Polskie Radio
Section05
płaca minimalna

Premier Morawiecki: płaca minimalna jest dzisiaj dużo bardziej godna niż za rządów Tuska

- Płaca minimalna za rządów Tuska to 1650 zł, teraz 3600 zł, a od przyszłego roku 4242 zł. To miara różnicy, płaca minimalna jest dzisiaj dużo bardziej godna i będziemy zawsze dążyć do tego, żeby była bardziej godna niż w poprzednich czasach - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Grójcu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grójec premier Mateusz Morawiecki płaca minimalna minimalne wynagrodzenie wynagrodzenia przedsiębiorstwo przedsiębiorca

Wielki wzrost płacy minimalnej. Premier Morawiecki przypomniał kwoty z czasów PO-PSL

Na swoich mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki zaprezentował wymowną grafikę dotyczącą poziomu zarobków w Polsce za czasów rządów PO-PSL. Jednocześnie wykpił pojawiające się ostatnio zarzuty. "Indie w Polsce były - owszem - ale za czasów PO. Pod względem zarobków" - napisał szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka płaca minimalna Mateusz Morawiecki GOSPODARKA

Wzrost płacy minimalnej. Maląg: to nie jest przypadkowa decyzja, Polacy powinni godnie zarabiać

Filozofią naszego rządu jest, aby Polacy mogli godnie zarabiać, dlatego zależy nam na tym, aby zarówno wzrastała płaca minimalna, jak i wzrastało przeciętne wynagrodzenie - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej bezrobocie zatrudnienie płaca minimalna zarobki praca firma POLSKA społeczeństwo

Płaca minimalna wzrośnie o ponad 600 zł. Premier Morawiecki ujawnił dokładną kwotę

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki poinformował, że od stycznia 2024 roku miesięczne wynagrodzenie minimalne wynosić będzie 4242 zł, zaś w lipcu 2024 r. ma przekroczyć 4300 zł. Dane te podał wraz z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg podczas wspólnej konferencji "Rząd blisko ludzi", która odbyła się w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Marlena Maląg płaca minimalna GOSPODARKA

NASZ NEWS Płaca minimalna 2024. Minister Maląg: dziś premier ogłosi jej wysokość

- To będą dobre wiadomości dla Polaków, minimalne wynagrodzenie też musi być godne - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, informując, że dziś zostanie ogłoszone rozporządzenie o wysokości płacy minimalnej w 2024 roku. Ogłosi je o godz. 14.00 premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej płaca minimalna GOSPODARKA

Eksperci: średnia płaca w Polsce rośnie już szybciej niż inflacja

Wynagrodzenia w Polsce rosną, ale nie nadmiernie ponad poziom inflacji, co dowodzi zrównoważonego rozwoju i daje szansę na rozwój klasy średniej. Nie ma w takim wypadku niebezpieczeństwa wzrostu inflacji ze względu na rosnące płace - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UE nie walczymy skutecznie z inflacją, nie rośnie odpowiednio wydajność pracy, a znaczny wzrost płacy minimalnej powoduje, że otrzymuje ją coraz więcej pracujących. Widać też duże różnice wynagrodzeń między sektorami, co łącznie będzie skutkowało dalszą presją płacową i inflacyjną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny płaca minimalna zarobki wzrost gospodarczy

Eksperci: jesteśmy krajem atrakcyjnym dla inwestorów z konkurencyjną gospodarką i coraz bardziej wymagającym rynkiem pracy

Choć międzynarodowe rankingi jednoznacznie pokazują, że Polska przesuwa się w górę pod względem konkurencyjności gospodarki i atrakcyjności dla zagranicznych inwestorów, to pewne zjawiska jak np. wysokie płace nie muszą być tak samo dobrze oceniane przez pracodawców - mówili w audycji "Rządy Pieniądza", dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk i dr Piotr Maszczyk z SGH.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie wynagrodzenia konkurencyjność pracownicy płaca minimalna

Eksperci: niepewny i niestabilny czas utrudnia ocenę rzetelną stanu gospodarki i jej przyszłości

Trudno opisywać stan gospodarki z miesiąca na miesiąc, a przy obecnych zawirowaniach na rynkach światowych nawet rok do roku. Perturbacje wywołane pandemią i wojną za naszą wschodnią granicą, choć o ich coraz częściej zapominamy, nadal wywołują skutki gospodarcze, przede wszystkim wprowadzając niepewność. Ale wiąże się ona także np. z istotnym wzrostem płacy minimalnej, czego obawiają się najmniejsze firmy - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i Adam Ruciński, prezes BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny sprzedaż płaca minimalna ekonomia budżet Ministerstwo Finansów

Eksperci: firmy zbyt mało inwestują w nowoczesne technologie żeby szybko poprawiały się warunki pracy

Warunki pracy w Polsce nie poprawiają się dostatecznie szybko aby można było odejść wygaszania emerytury pomostowe. Problemem jest niewątpliwie bardzo ciasny rynek pracy, co daje pracownikom szansę do stosowanie presji płacowej. To także szansa na znaczący wzrost płacy minimalnej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i dr Hubert Gąsiński, WSB Merito w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia płaca minimalna emerytura pomostowa pracodawcy

Eksperci: inflacja może być wyższa od Nowego Roku z powodu odwieszenia VAT na żywność, ceny energii i spadki stóp procentowych

Inflacja bazowa spada, ale niepokojące są wzrosty cen ropy naftowej. Inflacja konsumencka choć będzie spadać to nie oznacza widocznych spadków cen. Należy pamiętać że od nowego roku wejdą w życie: wyższe świadczenia i płaca minimalna, przestanie obwiązywać zerowy VAT na żywność i nie wiadomo co będzie z zamrożonymi dziś cenami energii. To potencjalne czynniki wzrostu inflacji, szczególnie gdy dodalibyśmy do tego obniżone już wówczas stopy procentowe - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i dr Krzysztof Kandefer, Społeczna Akademia Nauk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe płaca minimalna deficyt budżetowy vat 500+ NBP Rada Polityki Pieniężnej inflacja

Eksperci: to ważne, że inflacja spada, ale kolejne wzrosty płac i świadczeń mogą spowolnić ten proces

To, że inflacja spadła do 11,5 procent jest dobrą informacją, choć to nie oznacza, że wracamy do cen sprzed podwyżek, także tych dotyczących żywności czy opłat za lokal. Należy zwrócić uwagę, że spadki inflacji w krajach bałtyckich i w innych państwach Europy, są znacznie większe niż w Polsce - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Sadowski  prezydent Centrum im. Adama Smitha i Adam Ruciński ze spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja recesja koszty płaca minimalna inwestycji infrastrukturalne UE wynagrodzenia pracodawcy produkcja przemysłowa ceny mieszkań ceny żywności

Eksperci: doskonała sytuacja na rynku pracy daje szansę zaradnym na znalezienie dodatkowego zatrudnienia

Najniższe w historii bezrobocie jest dowodem siły polskiej gospodarki. Przyczyniły się do tego zarówno osłonowe działania państwa w ostatnich kryzysowych latach, jak i siła polskich przedsiębiorców. Ta sytuacja zapewne będzie generowała dalsze podwyżki wynagrodzeń, nie tylko tych minimalnych, ale warto też zauważyć przedsiębiorczość pracowników, którzy w sytuacji wysokich kosztów życia starają się szukać dodatkowego zatrudnienia i w tej dobrej sytuacji na rynku mogą je znaleźć - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: analityk finansowy Andrzej Stefaniak i Stanisław Koczot z Gazety Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja 500+ zatrudnienie pracownik płaca minimalna

Eksperci: przedsiębiorcy będą potrzebowali wsparcia, aby mogli dalej generować wzrost gospodarczy

Tegoroczna baza PKB będzie niska dlatego jest możliwe nawet 3 procentowe odbicie gospodarcze w 2024 roku. Wymagałoby to jednak wsparcia przedsiębiorców, którzy będą musieli zmierzyć się ze znaczącym wzrostem płacy minimalnej, a w związku z tym także składek na ZUS czy składki zdrowotnej. Bezrobocie, tak jak przewidują założenia przyszłorocznego budżetu, będzie nadal niskie, co wiąże się z problemami demograficznymi - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski płaca minimalna wynagrodzenia pkb inflacja

Budżet na 2024 rok. Minister Rzeczkowska: w przyszłym roku wzrost gospodarczy wyniesie 3 procent

- Według założeń do budżetu na 2024 r., wzrost PKB Polski w przyszłym roku wyniesie 3 proc., a średnioroczna inflacja CPI znajdzie się na poziomie 6,6 proc. - poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że rząd przewiduje niewielkie złagodzenie polityki pieniężnej w 2024 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Magdalena Rzeczkowska pkb POLSKA finanse płaca minimalna zatrudnienie

Płaca minimalna w górę. Premier: chcemy, by obywatele korzystali z owoców wzrostu gospodarczego

- Chcemy, aby wynagrodzenia Polaków były jak najwyższe i by konkurencyjność polskiej gospodarki była bardzo wysoka, a także stabilnych finansów publicznych - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Zapowiedział też podwyżkę płacy minimalnej od stycznia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA POLSKA premier Mateusz Morawiecki społeczeństwo płaca minimalna infografika GOSPODARKA