Cyberbezpieczeństwo. Bezpieczniej bez haseł?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 11:50
W audycji jednym z tematów będzie cyberbezpieczństwo. Porozmawiamy o nowych metodach uwierzytelniania i ochrony danych w internecie.
W audycji Czwórka do piątej jednym z tematów będzie cyberbezpieczeństw w sieci.
W audycji "Czwórka do piątej" jednym z tematów będzie cyberbezpieczeństw w sieci. Foto: shutterstock/Rawpixel.com

Tematów związanych z cyberbezpieczeństwem nigdy dość, tym bardziej, że hakerzy nie śpią i nieustannie wymyślają nowe metody, żeby przejąć nasze konta. W walce z nimi specjaliści od cyberbezpieczeństwa pracują nad nowymi metodami uwierzytelniania i ochrony danych w internecie. Nowe, to jednak nie zawsze znaczy, że doskonałe. Dlatego w czwartkowym wydaniu audycji postaramy się odpowiedzieć na pytania: 

  • Czym jest passwordless authentication i jakie są jej zalety i wady?
  • Jakie są najpopularniejsze metody passwordless authentication, takie jak biometria, kody jednorazowe, klucze fizyczne czy passkeys?
  •  Jakie są ryzyka i wyzwania związane z passwordless authentication, takie jak utrata dostępu, kradzież tożsamości czy naruszenie prywatności?

Dowiemy się także, dlaczego warto regularnie sprawdzać i usuwać swoją aktywność i dane z kont serwisów internetowych oraz w z mediów społecznościowych. Sprawdzimy też, jak to zrobić, a pomoże nam w tym Joanna Wziątek-Ładosz - specjalistka od cyberbezpieczeństwa, która będzie gościem Czwórki po godzinie 14.00.

W audycji także powiemy o historii jednej z najsłynniejszych kradzieży w historii malarstwa. 50 sekund - tyle potrzebował złodziej, żeby wyjść z muzeum ze słynnym dziełem Edvarda Muncha "Krzyk". Choć była to jedna z najgłośniejszych kradzieży, to "Krzyk" zniknął w ciszy. Gdy wynoszono go z muzeum, nie rozbiegła się w popłochu ochrona. Złodzieje zostawili karteczkę, którą zauważyła jedna z kobiet i zawiadomiła norweską gazetę. To wydarzenie wstrząsnęło całym artystycznym światem i Norwegią. Więcej o tej zuchwałej kradzieży opowie dziennikarka Czwórki Weronika Puszkar.

W audycji nie zabraknie dużej dawki najlepszej Czwórkowej muzyki, zaprosimy także na ciekawostkę i naukowy ekspres. 


***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" - w czwartek (21.02) o 14.00 zaprasza Marta Hoppe.

aw/pj

Czytaj także

Metoda “na zagubiony bagaż". Nie daj się oszukać w sieci

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 13:15
W sieci można natknąć się na reklamy, w których oszuści podszywający się pod LOT mają intratną propozycję. Można kupić zagubiony bagaż w atrakcyjnej cenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczeństwo w sieci. Ekspert wskazuje, na jakie sztuczki przestępców należy uważać

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 20:01
- Przestępcy niekiedy nie korzystają z wyszukanych środków technicznych. Zdarza się, że używają jedynie siły perswazji. Znam liczne przypadki, w których ludzie w wyniku rozmowy ze złodziejem przesyłali mu saldo rachunku bankowego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Adam Haertle, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, twórca i redaktor naczelny serwisu ZaufanaTrzeciaStrona.pl
rozwiń zwiń