Polskie Radio
Section05
płaca minimalna

Nowe dane GUS. "Płace rosną i będą rosły"

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w październiku. Według urzędu było to 4574 zł brutto, czyli ok. 3250 zł na rękę. Nominalny wzrost płac przekroczył tym samym 7 proc. co stanowi największy wzrost od 2009 roku. Dane te komentowali w audycji Rządy Pieniądza Andrzej Sadowski (Centrum Adama Smitha), Bartosz Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna) i Roman Przasnyski (Gerda Broker).
Zobacz więcej na temat:  Główny Urząd Statystyczny wynagrodzenia płaca minimalna pieniądze płace płace Polaków Andrzej Sadowski Roman Przasnyski

Od nowego roku wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa

Płaca minimalna w przyszłym roku wzrośnie z obecnych 2 tysięcy złotych do 2100 złotych. O 70 groszy wzrośnie też minimalna stawka godzinowa i wyniesie 13 złotych i 70 groszy. Rząd przyjął rozporządzenie przedłożone przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej. O zmianie w audycji Rządy Pieniądza rozmawiali Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha) i Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 płaca minimalna wynagrodzenia Andrzej Sadowski

Nowe przepisy ws. przewoźników: sprzeciw 11 państw UE

Część unijnych krajów, w tym Polska, próbuje zmontować koalicję przeciwko propozycjom Komisji Europejskiej regulującym transport międzynarodowy. Chodzi o pakiet drogowy, który zaostrza zasady pracy kierowców ciężarówek. Komisja chce, by po trzech dniach od przekroczenia granicy jakiegoś państwa, byli oni objęci tamtejszymi przepisami o płacy minimalnej.
Zobacz więcej na temat:  transport Unia Europejska płaca minimalna

Jest dużo ofert pracy. Ale nie wszystkie są uczciwe

Dopiero czerwiec, a już rośnie popyt na pracowników sezonowych, choć przecież prawdziwy boom na pracę wakacyjną dopiero przed nami. Ponadto bezrobocie w maju spadło do poziomu 7,5 proc., czyli jest rekordowo niskie. A to może oznaczać kłopoty dla wielu firm, które w wakacje zwiększają swoją aktywność, ponieważ nie będzie łatwo znaleźć kandydatów do pracy. Ale pracownicy powinni też uważnie czytać oferty.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Golonko Elżbieta Szczerbak Aleksandra Tycner praca pracownik pracodawcy płaca minimalna

10 miliardów zł na służbę zdrowia. Związki chcą podwyżek

Potrzebne jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do poziomu 6,8% PKB. – Tylko w takim wypadku służba zdrowia będzie na odpowiednim poziomie – poziomie europejskim – mówił w audycji "W samo południe" dr Tomasz Dybek, prezes zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, który wchodzi w skład Porozumienia Zawodów Medycznych.
Zobacz więcej na temat:  służba zdrowia zdrowie pieniądze płaca minimalna POLSKA