złotych brutto. Tym samym stanowi 53,2 procent prognozowanego na ten rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pieniądze płaca minimalna Stanisław Szwed POLSKA

Eksperci: Polacy nie przestali oszczędzać, ale zaczęli zabierać pieniądze z nieopłacalnych lokat bankowych

W lipcu depozyty Polaków zmalały, ale to nie oznacza, że przestaliśmy oszczędzać. Raczej zmieniła się forma odkładania wolnych środków. Część pieniędzy z banków odpłynęła na giełdę, a część na zakup nieruchomości. Sporo Polaków trzyma też pieniądze na rachunkach bieżących, bo faktycznie oprocentowanie lokat jest znikome - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Mariusz Adamiak z banku PKO BP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Koronawirus w Polsce oszczędności depozyt banki Giełda praca płaca minimalna pracodawcy

Eksperci: dane z polskiej gospodarki są zaskakująco dobre, ale nastroje przedsiębiorców pesymistyczne

To, co dzieje się w tegorocznym budżecie, ma bezpośredni wpływ na budżet przyszłoroczny. Niepewność danych jest bardzo duża, szczególnie jeśli chodzi o drugą połowę roku – mówili goście "Rządów Pieniądza": Jerzy Bielewicz z "Gazety Bankowej" i dr Sławomir Dudek ze związku Pracodawców RP.  
Zobacz więcej na temat:  budżet Polski inflacja pracodawcy pracownik płaca minimalna GOSPODARKA

Marek Zuber: nie widzę przesłanek, by wzrost gospodarczy spadł o mniej niż 4,5 proc.

- Obawiałem się zbyt szybkiego wzrostu kosztów dla polskich przedsiębiorców. Pomimo że teraz poziom wzrostu płac jest niższy, nie wiem, czy nie jest to zbyt optymistyczne założenie, że ten poziom uda się wdrożyć. Boję się, że możemy mieć problemy - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce GOSPODARKA płaca minimalna pandemia COVID-19 społeczeństwo Antoni Trzmiel

Wiceminister rodziny: 2800 zł płacy minimalnej w 2021 roku to wzrost o prawie 8 proc.

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie płacy minimalnej na 2021 r. Oznacza to, że pozostajemy przy propozycji Rady Ministrów czyli kwocie 2800 zł co stanowi wzrost o 7,7 proc. i daje 53 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ostateczną kwotę płacy minimalnej rząd przedstawi 15 września – wyjaśniał w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zobacz więcej na temat:  płaca minimalna Ministerstwo Rodziny związki zawodowe pracodawcy GOSPODARKA

Eksperci: wyższa płaca minimalna, to wyższa konsumpcja i rozwój gospodarki

Ważne, że w sprawie płacy minimalnej istnieje dialog społeczny między pracodawcami i związkami a rządem. Strategia rządu w tej sprawie jest znana. Mówi o zrównaniu płac z tymi u naszych sąsiadów, jak Niemcy i inne kraje UE – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomista Jerzy Bielewicz z Gazety Bankowej.  
Zobacz więcej na temat:  płaca minimalna związki zawodowe pracodawcy pracownicy GOSPODARKA

Eksperci: regionalne obostrzenia to dobre rozwiązanie, ale miejscowe firmy mogą potrzebować pomocy

Już dwa miesiące temu zgłaszaliśmy jako pracodawcy potrzebę przygotowania się do drugiej fali epidemii. Apelowaliśmy o "lokalny" lock down i dziś rząd w tym kierunku idzie. Przełoży się to na sytuację firm w "zamrażanych"  regionach więc będą potrzebowały pomocy państwa – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": ekonomistka Monika Kurtek z Banku Pocztowego i ekspert Pracodawców RP Arkadiusz Pączka.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa płaca minimalna GOSPODARKA