Polskie Radio
Section05
upadłość przedsiębiorstwa

Neckerman Polska odwołało wszystkie środowe wycieczki

Biuro turystyczne Neckermann Polska, powiązane kapitałowo z upadłym brytyjskim biurem Thomas Cook, odwołało wszystkie zaplanowane na środę wyloty wakacyjne. We wtorek nie odleciały samoloty na Zakynthos i Majorkę. Firma poinformowała także o wstrzymaniu na 48 godzin możliwości dokonywania jakichkolwiek nowych rezerwacji na dowolny sezon wakacyjny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT turystyka Thomas Cook upadłość przedsiębiorstwa

KUKE: W I połowie roku mniej upadłości firm

Po bardzo dynamicznym wzroście liczby podmiotów mających problemy z płynnością finansową w pierwszej połowie roku, obecnie obserwujemy stabilizację sytuacji. We wrześniu br. upadłość ogłosiły 33 przedsiębiorstwa, czyli o 34% mniej niż w sierpniu oraz o 42,7% mniej niż we wrześniu 2017 roku. Rok 2018 pod względem upadłości i rozpoczętych postępowań sanacyjnych zakończy na poziomie ok. 1100 podmiotów.
Zobacz więcej na temat:  upadłość upadłość przedsiębiorstwa firma

Najstarsza spółka GPW traci 28 proc. Ważą się jej losy

Próchnik to najdłużej notowana spółka na GPW. Była jedną z pięciu pierwszych spółek notowanych na GPW 16 kwietnia 1991 roku. Teraz zarząd podjął decyzję o przygotowaniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Ale to działania asekuracyjne, ponieważ zarząd nadal widzi realną szansę skutecznej restrukturyzacji działalności. Po południu akcje Próchnika traciły 28 proc.
Zobacz więcej na temat:  giełda papierów wartościowych upadłość przedsiębiorstwa przemysł

Żeby ogłosić upadłość, trzeba być bogatym

Mimo dobrych wyników polskiej gospodarki w marcu, najwięcej firm od prawie dekady, ogłosiło upałość. Było ich aż 260. To liczba oficjalna. Nieoficjalnie niewypłacalnych może być nawet 6 razy więcej. Bo żeby firma mogła niewypłacalność ogłosić - musi wyłożyć pieniądze na proces sądowy. Oczywiscie na pierwszy plan wysuwa się branża budowlana.   
Zobacz więcej na temat:  upadłość przedsiębiorstwa firmy budownictwo Marcin Jagiełowicz