Polskie Radio
Section05
Zygmunt Miłkowski

"Miłość w opałach" w Jedynce. Słuchowisko Zygmunta Miłkowskiego [POSŁUCHAJ]

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 200. rocznicę urodzin Zygmunta Miłkowskiego - żołnierza, pisarza i działacza niepodległościowego - ustanowił rok 2024 Rokiem Zygmunta Miłkowskiego. Tworząc pod pseudonimem literackim Teodor Tomasz Jeż, był on jednym z najpłodniejszych, obok Józefa Ignacego Kraszewskiego, pisarzy polskich. Zapraszamy do Jedynki na słuchowisko "Miłość w opałach".
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Andrzej Brzoska Marcin Nierubiec Aleksandra Głogowska Grażyna Barszczewska Stanisław Brudny Dorota Landowska Marta Kurzak Ewa Domańska Stefan Pawłowski Przemysław Stippa Adam Cywka pr poleca

Teodor Tomasz Jeż. "Nie pisałbym, gdyby Polska była w normalnym stanie"

Kiedyś – jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, liczbą powieści (80!) ustępujący jedynie Józefowi I. Kraszewskiemu. Dziś zapomniany. Czemu zawdzięczał Teodor Tomasz Jeż (wł. Zygmunt Miłkowski) taką poczytność, co kryją półki z jego książkami i jak czasy, w których przyszło mu żyć, wpływały na jego pisanie?
Zobacz więcej na temat:  Teodor Tomasz Jeż romantyzm literatura prasa chłopi szlachta Bałkany wspomnienie powieść

Zygmunt Miłkowski. "Całe jego życie było pasmem działań konspiracyjnych"

- Należałem do tego rodzaju ludzi, co w społeczeństwach pełnią funkcję drożdży fermentacyjnych, niezbędnych do przeistaczania się społeczeństw na drodze rozwoju postępowego - pisał o sobie Zygmunt Miłkowski w opowieści biograficznej "Od kolebki przez życie".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Teodor Tomasz Jeż romantyzm Powstanie Styczniowe liga polska Roman Dmowski Adam Mickiewicz

Romantyk, bojownik, pisarz. Rzecz o pułkowniku Zygmuncie Miłkowskim

Zygmunt Miłkowski, posługujący się również pseudonimem Teodor Tomasz Jeż, współcześnie bardziej znany jest jako jeden z najpłodniejszych pisarzy polskich. Był on też jednak działaczem niepodległościowym i autorem wielu tekstów publicystycznych, z których najgłośniejszy to "Rzecz o obronie czynnej i skarbie narodowym". Swoje długie życie poświęcił sprawie Niepodległej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Jan Żaryn