Polskie Radio
Section05
upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka szansą na nowe życie

Utrata pracy i  niespłacone kredyty wpędzają wielu w kłopoty finansowe. Kiedy odsetki rosną, a wizyty windykatorów i komorników nie dają rezultatu, jedyną szansą dla pogrążonych w długach może być upadłość konsumencka. O jej zyskach i stratach mówili goście audycji „O sobie samych”, prawnicy z kancelarii Zimmerman i Wspólnicy: Barbara Szczepkowska i Konrad Forysiak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 upadłość konsumencka

Kiedy upadłość konsumencka się opłaca?

W całym ubiegłym roku upadłość konsumencką ogłosiło blisko 4,5 tys. osób. W marcu tego roku padł nowy, miesięczny rekord - upadłości było blisko 550. Z czego wynikają te wzrosty i w jakiej sytuacji ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe, a kiedy zupełnie się nie opłaca, wyjaśnia w „Pogotowiu konsumenckim” Sławomir Grzelczak, prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
Zobacz więcej na temat:  upadłość konsumencka upadłość długi Dominik Olędzki Aleksandra Tycner

Upadłość konsumencka: ostatnia deska ratunku bije rekordy

W marcu padł rekord, jeśli chodzi o liczbę osób ogłaszających upadłość konsumencką. Było ich 546, czyli o 35 więcej niż w rekordowym do tej pory październiku 2016 roku. Eksperci podkreślają jednak zgodnie, że nie są to dane niepokojące, a normalny element gospodarki, a ogłoszenie upadłości dla wielu osób jest jedyną szansą na wydostanie się z poważnych tarapatów finansowych.
Zobacz więcej na temat:  upadłość konsumencka długi upadłość finanse Dominik Olędzki Sylwia Zadrożna Elżbieta Szczerbak

Coraz więcej Polaków ogłasza upadłość konsumencką

W 2016 roku ogłoszono w Polsce 3591 tzw. upadłości konsumenckich. To o 70 proc. więcej, niż rok wcześniej. Takie dane podał Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Z opinii Ośrodka wynika, że wzrost wiąże się z obowiązującymi od 2015 roku przepisami, które złagodziły warunki ubiegania się o uzyskanie upadłości. O szczegółach mówił w Polskim Radiu 24 mecenas Jarosław Chałas.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 upadłość konsumencka kredyt upadłość