Polskie Radio
Section05
upadłość przedsiębiorstwa

Ekspert prawa bankowego: wszelkie sprawy związane z upadłością Getin Noble Banku mogą trwać od 3 do 8 lat

- Byli klienci Getin Noble Banku, którzy zawierali z nim umowy frankowe na kredyt mieszkaniowy muszą do 19 sierpnia zgłosić swoją wierzytelność do Krajowego Rejestru Zadłużonych - powiedział  mec. Marcin Szołajski, radca prawny z kancelarii Szołajski Legal Group w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA banki upadłość upadłość przedsiębiorstwa getin noble bank

Rafako planuje złożyć wniosek o upadłość. Powód? Tauron zażądał zapłaty kary za usterki bloku w Jaworznie

Rafako zamierza złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości - poinformowała w czwartek spółka. Jak zaznaczyło Rafako, z powodu wezwania przez Tauron do zapłaty 1,3 mld zł kar i odszkodowań za usterki bloku 910 MW w Jaworznie "zaistniał stan niewypłacalności".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tauron energetyka energia elektryczna bezpieczeństwo energetyczne węgiel prąd upadłość przedsiębiorstwa

W I kwartale 2022 roku wzrosła znacząco liczba nowych firm w Polsce. Zobacz najnowsze dane

W pierwszym kwartale tego roku odnotowano 92 tys. 882 rejestracje przedsiębiorstw wobec 84 223 w analogicznym okresie roku poprzedniego (wzrost o 10,3 proc. rdr) oraz 88 upadłości, tj. o 30,2 proc. mniej niż w pierwszym kw. 2021 roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA przedsiębiorca przedsiębiorstwo spółka cywilna POLSKA gus upadłość upadłość przedsiębiorstwa

Restrukturyzacja czy upadłość?

Pandemia, wojna i inflacja, przeinwestowanie, utrata klientów, kredyty, nowa konkurencja – to przyczyny, dla których przedsiębiorstwa mogą znaleźć się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Powstaje wówczas pytanie: co w takiej sytuacji robić? Większość przedsiębiorców uważa, że samemu sobie poradzi, jednak często nie dają rady. Biznesmeni wstydzą się przyznać, że mają kłopoty – to błąd, a co gorsza, bardzo niebezpieczny. Z roku na rok rośnie liczba upadłości.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michalina Szymborska upadłość upadłość przedsiębiorstwa biznes przedsiębiorca przedsiębiorstwo finanse inflacja

Neckerman Polska odwołało wszystkie środowe wycieczki

Biuro turystyczne Neckermann Polska, powiązane kapitałowo z upadłym brytyjskim biurem Thomas Cook, odwołało wszystkie zaplanowane na środę wyloty wakacyjne. We wtorek nie odleciały samoloty na Zakynthos i Majorkę. Firma poinformowała także o wstrzymaniu na 48 godzin możliwości dokonywania jakichkolwiek nowych rezerwacji na dowolny sezon wakacyjny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT turystyka Thomas Cook upadłość przedsiębiorstwa

KUKE: W I połowie roku mniej upadłości firm

Po bardzo dynamicznym wzroście liczby podmiotów mających problemy z płynnością finansową w pierwszej połowie roku, obecnie obserwujemy stabilizację sytuacji. We wrześniu br. upadłość ogłosiły 33 przedsiębiorstwa, czyli o 34% mniej niż w sierpniu oraz o 42,7% mniej niż we wrześniu 2017 roku. Rok 2018 pod względem upadłości i rozpoczętych postępowań sanacyjnych zakończy na poziomie ok. 1100 podmiotów.
Zobacz więcej na temat:  upadłość upadłość przedsiębiorstwa firma

Najstarsza spółka GPW traci 28 proc. Ważą się jej losy

Próchnik to najdłużej notowana spółka na GPW. Była jedną z pięciu pierwszych spółek notowanych na GPW 16 kwietnia 1991 roku. Teraz zarząd podjął decyzję o przygotowaniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Ale to działania asekuracyjne, ponieważ zarząd nadal widzi realną szansę skutecznej restrukturyzacji działalności. Po południu akcje Próchnika traciły 28 proc.
Zobacz więcej na temat:  giełda papierów wartościowych upadłość przedsiębiorstwa przemysł

Żeby ogłosić upadłość, trzeba być bogatym

Mimo dobrych wyników polskiej gospodarki w marcu, najwięcej firm od prawie dekady, ogłosiło upałość. Było ich aż 260. To liczba oficjalna. Nieoficjalnie niewypłacalnych może być nawet 6 razy więcej. Bo żeby firma mogła niewypłacalność ogłosić - musi wyłożyć pieniądze na proces sądowy. Oczywiscie na pierwszy plan wysuwa się branża budowlana.   
Zobacz więcej na temat:  upadłość przedsiębiorstwa firmy budownictwo Marcin Jagiełowicz