Projekt 15 sekund - jak rozsądnie korzystać z technologii cyfrowych? 

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 22:45
Projekt 15 sekund to pomysł czterech licealistek z IV LO im. S. Staszica w Białej Podlaskiej, który jest realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii. - Głównym przesłaniem projektu jest zachęcenie ludzi do refleksji nad ilością czasu, jaki spędzają online, i promowanie zdrowego korzystania z technologii cyfrowych - mówią w Czwórce Alicja, Anna, Roksana i Małgosia.
Projekt 15 sekund ma na celu  promowanie zdrowego korzystania z technologii cyfrowych.
"Projekt 15 sekund" ma na celu promowanie zdrowego korzystania z technologii cyfrowych. Foto: shutterstock//BearFotos
  • Licealistki z IV LO im. S. Staszica w Białej Podlaskiej postanowiły zwrócić uwagę na zagrożenie płynące z nadmiernego korzystania z internetu. 
  • Jak wynika z ich badań, blisko 50 procent ankietowanej młodzieży w wieku 15-19 lat uważa, że jest uzależnione od korzystania z sieci. 
  • Zainicjowany przez licealistki Projekt 15 sekund ma za zadanie promowanie zdrowego korzystania z technologii cyfrowych. 
  • O swoim projekcie, realizowanym w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii, opowiadają: Alicja Komorowska, Anna Fedoruk, Roksana Orłowska i Małgorzata Kowalczuk.

Projekt 15 sekund - na jaki problem zwraca uwagę?

Projekt Zwolnieni z teorii jest skierowany do młodych osób. To olimpiada polegająca na stworzeniu projektu edukującego lub poprawiającego życie społeczeństwa. W jej ramach cztery uczennice z IV LO im. S. Staszica w Białej Podlaskiej postanowiły zwrócić uwagę na szkodliwość nadmiernego używania social mediów, które powodują przebodźcowanie, a także zajmują olbrzymią ilość czasu.

Żeby zdobyć wiedzę o skali zjawiska, licealistki przeprowadziły ankietę wśród 400 osób, w grupie wiekowej 15-19 lat. - Jej wyniki były niepokojące, ponieważ 50 procent ankietowanych stwierdziło, że internet ich uzależnił i że trudno im sobie wyobrazić bez niego dzień - tłumaczą. - Prawie 30 procent badanych używa internetu ponad 6 godzin dziennie.


Jakie działania są podejmowane w ramach Projektu 15 sekund?

Ze swoją akcją edukacyjną gościnie Czwórki trafiają do podstawówek, do liceów, ale nie tylko. - To jest problem, który dotyka każdej grupy wiekowej naszego społeczeństwa, dlatego chciałyśmy, żeby nasz projekt był skierowany do wszystkich. Miałyśmy wykłady i w podstawówkach, ale także na uczelni, gdzie przedstawiałyśmy nasze działania - opowiadają licealistki. - Przyjęliśmy bardzo różne formy działania, od mediów społecznościowych po wykłady, rozdawanie ulotek czy umieszczanie plakatów w komunikacji miejskiej. To tam poruszają się absolutnie wszyscy w każdym wieku, a my chcemy problem nagłośnić jak najszerzej. 


Źr. Youtube/15 SEKUND | PODSUMOWANIE PROJEKTU | Zwolnieni z Teorii 2024

Internet z rozwagą i umiarem

Jak podkreślają rozmówczynie Marty Hoppe, w ich działaniach nie chodzi o całkowite wyeliminowanie internetu z życia. - Nasz projekt jest o tym, że nie smartfony i internet są złe, tylko to, w jaki sposób się nimi posługujemy, co oglądamy w sieci, co przeglądamy i jakie treści przyswajamy - tłumaczą. - Tam także znajduje się mnóstwo pożytecznych rzeczy, z których można skorzystać. Na przykład gdy komuś gorzej idzie, np. z matematyką, to może znaleźć wyjaśnienia. Nasz apel dotyczy bardziej świadomego wyboru treści i zamiany 15-sekundowych filmików na rzecz czegoś ambitniejszego.


Posłuchaj
17:24 CZWORKA/Czwórka do piątej - 15_minut projekt 16.04.2024.mp3 O projekcie "15 sekund" opowiadają jego inicjatorki z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Alicja Komorowska, Anna Fedoruk, Roksana Orłowska, Małgosia Kowalczuk (licealistki z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej)

Data emisji: 16.04.2024

Godzina emisji: 14.15

aw/wmkor

Czytaj także

Higiena cyfrowa - jak o nią zadbać?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 15:30
- Nowe technologie przenikają wszystkie dziedziny naszego życia i mają silny potencjał uzależnieniowy - mówi Magdalena Bigaj, prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. - Dlatego dzisiaj wszyscy potrzebujemy higieny cyfrowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Branża IT. Czy studia kierunkowe są niezbędne do rozpoczęcia pracy?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 20:00
Istnieją zawody, do których wykonywania niezbędne jest ukończenie dedykowanych studiów. Przykładem takich profesji są prawnicy czy lekarze. W Czwórce sprawdzamy, jak pod tym względem wygląda branża IT i czy potrzebne są studia kierunkowe w pracy związanej z informatyką.
rozwiń zwiń