Inżynierki 4.0. Za nami finał tegorocznej odsłony programu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 17:00
Niedawno odbył się szósty już finał programu edukacyjnego dla studentek uczelni technicznych. Inżynierki 4.0 pomagają wejść w świat innowacji, technologii i biznesu. - To były dwa bardzo intensywne dni, wypełnione ciekawym programem i spotkaniami - mówią w Czwórce uczestniczki wydarzenia Martyna Popiołek i Karolina Skalska z Politechniki Warszawskiej. - To dla nas impuls do działania, ale przede wszystkim duża inspiracja.
Program Inżynierki 4.0 skierowany jest do młodych kobiet, które chcą zwiększać swoje kompetencje w obszarze Industry 4.0. (zdj. ilustracyjne)
Program Inżynierki 4.0 skierowany jest do młodych kobiet, które chcą zwiększać swoje kompetencje w obszarze Industry 4.0. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Gorodenkoff
  • Program Inżynierki 4.0 skierowany jest do młodych kobiet, studentek uczelni technicznych w Polsce.
  • Program ma im pomóc wejść w świat innowacji, technologii i biznesu. 
  • W jego szóstej edycji uczestniczyło 31 uczestniczek z 15 polskich uczelni technicznych. 
  • Dwa dni 11-12 kwietnia 2024 roku wypełnione były spotkaniami z ekspertami i warsztatami.

Finał programu edukacyjnego dla studentek uczelni technicznych Inżynierki 4.0 odbył się w dniach 11-12 kwietnia w Warszawie. Program powstał z myślą o rozwijaniu potencjału i zwiększaniu kompetencji zawodowych studentek uczelni technicznych w Polsce. Zapewnia solidną dawkę wiedzy praktycznej i merytorycznej, a także możliwość budowania relacji w świecie biznesu.


Program Inżynierki 4.0 - czego dotyczy?

Zaledwie 6 na 1000 kobiet wybiera pracę związaną z nowymi technologiami - wynika z raportu Komisji Europejskiej "Women in Digital Age". Dlatego program Inżynierki 4.0 ma pomóc młodym kobietom wejść w świat innowacji i technologii. Rozmówczynie Marty Hoppe znalazły się wśród 31 uczestniczek, które wzięły udział w jego finale, a znalazły się tam dzięki rekrutacji.

- Bardzo podobała mi się forma tych dwóch dni. Pierwszy dzień był bardziej teoretyczny, wprowadzający. Miałyśmy okazję posłuchać osób, które na co dzień funkcjonują w świecie nowych technologii, uczestniczą w tym, jak ta branża się rozwija - mówi Martyna Popiołek. - Była to okazja do spotkania przedstawicieli różnych firm technologicznych. Dowiedziałyśmy się, jak funkcjonuje Przemysł 4.0, co czeka nas w dobie rozwoju AI i jakie są perspektywy dla nas jako młodych inżynierów.Jakie warsztaty były dostępne w ramach programu Inżynierki 4.0?

Drugi dzień wydarzenia był bardziej praktyczny i warsztatowy. - Miałyśmy do wyboru warsztaty o tematyce rozwoju AI, jak i również technologii w praktyce. Ja wybrałam część poświęconą technologii. To była super okazja, żeby zobaczyć, jak wygląda proces wytwarzania różnych rzeczy i jak wyglądają poszczególne etapy technologiczne - tłumaczy Karolina Skalska. - Miałyśmy okazję dowiedzieć się, jak taki proces wygląda z perspektywy różnych działów, jak ze sobą muszą współpracować, żeby wszystko właściwie funkcjonowało.


Posłuchaj
21:02 CZWORKA/Czwórka do piątej - inzynierki 4.0 15.04.2024.mp3 O programie "Inżynierki 4.0" opowiadają jego uczestniczki Martyna Popiołek i Karolina Skalska z Politechniki Warszawskiej (Czwórka do piątej/Czwórka) studentka drugiego roku Politechniki Warszawskiej.

 

Co daje udział w programie Inżynierki 4.0?

Program Inżynierki 4.0 jest dla młodych kobiet szansą na zwiększenie swoich kompetencje w obszarze Industry 4.0. Organizowane w ramach programu warsztaty pomagają ambitnym studentkom wejść w świat innowacji, technologii i biznesu. Jest także doskonałą okazją, żeby nawiązać kontakty z ekspertami i reprezentantkami innych uczelni technicznych.

- To szansa na zdobycie wiedzy, do której nie wszyscy mają dostęp. Jednak to, co robimy w ramach Kół Naukowych, zdecydowanie różni się od tego, jak funkcjonują procesy technologiczne w firmach. Te dwa dni wśród ekspertów i innych dziewczyn, które studiują na uczelniach technicznych, były bardzo ciekawym przeżyciem - mówią gościnie Czwórki. - Na pewno zyskałyśmy nowe doświadczenie i kontakty. Być może w przyszłości zaowocują czymś poważniejszym.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Martyna Popiołek (studentka Politechniki Warszawskiej na kierunku Inżynieria Biotechnologii), Karolina Skalska (studentka Politechniki Warszawskiej, kierunek Lotnictwo i Kosmonautyka)

Data emisji: 12.04.2024

Godzina emisji: 14.15

aw/kul/wmkor

Czytaj także

Staże studenckie. Co oferuje program "Kariera"?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 17:00
Dla młodych ludzi staże studenckie to doskonała okazja na poznanie tajników przyszłego zawodu i zdobycie doświadczenia. - To już nie jest parzenie kawy, wiele można się nauczyć - mówi Maciej Szulc z programu Polskiej Rady Biznesu "Kariera". - To są konkretne umiejętności i wiedza, którą możemy przyswoić. Temu właśnie służą staże.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Branża IT. Czy studia kierunkowe są niezbędne do rozpoczęcia pracy?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 20:00
Istnieją zawody, do których wykonywania niezbędne jest ukończenie dedykowanych studiów. Przykładem takich profesji są prawnicy czy lekarze. W Czwórce sprawdzamy, jak pod tym względem wygląda branża IT i czy potrzebne są studia kierunkowe w pracy związanej z informatyką.
rozwiń zwiń