Polskie Radio
Section05
startup

Większe ulgi podatkowe dla innowacyjnych firm

Na przełomie roku weszły w życie przepisy tzw. małej ustawy o innowacyjności. Wprowadziła ona szereg ulg podatkowych i ułatwień dla przedsiębiorców, którzy inwestują w badania i rozwój. Nowe przepisy upraszczają też procedurę komercjalizacji wynalazków na uczelniach, a w długiej perspektywie mają przyczynić się do lepszej współpracy środowiska naukowego z biznesem. Równolegle w resorcie w tym roku będą prowadzone prace nad kolejną, docelową ustawą o innowacyjności.
Zobacz więcej na temat:  innowacje firmy innowacyjna gospodarka innowacyjność start-up startup

2017 będzie rokiem innowacji? Jest nowa ustawa

Od 1 stycznia 2017 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z nowych ulg podatkowych i ułatwień. Jest jednak jeden warunek - muszą oni prowadzić działalność badawczo-rozwojową. To efekt tzw. małej ustawy o innowacyjności. Dzięki nowym przepisom zyskają także firmy, które dopiero rozpoczynają działalność.
Zobacz więcej na temat:  innowacje firmy innowacyjna gospodarka innowacyjność start-up startup Błażej Prośniewski Dominik Olędzki GOSPODARKA

Zaczynał od hydrauliki. Teraz zakłada startupy

W 2015 roku zajął 5. miejsce w rankingu miesięcznika Brief na “Najbardziej kreatywnych w biznesie”. Przedsiębiorca, twórca startupów i wykładowca akademicki. Artur Racicki jest prezesem i współzałożycielem startupu technologicznego Social WiFi, oraz prezesem i założycielem Pozytywnie.pl - Digital Marketing Agency. W Polskim Radiu 24 podpowiedział jak założyć startup, który może odnieść sukces.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 start-up startup Dominik Olędzki

Jakie start-upy mają największą szansę na sukces?

Przedsiębiorcy zakładający start-upy różnią się sposobem podejmowania decyzji, stopniem zaangażowania w firmę i strategią rynkową. Zespół naukowców z Akademii Leona Koźmińskiego wytypował cztery podstawowe grupy start-upowców: testerów, wizjonerów, replikatorów i partnerów. Z badania wynika, że największe szanse na sukces mają wizjonerzy, doświadczeni biznesmeni, którzy potrafią dobrać właściwą strategię do etapu rozwoju start-upu.
Zobacz więcej na temat:  startup start-up

Co czwarty polski startup powstał dzięki kobiecej inicjatywie

Według raportu Fundacji Startup Poland z 2016 roku, w 26% ankietowanych startupów wśród założycieli była przynajmniej jedna kobieta. Panie często wygrywają twórczym podejściem do biznesu. Realizują własne pasje i nie kierują się jedynie kalkulacją zysków oraz strat. O sukcesie swojego startupu mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Gnot, autorka aplikacji Fitnoteq.
Zobacz więcej na temat:  start-up startup GOSPODARKA

Start-upy, czyli innowacyjność w gospodarce

– Start up to młoda firma, która planuje rozwiązać istniejący problem w sposób nowatorski, wcześniej nie spotykany, zaproponować usługę która będzie tańsza, szybsza, efektywna. Bardzo ważnym słowem dla start-upów jest innowacja – mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Czarnecki (kancelaria Wardyński i Wspólnicy, członek Koalicji na Rzecz Polskich Innowacji).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA start-up startup Jacek Czarnecki innowacje