Polskie Radio
Section05
płaca minimalna

Marlena Maląg: stwarzamy Polakom poczucie bezpieczeństwa

W czwartek podczas konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że "Polacy muszą mieć poczucie bezpieczeństwa i my to poczucie stwarzamy przez konkretne rozwiązania". - To wprowadzenie m.in. tarczy antyinflacyjnej, dodatków osłonowych, obniżenie stawek VAT - wskazała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA płaca minimalna Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej społeczeństwo Marlena Maląg

Eksperci: wysoka płaca minimalna zachęca do pracy, ale też może ograniczać zatrudnienie

I rząd, i pracodawcy mają argumenty co do płacy minimalnej. Z jednej strony trzeba ludziom wyrównywać koszty wysokiej inflacji, z drugiej są negatywne sygnały z gospodarki, także te, iż niektóre branże będą zwalniać, np. w budownictwie. Na ten moment sytuacja na rynku jest bardzo dobra, ale przy wysokiej płacy minimalnej nowi pracownicy mogą nie być zatrudniani. Jednocześnie wysoka płaca minimalna może zachęcić do pracy osoby dziś nieaktywne - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institiute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA płaca minimalna zatrudnienie bezrobocie wynagrodzenia firma

Wyższa pensja minimalna. Anna Sarzyńska: to próba zrekompensowania strat obywateli

- Z jednej strony w działaniach rządu mamy do czynienia z działaniami ograniczającymi inflację, a z drugiej strony z tymi, które mają rekompensować straty obywateli - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Sarzyńska z TVP. Gościem "Debaty dnia" był także Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  inflacja płaca minimalna pieniądze gospodarka polska rząd POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Wyższa płaca minimalna. Ekspertka PKO BP: to dobra informacja dla około 2 mln pracowników

- Wzrost płacy minimalnej w przyszłym roku dotyka około 2 mln pracowników, więc nie dużej grupy, która w wyniku inflacji nie będzie musiała się mierzyć w 2023 roku ze spadkiem realnych dochodów - powiedziała Marta Petka-Zagajewska, ekonomistka z banku PKO BP  w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie płaca minimalna Marlena Maląg PKO BP premier Mateusz Morawiecki

Wzrost płacy minimalnej. Dr Bartoszewicz: rząd zdecydował się podnieść płace realnie, a nie tylko nominalnie

- Rząd zdecydował się na szybsze podwyższenie tej płacy, niż było to w deklaracjach, bo podczas ich składania nikt nie spodziewał się takiej inflacji - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  inflacja pieniądze płaca minimalna płace gospodarka polska POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Wzrost pensji minimalnej od 1 stycznia. Minister Maląg: to kolejna forma wsparcia

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że podwyżki płacy minimalnej od przyszłego roku są konieczne, by utrzymać w Polsce stabilny rynek pracy. Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu szefowa resortu rodziny podkreśliła, że wszystkie działania rządu są skupione na tym, by Polacy w naszym kraju czuli się bezpieczni i ustabilizowani finansowo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej społeczeństwo płaca minimalna

Eksperci: płaca minimalna elementem pomocy w dobie wysokich cen utrzymania

Płaca minimalna z jednej strony wspiera osoby o niższych dochodach, które też muszą borykać się z rosnącymi cenami. Z drugiej jednak wpływa na koszty firm, które mogą ograniczać zatrudnienie, szczególnie małe i średnie. Jest to możliwe nawet przy niskim bezrobociu, z jakim mamy do czynienia w Polsce. Niewątpliwie w przyszłym roku wyższa płaca minimalna będzie elementem pomocy tym, którym będzie trudno się otrzymać przede wszystkim ze względu na rosnące ceny surowców - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego Rozwoju i Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca zatrudnienie zarobki płaca minimalna