Epidemia samotności wśród pokolenia Z. Czy można z nią walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 20:20
Izolacja w trakcie pandemii i przeniesienie życia do sieci nie sprzyjały utrzymywaniu bezpośrednich relacji z rówieśnikami. Młodzi ludzie coraz częściej doświadczają poczucia osamotnienia. W Czwórce sprawdzamy, czy to już epidemia samotności wśród pokolenia Z i czy można z nią walczyć.  
W audycji m.in. powiemy o samotności pokolenia Z.
W audycji m.in. powiemy o samotności pokolenia Z.Foto: shutterstock//fizkes
  • Młodzi ludzie, mimo rozwoju form komunikacji, czują się samotni.
  • Jedną z przyczyn była pandemia, która życie zawodowe, szkolne i towarzyskie przeniosła do sieci.
  • Mimo wielu znajomych w przestrzeni wirtualnej, relacje te nie dają poczucia spełnienia. 
  • Zauważając problem, spora część pokolenia Z zaczyna aktywnie działać w kołach zainteresowań i w innych obszarach.
  • Realizowanie swoich pasji w realu jest szansą na poznanie nowych osób.  

- Pokolenie Zetek to jest już generacja, która nie pamięta czasów bez telefonów komórkowych, bez komputera, bez internetu - mówi Hanna Orszak-Szturo z Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego. - Wcześniejsze pokolenia, żeby się spotkać, musiały się umawiać osobiście, wchodzić w interakcje. Młodzi ludzie wykorzystują do tego komunikatory, media społecznościowe. Nawiązywanie i utrzymywanie relacji mają na innym poziomie niż my.

Epidemia samotności wśród pokolenia Z?

Gość Czwórki podkreśla, że zwłaszcza po pandemii pojawiło się dużo raportów dotyczących samotności. - Wielu ekspertów, psychologów, psychiatrów, ludzi odpowiedzialnych za socjologię społeczną, uważa, że wielu młodych ludzi czuje się samotnymi - tłumaczy. - Wzmocniło się to zwłaszcza po pandemii. Okazuje się, że nasz mózg nie tworzy na podstawie relacji nawiązanych i utrzymywanych przez internet poczucia bliskości. Mimo tysiąca znajomych w mediach społecznościowych, te relacje są powierzchowne. Nie dają takiego poczucia spełnienia, jak w kontaktach bezpośrednich.

Komunikacja w sieci  

W kontaktach wirtualnych pozbawieni jesteśmy całej gamy komunikacji pozawerbalnej, która jest bardzo istotna. Jak zaznacza gość audycji, nasz odbiór komunikatów może być wręcz sprzeczny z intencjami drugiej strony. - Spotkanie face to face bardzo ułatwia zobaczenie, jak ta osoba się komunikuje na co dzień. Pomaga ustalić, jaki ma styl wypowiadania się - zauważa. - Często to ma potem przełożenie na to, jak komunikujemy się w internecie.

Zobacz także: 

Wyjść na zewnątrz

Aplikacje randkowe często zawodzą, Zetki chcą więc wychodzić do świata realnego, ale... nie mają z kim. Część zatraciła też umiejętności nawiązywania relacji. Po czasach izolacji młodzi ludzie chcą wychodzić i je naprawiać. Dlatego zapisują się na dodatkowe zajęcia. Chcą kogoś poznać, mieć wspólną przestrzeń do wymiany myśli.

- Po pandemii rozwinęły się bardzo koła zainteresowań. W tym także pomaga Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego. Tam można spotkać osoby, które poszukują więzi i partnerów do rozmów. Czasami rozpoczęcie rozmowy jest tym najtrudniejszym etapem w całej relacji - tłumaczy Hanna Orszak-Szturo. - Oni potrzebują kogoś, z kim mogą nawiązać więź, z kim się będą rozumieć, z kim będą mogli uczestniczyć w fajnych aktywnościach.


Posłuchaj
24:38 CZWORKA/Czwórka do piątej - epidemia samotności 15.12. 2023.mp3 Hanna Orszak-Szturo z Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego o samotności pokolenia Z (Czwórka do piątej/Czwórka)

- Pasje i zainteresowania są częścią work life balance. Ale to także jest część po prostu dbania o nasze zdrowie psychiczne - zaznacza gość Czwórki. - Jeśli robimy coś, co nam sprawia przyjemność, a dodatkowo mamy osoby, z którymi możemy rozmawiać na co dzień, spotykać się, śmiać się - to powoduje, że uczucie samotności powoli zanika. Mam nadzieję, że to się rozwinie w fajnym kierunku i wierzę, że kolejne osoby będą także coraz bardziej świadome tego, że poczucie samotności nie jest dobrą rzeczą.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadzącaWeronika Puszkar

Goście: Hanna Orszak-Szturo (Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 15.12.2023

Godzina emisji: 14.15

aw/pg

Czytaj także

"Soft saving" - jak oszczędza pokolenie Z?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 11:13
"Soft saving" czyli "miękkie oszczędzanie" polega na odkładaniu mniejszych sum pieniędzy na przyszłość, a wykorzystywaniu finansów na obecne zachcianki, niekoniecznie najpotrzebniejsze. To inwestowanie w siebie tu i teraz - tak oszczędza pokolenie Z. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie pracuje Pokolenie Z? Jak pracować z Pokoleniem Z? Jakie Zetki są w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 20:00
Pokolenie Z nie przywiązuje tak dużego znaczenia do wypłaty, jak przedstawiciele innych grup wiekowych na rynku pracy - wynika z raportu "People at Work 2023: A Global Workforce View". Co ciekawe - Zetki mają też w sobie najwięcej optymizmu. 
rozwiń zwiń