Polskie Radio
Section05

USA

Katastrofa w USA. "Najprawdopodobniej wszyscy nie żyją"

Ciała ponad 30 ofiar katastrofy samolotu, który zderzył się ze śmigłowcem, wydobyto z rzeki Potomak. Nurkowie wyłowili też jedną z czarnych skrzynek maszyny pasażerskiej. Jak dotąd nie odnaleziono nikogo, kto przeżyłby katastrofę.  - Nie żyją prawdopodobnie wszyscy pasażerowie - przekazał na konferencji prasowej John Donnelly, szef straży pożarnej w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Stany Zjednoczone Waszyngton lotnictwo samoloty katastrofa lotnicza

Katastrofa w USA. Ekspert nie ma złudzeń ws. ofiar

Były pilot wojskowy i ekspert lotniczy major Michał Fiszer uważa, że najpewniej nikt nie mógł przeżyć katastrofy lotniczej w Waszyngtonie. - To było potężne uderzenie, ja podejrzewam, że gdyby samochód uderzył w drzewo z prędkością 300 km/h to szanse na odnalezienie żywych w środku byłyby też niewielkie - powiedział w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT samolot katastrofa lotnicza Waszyngton

Ekspert o zderzeniu nad lotniskiem: co on robił tak blisko?

Zbyt duże zaufanie do sztucznej inteligencji, brak współpracy załogi i brak nadzoru kontroli powietrznej - na takie możliwe przyczyny zderzenia samolotu pasażerskiego ze śmigłowcem w Waszyngtonie wskazał dla Polskiego Radia ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński. Obie maszyny wpadły do rzeki Potomak. Do tej pory odnaleziono ciała 18 ofiar. Nie wiadomo, czy ktoś przeżył katastrofę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone Waszyngton katastrofa lotnicza samoloty lotnictwo Ameryka Ameryka Północna

Polskie Radio 24 Militarne znaczenie Grenlandii. Jest tam kluczowa baza dla USA

- W takim najczarniejszym scenariuszu konfliktu atomowego, to baza Pituffik byłoby jednym z miejsc, które wykrywałoby te pociski nadlatujące z Oceanu Arktycznego w kierunku Stanów Zjednoczonych. Stąd Amerykanie bardzo uważnie patrzą na tę wyspę pod kątem bezpieczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  grenlandia Dania Donald Trump